| TaniaIuliaok a întrebat:

Buna!
astazi mi-a venit menstruatia, a intarziat doar o zi.
problema mea este ca am observat ca vine foarte putin, iar culoarea este maro. mie de obicei imi vine un flux abundent si culoarea este rosu-visiniu. tin sa mentionez ca sunt in primul an. mi-a venit prima data in 6 mai, anul acesta.
deci, este normal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa NU te stresezi si nici sa NU te ingrijorezi, fiindca fluxul de sange menstrual in prima zi poate sa varieze foarte mult, din cauza unor factori de natura hormonala care au impiedicat intr-o anumita masura se se desprinda in intregime endometrul de pe peretele uterului. De asemenea este posibil ca si cantitatea de prostaglandina care este produsa in perioada premenstruala sa fi fost cu ceva mai mica fata de cantitatea care se produce in general si din acest motiv si culoarea sangelui sa fie mai inchisa la culoare. Multa sanatate!

| TaniaIuliaok explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi.
pot sa te mai intreb ceva, daca nu te superi?
mie imi tine de obicei 8 zile, iar acum e trecut de 12 noaptea deci sunt practic in a 3 a. am observat ca nu mai vine, acum 15-20 de minute mi am schimbat absorbantul si de atunci nu s-a patat deloc.
este normal ca noaptea sa nu mai vina?

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Este normal, nu ai un ciclu regulat.