| Zuzukii222 a întrebat:

Buna comunitate! Vreau sa va spun de la inceput ca nu vreau raspunsuri de bataie de joc, pentru ca eu nu am mama si nu imi permit sa vorbesc despre toate astea cu tatal meu. Vreau sa va spun ca am 16 ani si inca sunt virgina. Am inceput de curand sa ma masturbez, daca ii pot spune asa. Ma frec de perna pana cand ma excit, dar ajung la un punct cand ma doare in acea zona si ma opresc, fara sa ma termin, ca sa spun asa. E vreo problema sau ar trebui sa fac altceva? Ar trebui sa continui sa ma frec? Nu va bateti joc, mie nu are cine sa-mi explice lucrurile acestea. Daca mi-ati putea explica mai in detalii vi-as fi recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ciudat... deși are mamă, eu am mai discutat de câteva ori chestii intime cu fiica mea. Și oricum, știu sigur că mie mi-a spus niște chestii pe care mumă-sa nu le știe. Ei, pesemne că și ei i-o fi spus altele, de care n-am eu habar... Mă rog, ideea e că totuși se poate discuta și cu un părinte de sex opus despre astfel de lucruri, dacă e un om de treabă și cu care te înțelegi și comunici în general bine.
Revenind la problema ta - e posibil ca metoda ta de autoexcitare să nu fie prea eficientă și asta să ducă mai repede la durere decât la orgasm. Ai putea încerca s-o faci la baie, cu jetul de apă de la duș - metoda asta nu dă greș niciodată! Are dezavantajul că nu poți s-o faci mereu și mai ales oriunde.
Pentru excitare eficientă a organelor genitale, folosind degetele, e bine să folosești ceva lubrifiant (chiar și o cremă te mâini e foarte bună). Mângâie ușor zona din jurul clitorisului, evită acțiunea directă prelungită asupra acestuia. Deși plăcut la atingere, după un timp devine insuportabil (probabil asta ți se și întâmplă deja). Sau dacă ai ceva beni, mergi la un supermarket, la raionul de îngrijire corporală și cumpără un aparat de vibromasaj. Nici cu ăsta nu dai greș!

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Doar se masturbeaza nu e criminala!

| Cristiann25 a răspuns:

Imi pare rau ca nu ai mamasad. Cine stie cum o faci tu si din cauza asta te doare.Nu e nicio problema in ceea ce faci.Ai grija sa nu incerci sa-ti bagi pe acolo tot felul de prostii ca atunci nu mai e bine.Nu ii lua in seama pe cei ce te judeca pentru ca fiecare face ce vrea cu viata lui.Succes in viata!:*

| TheSoldier a răspuns:

Stiu ca e greu, dar incearca sa te abtii. Poti ajunge la lucruri mai urate.

| danielcoman32 a răspuns:

Ce faci nu e rusions, e doar intim, gaseste o prietena cu care sa vorbesti, nu aici.

| ruxyycriss44 a răspuns:

Buna! happy Nu cred ca e okay ca cineva sa ia o problema in bataie de joc :/. Aici chiar ar trebui sa discute cineva cu tine happy, dar nu cred ca noi, niste necunoscuti pentru tine, am fi cei mai potriviti pentru asta.Iti sugerez ca pe viitor sa vorbesti cu o prietena foarte buna de a ta, in care ai incredere happy, dar acum, pentru problema ta actuala iti pot sugera ceva happy. La varsta asta din cauza ''hormonilor'' simti nevoia sa faci asta, si e ceva perfect normal, din punct de vedere medica happy daca astfel te simti mai liber, adica scapi de aaceste ''dorinte '' este okay happy. Sper ca te-am ajutat!

| DşoaraRoşcată a răspuns:

Nu cred ca are nimic... Si eu vreau sa te intreb. Doar te freci sau iti bagi ceva acolo? O.o happy

| Zuzukii222 explică:

Va multumesc mult tuturor, ma simt rusinata pentru ca v-am intrebat asa ceva. Voi incerca sa discut cu o prietena buna. Alecssandraaaa esti o draguta, multumesc mult, ti-am primit mesajul, dar nu stiu din ce motiv nu pot sa-ti raspund. Daca ai vreodata vreo probelma, poti apela la mine. Va urez o zi buna! Va multumesc inca o data si imi cer scuze daca v-am deranjat cu acest gen de intrebare.

| mihai69 a răspuns (pentru Zuzukii222):

Nu fi rușinată! e ceva firesc, natural și omenesc (deși aici trebuie să recunosc, am văzut și multe animale făcând-o!) NU trebuie să-ți fie rușine cu asta.
E drept, e ceva intim, dar nu e rușinos, OK? Trebuie să nu gândești astfel, în caz contrar vei asocia sexul cu ceva de care ar trebui să te simți vinovată și e cea mai sigură cale spre o sexualitate neîmplinită. Ai grijă, noi (bărbații) gândim cu „capul" greșit, iar voi, fetele, faceți sex cu cel cu care gândiți!
Sexualitatea feminină pornește din mintea voastră - dacă aceasta nu e relaxată și împăcată cu ideea, n-o să simți plăcere, sau doar puțin, față de ceea ce ai fi de fapt în stare!
Baftă!
PS ești utilizator junior, de aia nu poți scrie mesaje private. E aiurea, da' e regula lor...