| Andreeastefi21 a întrebat:

Ciclul mi-a venit pe 2 august iar pe 5, 6, 7 am intretinut cate 2 acte sexuale, protejate, intre acte el a urinat, s-a spalat cu apa si sapun. Am si verificat prezervativele. Exista vreo sansa de a fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Pai ati facut cam tot ce se poate face ca sa evitati sarcina. Nu inteleg de ce intrebi.
Zilele 4, 5 si 6 ale ciclului pot fi considerate safe, daca ai un ciclu normal. Cu prezervativ si mai safe.

| Andreeastefi21 explică (pentru seth2016):

Ciclul meu este normal, 30-32 de zile. Este regulat, insa am intrebat deoarece eram nelinistita.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care toate actele sexuale intretinute ar fi fost neprotejate si sperma ar fi fost ejaculata in vagin, si in acel caz posibilitatea sa se poata forma sarcina in cea de a 4-a, a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual ar fi fost de maxim 5-8%.

POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA FORMARII SARCINII IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL

- Daca in mod sigur sperma NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
- Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri poate exista si situatia sa apara posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii ajunsi in vagin in acest moment, supravietuiesc incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.