| Anisoara444 a întrebat:

ce fel de fata credeti ca i place unui baiat care i place sa gateasca,i plac pisicile,e educat, Intelingent(e cu toate informatiile la zi)? Iubesc un baiat din clasa si chiar el trebuie aa imi faca cadou de Craciun! el e genul care sta acasa cu familia ca si mine! nu stiu sigur daca ma place,desi am vazut unele semne din partea lui precum:avea priviri lungi fixe,mai glumea cu mine(desi chestia asta o face si cu alte fete),si cand glumeam era foarte amuzat,si se simtea bine in compania mea, chiar vorbea cu un coleg si zicea baiatul pe care il plac ca fetele de genu ca mine sunt ok(discutau despre niste baieti dintr un alt liceu care sunt de inaltimea mea, si la asta s-a referit că sunt ok ca și fată). Faza e ca el vorbeste mai mult cu o fata din clasa care insa are iubit ceea ce ma linisteste si consider ca el nu se poate baga in relatia celor doi pentru ca ei se iubesc. Oare ma place acel baiat?

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Pai daca tu nu stii atunci noi cum ar trebui sa ne dam seama? hahahaa
Dupa intuitia mea zic ca sigur te place dar incearca din rasputeri sa-si dea seama daca tu il placi, deci...
"Buna! ce fel de fata credeti ca i place unui baiat care i place sa gateasca, i plac pisicile, e educat, Intelingent(e cu toate informatiile la zi)?" wow suna ca mine putin
Ce simpatici sunt copii in perioada asta in liceu. Din pacate vad cum copii in ziua de azi se poarta exact asa cum au invatat din filme, mai ales baietii, e trist. Sper ca nu e si cazul baiatului tau. In orice caz probabil e timid intr-o oarecare masura, adica ar fi ciudat daca nu ar fi, din cate ai povestit.
Hai sa-ti dau un sfat, si implicit sa ii usurez lui viata putin, arata-te putin mai interesata de el, dar ramai pasiva si lasa-l pe el sa te 'urmareasca'. Vezi si tu, descoase-l putin ca sogur stii sa faci asta destul, vezi ce e cu el, daca e timid sau daca te place si nu stie ce sa faca, sau oricare ar fi cazul
Iti doresc mult succes

| Anisoara444 explică (pentru MateiT):

Ce crezi ca inseamna urmatorul dialog? Mi am facut curaj si l am intrebat ce face, si a zis ca nu asa bine ca mine, si l-am intrebat ca de ce si a zis ca e diferenta dintre sexe(chiar nu stiu la ce s-a referit), si intr o zi am pus o pe o colega sa il intrebe ce fel de fete îi plac si a zis ca cele care sunt timide dar nu foarte timide(adica nu in totalitate timida), si chiar asa sunt eu(timida)

| MateiT a răspuns (pentru Anisoara444):

Intelege
Mai bine nu iti bate capul prea tare. Sunt pattern-uri, sau tipare, prin care trecem cu totii in relatie unii cu altii. Cel mai bine iesi daca te porti natural fata de el si esti tu insati. Suna simplu dar crede-ma ca nu trebuie sa fie mai complicat. Restul vine de la sine. Concentreaxa-te pe rel; atia pe care o dezvolti fata de el si cauta sa-l intelegi. Ti-am zis, din moment ce te intrebi daca ii place de tine probabil ca ii place.
Intreaba-l tu ce fel de fete ii plac : ). Nu vreau sa zic chiar sa faci asta, doar vreau sa zic sa fii mai directa poate, in loc sa pui pe o colega sa il intrebe.
Da, el e timid, tu esti timida, va ascundeti unul de altul etc. Nu te ingrijora daca iti raspunde scurt si sec, de multe ori probabl nu stie ce sa spuna pentru ca e timid sau nu are experienta. In orice caz nu te ingrijora, iar daca ti place de el petrece mai mult timp cu el, daca si el vrea asta
Nu stiu ce sa iti mai zic, sper ca te-am ajutat

| Anisoara444 explică (pentru MateiT):

Da pai e timid in chestiile legate de dragoste, nu e genul romantic, si a zis ca daca la vreo fata i place de el, sa i arate in mod indirect prin anumite gesturi(chestia asta i-a zis o la colega mea care l-a intrebat ce fel de fete i plac)

| MateiT a răspuns (pentru Anisoara444):

Si tu ce parere ai despre lucrul asta?
Iti place de el foarte mult incat sa vrei sa fiti aproape si sa cresteti impreuna deasupra chestiilor astora?

| Anisoara444 explică (pentru MateiT):

Vreau sa fiu impreuna cu el

| MateiT a răspuns (pentru Anisoara444):

Ce dragut, si ce frumos. Ca un anime cu adolescenti timizi indragostiti. Hahahaa scuze
Atat timp cat stii ca vrei sa fii impreuna cu el inseamna ca el... se "califica", chiar daca ar fi mai ciudatel, sa spunem asa.
Atunci foarte bine. FIti impreuna si cresteti si invatati impreuna, unul de la celalalt si din modul in care evolueaza relatia voastra.
Asi face probabil rau daca asi sugera sa il urmaresti tu in mod activ, totusi din cate ai spus pare ca el asta vrea... Asadar sfatul meu, pur intuitiv, este sa gasesti calea de mijloc si nu fa compromisuri cu tine. Nu incerca sa iti dai seama ce inseamna asta, doar ia-o ca atare, nici eu nu stiu ce inseamna
Daca situatia e complicata si. urgenta, si ai nevoie de ajutor atunci poti sa imi pictezi situatia mai clar si am sa fac tot ce pot sa te ajut, aici sau in privat, cum preferi
Iti doresc o seara frumoasa

| Anisoara444 explică (pentru MateiT):

Pai eu si baiatul respectiv avem aceiasi varsta, adica 17 ani, suntem in aceiasi clasa.Se poarta uneori foarte imatur, alteori e foarte matur si inteligent.E genul prietenos, nu face diferențe intre fete sau baieti deci eu il vad un baiat de nota 10! e o chestie si nu stiu daca e adevarata(intr o zi cand am pus o pe o colega sa il intrebe ce fete il plac, cand ne uitam la un film la scoala, a vazut ca ma uitam la el impreuna cu acea colega, ca eram tot timpul impreuna, si isi mentinea privirea mult asupra mea si isi tracea insistent mana prin par si prin barba.Am auzit ca daca un tip isi trece mana prin par si barba cica ar simti o atractie față de persoana la care se uita.In ultima perioada am mai lipsit de la scoala, el iar si nu prea ne am vazut asa mult.Am observat ca daca ii comentam in gluma sau chestii de genu, era foarte amuzat de ce ziceam eu la adresa lui.Din cate il vad eu, consider ca ar avea nevoie de o fata cuminte, timidă si care sa i fie ca un "profesor"pentru el(si eu pot spune ca indepplinesc aceste lucruri). Dupa parerea mea, consider ca e greu de citit acest baiat(eu una nu prea stiu in totalitate ce vrea)si imi ingreuneaza putin situatia

| MateiT a răspuns (pentru Anisoara444):

E foarte bine ca iti pasa de el in sensul ca vrei sa il inveti, e mai imatur decat tine cu siguranta, si daca poti sa il ajuti sa treaca peste fricile lui si peste nesiguranta atunci va fi o relatie foarte reusita, indiferent cat dureaza.
In cazul in care joaca intentionat a "greu de citit" sau misterios atunci este cazul sa ai grija pentru ca poate deveni dubios, desi e baiat bun, din nou doar din propriile lui frici si complexe. Tu insa poti sa il ajuti. E clar ca ai increderea necesara si sunt sigur ca ai si abiitatile.
Fii sincera cu el si ia acum un moment, inainte de relatie, pentru a decide sa nu te pierzi in relatia cu el, adica sa nu uiti de tine si sa o iei foarte foarte usor, lasa lururile sa decurga cat de lent este nevoie iar daca asta ii va cauza frustrare atunci poti sa ii explici, cu mult calm, asa ca o profesoara, ca e mai bine asa si sa nu o ia personal
Ma rog, acum nu stiu cum ajungi acolo. Depinde de cum esti tu si cum este el. In orice caz petrece mai mult timp cu el si fa sa fie foarte foarte clar sa nu vrei decat sa dezvolti o prietenie autentica cu el, iar sentimentele romantice e cel mai bine sa le exprimi treptat si doar atunci cand este momentul pentru urmatorul pas in apropieres dintre voi.
Acum spun multe lucruri care sunt de multe ori greu de aplicat in ziua de astazi, in aceasta societate corupta, dar hranesc speranta ca asemenea idei pot prinde radacini in mintile celor tineri. Ma rog, so eu sunt tanar, nu chiar ca voi dar oricum. A doua zeci si patru in caz ca esti curioasa
E foarte interesant ca poti observa ca uneori e matur si alteori imatur. Cel mai mult il poti ajuta, si implicit creea o relatie stabila bazata pe sentimente pure, daca il incurajezi prin aspectele sale pozitive, iar atunci cand in prietenia voastra apar, negresit, dificultati din cauza problemelor voastre de personalitate, cauta sa ii arati cum sa va uniti fortele prin aceeasi intentie, si anume cea de a trece cu bine peste oate lucrurile astea
Acum deja presupun ca el chiar e matur, sensibil si constient. Sper ca poate fi destul de bun pentru tine
Cel mai important lucru pe care pot sa ti-l spun este sa te concentrezi mai mult pe aspectul de prietenie initial si sa fit apropiati in mod autentic, decat sa va pierdeti foarte repede intr-o experiente romantica foarte intensa careia nu puteti sa ii faceti fata la saptesprezece ani. Pasi marunti si intentii curate si clare. Iubeste-l fara nici un motiv, si sa iti mentii sentimentul de individualitate, sa stii ceea ce vrei si directia in care mergi tu, singura, pe propriul tau drim in viata, indiferent de relatii care de cele mai multe ori vin si trec. Chiar daca nu vin si trec si esti cu el mult timp, tu tot sa ai grija de tine si sa stii ce vrei si ce ai nevoie. Fii fata desteapta si nu te da cu capul asa cum face toata lumea, ca intr-o continua telenovela nenorocita care ii lasa pe oameni goi si incapabili sa atinga nivelurile mai inalte de iubire, compasiune si autenticitate intr-o relatie
Tie iti doresc mult succes si sa fii foarte constienta de ceea ce se intampla si de alegerile pa care le faci. Nu fi impulsiva, fii calma, asa ve castiga mai mult decat speri acum sa obtii
Wow ce repede scriu si ce tarziu e hahahahaaa
Din nou, daca ai nevoie sa vorbim poti sa imi scrii in privat sau aici si putem vorbi despre orice dificultati ai. Eu n-am avut pe nimeni sa-mi spuna toate astea, macar atat pot sa fac si eu acum : )

13 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Este clar ca nu te place

| christall a răspuns:

Daca nu sta in preajma ta, imi pare rau ca te dezamagesc. De placut ca si colega cred ca te place.

| munteanuionvictor a răspuns:

Cred că te place.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Nu te place e doar prietenos. O persoana inteligenta e directa si face primul pas, nu pierde timpul. Deci daca te placea, iti spunea pana acum

| MrJoker30 a răspuns:

Mai mult ca sigur ca te place. happy