| anonim_4396 a întrebat:

Cunosc un tip de 3 ani de zile pe nume Radu.Am fost impreuna 6 luni si ne vedeam foarte des avand in vedere ca stam la 400 de km distanta.Insa intr-un final am cedat amandoi din cauza problemelor provocate de distanta si ne-am despartit.Nu puteam nici unul sa ne mutam din cauza serviciului si facultatii. Cert e ca dupa ce ne-am despartit am incercat sa am alta relatie.La inceput era foarte bine si am inceput sa tin la el insa dupa 8luni de relatie am fost cautata din nou de Radu.Atunci am realizat ca il iubesc. Mi-a dat din nou viata peste cap.Ne-am intalnit. L-am inselat pe actualul prieten si nu sunt mandra de asta. Apoi cum m-am racit de el (actualul) ne-am certat si despartit. A incercat sa se sinucida, l-am gasit la el in casa cu venele taiate, dar nu aiurea, taiate RAU.Am fost nevoita sa continui relatia de frica sa nu faca ceva si apoi sa imi para rau. Din nou m-am certat cu Radu si am incercat sa ii schimb gandirea actualului.Eu nu am mai contat.Insa acum de o luna Radu ma cauta si m-a cerut in casatorie.Il iubesc.Insa ce sa fac? Nu vreau sa fac rau nimanui.Am nevoie de sfaturi.Multumesc frumos.

6 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ai o discutie cu fiecare dintre ei separat.Si sa te hotarasti o data pentru totdeauna pe care il iubesti. Daca nu vei lua o decizie le vei face si lor un rau, dar si tie. Ce sa zic...Bafta multawinking

| fabiola a răspuns:

Te casatoresti cu cel pe care il iubesti! Dragoste inseamna mult mai mult decat mila!

| ButterFly_8644 a răspuns:

Cu ce il ajuti pe actualul daca stai cu el, atata timp cat nu-l iubesti?! happy
Fa ce e mai bine pentru. tine tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce dificila situatia. Mai ales ca radu sta departe de tine, amandoi te iubesc. happy Tu pe cine iubesti mai tare? Si totusi, ala cu venele?! Din cauza unei fete? Te rog sa il rogi sa vb cu un psiholog, nu se poate din fiecare nimica sa isi puna capat vietii. fa putina ordine in capul tau. Aman2...
Ai grija pe cine alegi pentru ca e o alegere dificila, si noi nu putem hotari in locul tau. happy
O zi buna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da...ai fantezii nu gluma. i-ai pamandoi in casatorie.sa le faci un bine.sau nu mai iubi. iti faci tie un bine.sau te duci la celalalt, si spui; uite eu nu te iubesc si vreau sa ma marit. da nu vreau sa mori nici tu, asa ca mai bine imi tai eu venele. vrei? si vezi ca el o sa fie de acord, ori sa ti le tai tu? ori sa vi le taiati impreuna. pe radu il inteleg si nu stiu daca va mai impacati.eu nu as faceo daca m-ar pune iubita mea in asemenea situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa gandesti cui faci rau, pentru ca raul este facut... Nu te casatoresti ca sa ii faci un bine lui Radu si un rau celuilalt. Daca il iubesti pe Radu si crezi ca vei fi fericita cu el, ca puteti sa fiti impreuna dupa casatorie si nu veti face naveta, atunci casatoreste-te. Ia in calcul si gelozia lui Radu, daca stie de actualul prieten. Cu celalalt oricum nu vei avea un viitor pentru ca la fiecare suparare va veni santajul cu sinuciderea. Este complicat sa dai sfaturi in asemenea situatie pe care tu insati ai complicat-o. Stai din mila cu actualul dar il vrei pe Radu, daca am inteles bine. Trebuie sa te gandesti pe ce iti cladesti casatoria.