| xFlo a întrebat:

Azi am avut contact sexual cu prietenul meu si prezervativul s-a rupt in timpul actului sexual. El nu si-a dat seama imediat si actul a mai continuat aproximativ 2 minute de la ruperea prezervativului pana si-a dat seama.
Nu stiu in ce perioada sunt (fertila sau nu) pentru ca am un ciclu foarte neregulat. Trebuia sa imi vina acum 15 zile (am problema asta de mult, am fost la mai multi medici si nu au mi-au gasit nici o problema ).
Sunt sanse sa raman insarcinata? Sunt foarte speriata si nu prea as vrea sa iau pilula de a doua zi din cauza efectelor negative pe care le are asupra organismului.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de fapt foarte/extrem de dereglat nu doar neregulat, stabilirea zilei de ovulatie este absolut imposibila. Fiindca in cazul ciclului menstrual dereglat ovulatia se poate produce in oricare zi dupa cea de-a 7-a zi fata de data pornirii menstruatiei, astfel ca in cazul tau particular, cu cat mai mult se prelungeste lungimea actualului ciclu menstrual peste lungimea considerata ca fiind cea normala de 28 de zile, cu atat scade probabilitatea de a ''nimeri'' ziua ovulatiei incat sa si ramai insarcinata. Bineinteles ca posibilitatea de a se forma o sarcina exista, insa probabilitatea dea se si realiza este foarte mica insa imposibil de stabilit procentual. Folosirea pastilei de a 2-a zi in cazul tau NU iti poate agrava dereglarea ciclului intr-o masura si mai mare. Doar din acest motiv ai putea sa-l folosesti. Multa sanatate!

| xFlo explică (pentru corbulalbrosu):

In cazul meu e necesara folosirea pastilei de a 2-a zi?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru xFlo):

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina exista dar din nefericire nimeni nu poate ''ghici'' in ce procent pe scara de la 0 la 100%. Eu am specificat ca numai din acest motiv ar putea fi folosita pastila de a 2-a zi, fiindca NU poate fi exclusa total/complet formarea sarcinii. De regula sunt impotriva folosirii acelei pastile blestemate si nenorocite si indemn pe toate femeile ajunse intr-o astfel de situatie sa opteze pentru a efectua un avort medicamentos la o adica in loc sa foloseasca macar si o singura data pastila contraceptiva.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai gravida