| Andreeastefi21 a întrebat:

Pe 2 august mi-a venit ciclul, care este regulat(30-32 zile) pe datele de 5, 6, 7 am facut sex PROTEJAT, de cate 2 ori in fiecare seara, intre numere el s-a spalat cu apa si sapun, a si ejaculat in afara vaginului, in prezervativ. Am verificat prezervativele dupa, exista vreo sansa de a fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual de tip REGULAT, care are mereu o lungime constanta de 30-32 de zile, zilele PERIOADEI FERTILE se suprapun peste intervalul cuprins intre a 13-a si a 20-a zi a ciclului menstrual, numararea fiind facuta fata de prima zi a ultimei menstruatii.
Sarcina se poate forma NUMAI in cazul in care in mod absolut cert/sigur sperma ajunge in vagin in 1-a sau in toate cele 5-7 zile care apartin de perioada fertila a ciclului menstrual.
Fiindca toate contactele sexuale au fost intretinute in primele 6 zile din ciclu, adica cu minim o saptamana inainte de a incepe perioada fertila, reiese ca intr-o asemenea situatie este 100%/ ABSOLUT IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin de fiecare data, la terminarea fiecarui act sexual din fiecare zi. Poti fi lipsita de orice ingrijorare sau de stare de stres in acest caz, fiindca toate actele sexuale au avut loc in zilele care au apartinut/au facut parte din prima PERIOADA INFERTILA a ciclului menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu exista sanse sa fii gravida.