| anonim_4396 a întrebat:

Azi am avut contact sexual pentru prima data și m-a durut foarte tare, acum îmi curge un lichid maroniu din zona intimă. Menționez că eram virgina.
Știe cineva ce ar putea fi sau care e cauza?

Răspuns Câştigător
| Juliapasavento a răspuns:

E normal, nu te speria...este din cauza că s-a rupt himenul ( dezvirginarea)

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună lichidul maroniu posibil sa fie sînge, mergi la medic ce varsta ai? Daca zici ca te a durut foarte tare inseamna ca el nu a stiut sa faca preludiu sa te uzi a dat ca surda in tobe, ti o fi facut vreo rană in vagin.

| Miha50miha a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18... ideea e ca la început era asemănător cu sângele..acum e maro deschis

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in intrebarea te referi la perioada imediat de dupa sexul de dezvirginarea, trebuie sa stii ca de cele mai multe ori mai ales in cazul fetelor care nu au practicat masturbarea intravaginala, adica asa numita "degetica" inainte de a intretine primul act sexual, in cazul lor dezvirginarea este intotdeauna destul/foarte dureroasa si de asemenea intotdeauna se instaleaza o stare de disconfort generalizat in partea inferioara a abdomenului si o posibila sangerare de mai multe ore atunci cand himenul rupt a fost foarte bine vascularizat. Durerea, uneori insuportabila care apare la prima incercare de penetrare a vaginului, se datoreaza faptului ca muschii din care este format vaginul sunt supusi unei intinderi bruste, extrem de exagerate, cu mult peste limita lor de alungire. Intinderea muschilor este proportionala cu grosimea penisului si durerea resimtita este la fel extrem de intensa. Fiindca vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari cu o anumita lungime bine definita, lungimea lor nu poate fi modificata rapid incat vaginul sa se largeasca atat cat ar fi necesar si din acest motiv indiferent de timpul/durata cat este efectuat preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), a modul in care este executat, a cantitatii de lubrifiant folosit va apare intotdeauna durerea indiferent de cat de relaxata devine femeia. Lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului va ramane nemodificata, adica nu se lungesc, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de patruns si in cazul urmatoarelor contacte sexuale. In momentul in care penisul intra fortat in acel canal stramt al vaginului, muschii sunt intinsi peste limita instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se produce mai mult timp, va provoca mereu/intotdeauna febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila.
Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita prin masturbarea intravaginala, va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine definitiv nemodificata, dar acest lucru se produce dupa o anumita durata in timp. Din acest motiv se constata ca si dupa sexul de dezvirginare si urmatoarele cateva acte sexuale al caror numar este imposibil de precizat, la inceput actele sexuale vor fi probabil tot foarte dureroase, insa cu timpul, treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, dupa dezvirginare singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta cunilitia sau o masturbare realizata printr-o "degetica" mai lunga dar efectuata cu tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 6-7 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

| Wr3nch a răspuns:

Faptul ca te-ai dezvirginat si s-a rupt himenul.