| BrscEln12 a întrebat:

chiar am o problema foarte mare.
Menstruatia mi-a intarziat cu mult decat trebuia normal. Nu am nici un simptom de sarcina si chiar am avut grija in privinta la tot..ma sperie faptul ca nu vine.
Mentionez ca niciodata nu am avut regulat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul tau menstrual a fost mereu neregulat, se poate trage concluzia ca functionarea glandelor endocrine din organismul tau este deficitara/defectuoasa. In astfel de situatii/cazuri este vorba de functionarea defectuoasa atat a glandelor endocrine, dar mai ales a foliculului ovarian care nu reuseste sa maturizeze si din acest motiv nici sa produca ovule mereu la timp decat cu o anumita intarziere si din acest motiv apar diferentele uneori mari sau foarte mari intre lungimile ciclurilor menstruale. In cazul in care ovulele raman inchistate in masa foliculului ovarian, apare fenomenul denumit sindrom al ovarelor polichistice si din acest motiv apare si amenoreea adica lipsa menstruatiei pe perioade mai lungi sau mai scurte, uneori lungi de mai multe luni de zile. Daca SOP nu este tratat corespunzator afectiunea in timp evolueaza si uneori poate provoca chiar si sterilitate. Trebuie sa te prezinti la un cabinet, o clinica ginecologica pentru consultatie fiindca doar medicul ginecolog pe baza investigatiilor intreprinse si pe baza rezultatelor analizelor hormonale poate sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Afectiunea nu este deosebit de grava, dar totusi ar fi indicat sa nu amani prea mult vizita si consultatia medicala. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O sa vină ea, si tramvaiul nu vine mereu la aceiasi oră, cu atit mai mult menstruatia.

| Daniel_Naghi_1998 a răspuns:

Cauta pe facebook, ginecolog pop adrian-consultare online, si te ajuta cu explicatii