| GivingUp a întrebat:

Am o mare rugaminte la seriozitate.
Acum o luna am avut contact sexual protejat (prezervativ) dar inainte ne-am lasat dusi de val si a intrat 1cm (poate 1cm e chiar mult) fara prezervativ. Dupa am avut contact sexual protejat si eu m-am cam speriat ca stiu ca e o sansa foarte mica sa raman insarcinata doar de la lichidul lubrifiant pe care barbatul il formeaza la capul penisului si 3-a zi de la contact m-am dus la farmacie (gen alaltaieri am avut contact si azi ma duc la farmacie) si mi-am luat pilula de a doua zi (putea fi folosita in decurs de 72 de ore) ca sa fiu mai sigura. Totusi, a trecut o luna si trebuia sa imi vina menstruatia. A venit ceva numai ca e foarte ciudat. Eu mereu am dureri menstruale cu o saptamana inainte si stiu cam cand vine, nu vine niciodata la aceeasi data. Acum a venit dar e foarte ciudat, sunt doar cateva mici scurgeri si eu de obicei am "cascada" 3 zile si am scapat (imi cer scuze pentru detaliile scarboase). Am durerile menstruale puternice dar e foarte ciudat. Eu mi-am inceput viata sexuala acum 2-3 luni. Am auzit ca menstruatia poate fi dereglata de acest lucru (inceperea vietii sexuale) dar nu stiu (bunica mea mi-a spus ca ea avea menstruatie pe parcursul sarcinii). Adevarul e ca sunt speriata ca am ramas insarcinata. Planul meu era ca dupa o saptamana de la menstruatie sa fac un test de sarcina dar sincer mi-e frica de rezultat. Nu stiu daca e frica din mine sau chiar simt ceva in burtica mea. Posibil sa fiu doar paranoica. Stiu ca e o sansa FOARTE mica sa fiu insarcinata dupa nici 1 cm de penetrare neprotejata dar daca erau spermatozoizi acolo si au ramas si cand am avut contact sexual normal au fost impinsi mai adanc? Eu totusi m-am sters inainte ca sa fiu sigura dar tot e sansa foarte mica sa fi ramas. Voi ce credeti? Si ce marca de test de sarcina imi recomandati? (am o colega care a facut 3 teste diferite, toate au iesit negative si ea acum e mamica).

17 răspunsuri:
| GivingUp explică:

Am facut un test de sarcina si a iesit negativ. O sa fac totusi si o analiza de sange ca sa fiu sigura. Sunt totusi constienta ca sansele de sarcina sunt foarte mici, multumesc tuturor celor care au raspuns!

| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul test de sarcina "absolut" sigur si intotdeauna corect in proportie de peste 98-99% este cel obtinut printr-o analiza de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale fiind si singurul test de sarcina luat in considerare de orice medic ginecolog. Din expunerea ta reiese ca ciclul tau menstrual este destul de neregulat. Insa cu toate acestea am impresia ca sexul incriminat a fost intretinut in prima treime a ciclului menstrual adica in perioada primelor 8-9(10) zile ale ciclului (inclusiv zilele de menstruatie) perioda in care probabilitatea de formare a unei sarcini este teoretic foarte mica. In cazul in care aceasta supozitie/presupunere este corecta, atunci in acel moment NU se putea forma o sarcina si de asemenea in nici un caz NU ar fi trebuit sa fie folosita pastila de a 2-a zi. Fiindca pastila a fost administrata probabil in primele 8-9 zile zile de la inceperea ciclului menstrual, hormonii din continutul pastilei au inhibat si impiedicat functionare a glandei pituitare care n-a mai transmis semnalul necesar ovarului de a incepe sa produca hormonul feminin estrogen care transmite semnalul ca mucoasa uterina denumita ENDOMETRU sa inceapa sa se ingroase pentru a fi gata sa accepte oul fertilizat. Din cauza existentei in organism a acelor hormoni sintetici, in acest ciclu menstrual ENDOMETRUL NU s-a dezvoltat normal ramanand unul; mic, anemic, subtire, pipernicit cu un volum foarte mic de mucoase si tesuturi in componenta. Din acest motiv in momentul destramarii acestui endometru atipic si transformarii sale in menstra, cantitatea de menstra rezultata a fost mult mai mica si mult diferita ca si; compozitie, aspect, textura, culoare, etc. si bineinteles ca si flux de eliminare. Din acest motiv nu s-a mai manifestat ca si o "cascada". In consecita posibilitatea de a exista o sarcina cel putin teoretic se poate considera ca fiind IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| kandaraki a răspuns:

Offffffff copil mic si prostut ce esti. Daca nu stii a face sex si nu stii sa te protejezi, de ce o faci? Uite ca sunt oamenii care nu pot inota si nu intra in apa, sunt oameni care nu pot juca fotbal, nu o fac. Tu daca nu stii, de ce o faci? Fiindca minte nu ai.
Acum stai si te plangi ca ai putea fi insarcinata, pastila o iei nestiind ca pe viitor poti avea probleme. PROASTO!

| CeProstEsti a răspuns (pentru kandaraki):

Da' de unde stii tu ca nu e mai mare? Poate sa aiba 18-19 ani si sa faca sex, nu cum zici tu.Eu cred ca tu ziceai ca ea are vreo 12-13 ani, ei bine nu e asa! Si daca o faci proasta, inseamna ca si tu esti la fel!

| kandaraki a răspuns (pentru CeProstEsti):

Putin ce imi pasa mie ce varsta are. nu conteaza varsta, cifra, atata timp cat in cap sufla vantul si creier nu exista. tu ce ii iei apararea? esti si tu la fel si ai nimerit in asa situatii? de fapt dupa nume e clar cu tine si cu viata ta ))

| GivingUp explică (pentru kandaraki):

Ma scuzi, dar cine te crezi sa ma jignesti? Sex nu stii sa faci decat prin practica, nu cred ca te-ai nascut cu prezervativul pe... si cunostintele in cap. Stiu sa ma protejez, de aia folosesc prezervativ. Tot ce s-a intamplat a fost o secunda de neatentie si ne-am lasat dusi de val. Am cerut un sfat, nu ma plang. Nu stiu cine te crezi sa comentezi aici cand eu de la inceput am cerut seriozitate. Pastila am luat-o de siguranta si am vorbit cu farmacistul, m-am informat inainte. Imi pare rau ca esti un om cu un nivel de cultura atat de scazut incat sa judeci dupa atat de putine informatii. Cine stie ce halal de viata ai de ma jignesti pe mine. Te rog sa nu mai comentezi daca nu ai ceva bun de spus. Am cerut un sfat de la persoane cu experienta sau de la oameni care au mai multe informatii decat mine. Prost esti tu ca ma jignesti aiurea. Daca te crezi superior te rog frumos sa iti vezi de treaba si sa scutesti lumea de a-si irosi secundele citindu-ti mesajele inutile. O zi buna!

| GivingUp explică (pentru CeProstEsti):

Multumesc frumos, da am 18 ani. Nu am facut sex aiurea, ci cu prietenul meu si avem o relatie serioasa. Ce sa faci daca unii n-au alta treaba decat sa jigneasca pe altii care au parte de evenimente mai interesante in viata decat ei? Asta e, mersi frumos!

| kandaraki a răspuns (pentru GivingUp):

Te-ai suparat piciule? aiaiai, nu pinge. totul va fi bine, cu toate care vei face sex pe urma vei trai cu gandul daca ai lasat-o sau nu insarcinata, imi pare rau de tine!

| GivingUp explică (pentru kandaraki):

Tu cred ca nu vezi bine. Sunt fata straight face Si nu plang, stai linistit. De ce as plange? Crezi ca ma afecteaza vorbele tale? laughing Imi pare rau dar nici cat negru sub unghie nu insemni pentru mine oh go on

| CeProstEsti a răspuns (pentru kandaraki):

Da si tu esti prost, ba! Da' fata are 18 ani,probabil e prima oara cand face sex, ce vrei sa ii faci?!? No, du-te si da-i sfaturi,"inteligentule"! Esti un FMM(fricos, magar, mucos)!

| kandaraki a răspuns (pentru CeProstEsti):

Fricos esti tu tarane, ca nu stii cum sa faci sex si sa te comporti in societate!

| kandaraki a răspuns (pentru GivingUp):

Prosti pe lumea asta mai sunteti copiilor. clar ca stai linistit, doar nu iti pasa de nimeni si nimic, fara minte sa fii normal ca nu iti pasa de consecinte.

| kandaraki a răspuns:

Pai cum altfel daca sunteti niste minori prosti care se *** doar si nu isi dau seama de ce va urma?

| medlygrey a răspuns:

Salut, un semn al sarcinii sunt unele pete de sange, care de multe ori sunt incurcate cu menstruatia, dar sunt total diferite (unele femei le au cand se implanteaza ovulul fecundat de peretele uterin). E foarte greu sa spui dupa semne daca esti insarcinata sau ai doar menstruatie, ceva tipic sarcinii ar fi oboseala mult mai pronuntata si urinari mai frecvente. Ti-as sugera sa iei un test de sarcina, nu prea conteaza marca, dar nu il lua chiar pe cel mai ieftin. Probabil ca colega ta l-a facut prea devreme de aceia nu i-a aratat rezultatul corect (rezultatul apare doar cand ai hormonul hCG in urina, dupa minim 2 saptamini de la incident). Pilula de dimineata e relativ sigura, dar siguranta scade cu cit mai tirziu ai luat-o. Cu toate acestea nu cred sa fii insarcinata, in lichidul prespermatic nu mereu se contine sperm, sau e una imatura, moarta etc. Dar nu pot spune cu certitudine, mai bine faci un test. PS: (Efectul Placebo iti poate crea multe simptome ale sarcinii, nu te stresa, doar fa un test dimineata, ele sunt 99% veridice)

| medlygrey a răspuns (pentru medlygrey):

Unele gravide au chiar un fel de menstruatie dar mult mai scurta si singele este doar rosu, nu si alte impuritati pe care le vezi la inceputul sau sfarsitul ciclului.

| MisunicaIonela a răspuns:

Daca ai luat pasitila de a doua zi nu ai cum sa ramai insarcinata!

| Btz_Alex_1994 a răspuns:

Tulburari hormonale daca ai zis ca ai luat pilulawinking am patit cu fosta laughing tot asa speriati si noi vai o sa avem un bebe laughing era de la pilula aia big grin