| zElley a întrebat:

Buna,azi am facut dragoste cu partenerul meu,intre timp fix cand si-a dat drumul in mine s-a rupt prezervativul, stiu riscurile. Am luat o pastila de a 2 a zi de la Escapelle in primele 2 ore dupa actul sexual. Farmacista mi-a spus ca trebuie sa iau 2 Escapelle, una in primele 72 de ore si dupa 72 de ore alta. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul folosirii contraceptivului Escapelle se administreaza doar o singura pastila. In nici un caz nu se administreaza o a 2-a pastila dupa 72 de ore deoarece nu ar ajuta cu nimic, ba din contra poate mai mult sa incurce actiunea hormonilor ingerati initial. Doar in cazul folosirii contraceptivului Postinor2 care este format de fapt din 2 pastile, administrarea lor se face la o diferenta de 12 ore intre ele. In concluzie se foloseste doar un singur comprimat in cazul folosirii contraceptivului Escapelle.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca farmacista ti-a spus cum sa iei pastilele, de ce nu-i urmezi sfatul?