| maria999 a întrebat:

Astazi prietenul meu s-a despartit de mine si a spus ca nu mai poate fi nimic intre noi deoarece eu umblu cu altii ( est foarte posesiv si gelos, desi nu umblu cu absolut nimeni). Apoi l-am intrebat daca are pe altcineva si a spus ca nu are doar pe una ca are mai multe cu care vorbeste si a spus ceva gen ca se simte mai bine cu ele decat cu mine. Ce sfat imi dati? Nu stiu ce sa fac si-a batut prea mult joc de mine. Nu mai suport. Timp de 9 luni de zile am facut numai cum a vrut el, numai ca sa fie bine in relatie. Mi-am pierdut toti prietenii doar pentru ca el nu mai vroia sa mai vorbesc cu nimeni. Nu stiu ce sa fac. Ajutor! Simt ca sunt intr-o depresie foarte mare si chiar nu am cu cine sa vorbesc.

15 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Esti proasta lui?! Serios acum. Noh, strica-ti tineretea si frumusetea pe un caine, ca tare bine o sa iti mearga! bine ca jumatatea ta rataceste necajit prin lume, n ute gaseste, si tu iti pierzi timpul cu marlanul asta. Eu zic sa il lovesti 'undeva' si sa termini cu el. Te-a jignit in ultimul hal - ar mai lipsi jigniri de natura intima sau violenta, si acolo o sa si ajungi, daca nu-i tragi una si ii spui :"pa!"
Daca el e acum, ca si adolescent asa de prapadit, mai incolo, caracterul sau se va dezvolta, trasaturile caracterului se vor amplifica, va fi si mai rau, si mai gunoi. Crede-ma, in mai bine nu se va transforma, si nici nu va sta pe loc.

| emchristina a răspuns:

Lasa-l in pace. Gandeste-te ca tu ai incercat iar el nu prea. Oricum nu trebuia sa-l suporti 9 luni pentru ca cu cat e mai lunga relatia, cu atat despartirea e mai grea. Incearca sa-ti vezi de ale tale si mergi mai departe.

| Vvistula a răspuns:

Incearca sa legi din nou vechile relatii, vorbeste cu oricine, o sa te simti mai bine si eu am avut perioade in care eram intr o depresie crunta si vb cu oricine si in statia de autoboz la fel.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca sfaturile foarte multe primite in ultima vreme nu le-ai considerat utile din considerente numai de tine stiute.Ar fi cazul sa intelegi ca ai scapat de cel mai urat cosmar al vietii tale, sa fii fericita nicidecum depresiva.Incearca sa refaci vechile prietenii si sa incepi si tu sa traiesti cu adevarat.Zi bogdaproste ca ai scapat.

| mihai69 a răspuns:

Fato, decât cu unu din ăsta, mai bine singură! Fii fericită c-ai scăpat! Cheamă-ți toți prietenii la care ai „renunțat" și faceți un chef monstru în cinstea evenimentului!

| neutrino a răspuns:

Roaga-te frumos de el si poate nu te va arunca ca pe o carpa si te va include si pe tine printre fetele cele multe pe care le are.

| mont a răspuns (pentru neutrino):

Ar fi cea mai gresita varianta. O relatie nu ar trebui sa impuna renuntarea la amici, fie ei si de sex opus.

| Doub a răspuns:

Esti o fraiera. Cum sa faci tot ce vrea el?laughing Ai fost o sclava.

Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Posesiv, gelos si ti-ai pierdut majoritatea prietenilor din cauza lui. Cred ca poti sa-i faci vant. De fapt trebuia tu sa-i faci de mult!

Răspuns utilizator avertizat
| mont a răspuns:

Incearca sa iti faci noi prieteni, sa iei legatura cu cei vechi si sa le explici situatia, ar trebui sa te inteleaga. Si stai linistita ca baieti sunt destui si mult mai de treaba, nu e cazul sa plangi dupa un astfel de baiat.

| TiberiuFasole a răspuns:

Tu ai gresit, nu te iubea. Iubirea e cand te accepta, nu cand te pune sa renunti la prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa intri in depresie? Tu te-ai purtat cum ar fi trebuit sa te porti, nu ai de ce sa regreti asta. Nu aveai de unde sa stii ca prietenul tau va renunta la tine atat de usor.

Nu ai de ce sa ai regrete, fi fericita ca ai aflat ce hram poarta respectivul. Vei cunoaste oameni noi, unele dintre relatiile vechi le vei actualiza, nu e sfarsitul lumii.

E normal sa te simti tradata si folosita dar nu te lasa coplesita de sentimentele astea. Acum ai si sansa de a gasi pe cineva cu care chiar merita sa ai o relatie, nu un tip posesiv care nu vrea decat sa te controleze, cum s-a dovedit a fi fostul.

| pkpdionut a răspuns:

Si-a gasit alta si nu stie cum sa scape de tine happy