| Elena1234456 a întrebat:

Iubitul prietenei mele a incercat sa se sinucida si este la spital in stare foarte grava. Eu m-am certat urat cu ea, si cred ca situatia in care a ajuns el e doar din cauza mea. A incercat sa se sinucida pentru ca mama ei a aflat de relatia lor si l-a dat in judecata, pentru ca el are 33 de ani si ea 17. Simt ca e doar vina mea, pentru ca eu i-am spus mamei ei de relatia lor. Uram sa vad cum se distruge alaturi de el, o convinsese sa nu mai dea la facultate, era si sofer de tir si ii cumpara mereu haine sau chestii din astea. Nu si-a inceput viata sexuala cu el (nu a fost primul ei partener), dar au facut sex.
Ma simt teribil de vinovata, si cred ca daca moare e doar vina mea. Trebuia sa imi tin gura, si el era acum bine, in plus nu o pierdeam si pe ea ca prietena.
Ea m-a tradat de multe ori si am iertat-o, dar acum nu vrea sa mai auda de mine. E doar vina mea nu?
Multumesc celor care au citit acest mesaj, sper ca nu este prea lung.

Răspuns Câştigător
| AleXisAleXis a răspuns:

Hm...Iubitul prietenei tale este un imatur. Tu esti NEVINOVATA. Si este normal ca ea sa fie suparata pe tine, pune`te in locul ei sad Sper sa ii treaca supararea ( va fi cam greu sad ) Nu ai de ce sa te simti vinovata. sigur are 33 de ani? Trebuia sa aiba cativa copii la varsta asta nu sa se incurce cu un copil ( stiu stiu dragostea nu are varsta ). stai linistita, ai grija de tine :*

35 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

E adevarat ca trebuia sa iti vezi de treaba ta, dar nu e adevarat ca a incercat sa se sinucida din cauza ta. In primul rand nu stiu ce e asa mare scofala cu datul in judecata, ca fata are peste 15 ani(varsta legala pentru sex) si nici nu are cum sa dovedeasca ca a facut sex cu el.
In plus orice incearca sa se sinucida este labil psihic si emotional. Ei au doar nevoie de un pretext pentru a face asta.

| Epigonul a răspuns (pentru Oana92):

15 ani varsta legala pentru sex? Ceea ce spui este ca un adult poate intretine relatii sexuale cu o minora de 15 ani si totul este ok? Asta unde se intampla in Statele Unite, in Africa? Nici acolo.Nu cred ca ma insel cand spun ca este o mare greseala sa spui ca 15 ani "este varsta legala pentru. sex" imi vine sa rad, sincer laughing. Poate mai citeste vreun pedofil de pe TPU comentariul tau si si-o ia in cap cu prima minora iesita in cale, ca doar e legal sa te culci cu minore tu ca adult.

| Oana92 a răspuns (pentru Epigonul):

Vrei sa iti dau si tie articolul din lege care spune asta?

| Epigonul a răspuns (pentru Oana92):

M-am interesat si se pare ca am vorbit in necunostinta de cauza, nu stiam ca aceasta lege este intrata in vigoare.Imi cer scuze pentru confuzie, data viitoare ma voi informa mai bine inainte sa fac o afirmatie! Oricum cazul cu 15 ani respectiv 33 inca mi se pare si nu ca mi se pare mie, dar este total absurd si inadmisibil!

| Oana92 a răspuns (pentru Epigonul):

Wow! Esti cred ca prima persoana care are o astfel de atitudine. Ma uimesti intr-un sens bun, altii ori continuau sa se contrazica, ori taceau si se faceau ca nu au priceput!

Si ca o completare la comentariul meu anterior, nu cred ca relatie dintre ei e ok sau bazata neaparat pe iubire(cel putin nu una sanatoasa!)doar ca din punct de vedere legal atitudinea mamei nu va avea nicio rezolvare.

| Epigonul a răspuns (pentru Oana92):

Mi se pare corect sa-mi recunosc greseala, de altfel ma cunosc destul de bine incat sa stiu ca de multe ori trag concluzii pripite cu privire la anumite subiecte, fapt la care incerc sa lucrezlaughing.Da, legal asa este, nu stiu daca mama poate face prea multe in aceasta privinta, dar inca o data legea din Romania esueaza lamentabil.Nu stiu ce fel de persoana influentata de efectul etnobotanicelor se ocupa cu astfel de decizii, dar in acest mod, tara nu o ia decat intr-o singura directie si nu este in sus.O seara placuta!

| e1xtz a răspuns (pentru Oana92):

16 ani cu acordul fetei...dar multi au ramas la faza cu 18

| e1xtz a răspuns (pentru Epigonul):

16 ani de fapt. daca fata nu este constransa.dar ca majoritatea ai ramas la 18...sunt cativa ani de cand s-a schimbat asta

| Oana92 a răspuns (pentru e1xtz):

15 daca partenerul nu e profesor, ruda sau persoana care reprezinta o autoritatebig grin
De fapt multi au ramas la faza cu "pana la nunta"...

| e1xtz a răspuns (pentru Oana92):

Dadalaughingbuna cu pana la nunta.era din alta zi pe aici..ok..sa ramana 15, nu mai caut acum, te cred banuind ca te-ai documentat..singurul aspect el tot e un pic mai mare decat ea, dar in fine, fiecare isi alege..macar 20 de ani daca ar vaea ea..tot ar fi cumva

| Oana92 a răspuns (pentru e1xtz):

Da,da sunt documentatabig grin

Si ai dreptate in legatura cu varsta, e mare diferenta intre ei si nu doar ca e mare diferenta, dar si fata e mica. Oricum ideea e ca individa asta nu avea dreptul sa se bage, nu era viata ei! Am impresia ca a facut-o din razbunare...

| e1xtz a răspuns (pentru Oana92):

happyacelasi lucru mi-a trecut prin cap..crapa de ciuda ca ii cumpara asta haine si una si alta..chiar m-au apucat dracii, si nu i-am raspuns direct, si am postat la tine..ca i se vede ipocrizia de la 1 km

| Oana92 a răspuns (pentru e1xtz):

La inceput si eu i-am zis ca nu e ea de vina ca ala a incercat sa se sinucida. Si in fond nu e, tipul e labil psihic, toti sinucigasii sunt. Dar ce a facut ea e de neiertat. Si acum ca ma uitam mai atent am vazut ca zicea ca si fata a tradat-o si etc...e clar razbunare.
Si eu am fost tradata de o gramada de persoane, dar am rupt legatura cu ele, nu am incercat sa le fac eu rau. Oricum viata se razbuna...

Dar ce a facut ea e lasitate, e fatarnicie...

| e1xtz a răspuns (pentru Oana92):

Pana la urma daca toata povestea este reala.e putin probabil si baiatul asta sa incerce sa se sinucida din motivele expuse de subsemnata..in fine, luat pe de-a intregul, e plina lumea de ciudatenii si nebunie..somnic usor sa ai si o zi linistita astazihappy

| Oana92 a răspuns (pentru e1xtz):

Mersi la fel si tiehappy

| Felys a răspuns:

Tu nu ai nici o vina,nu i-ai pus tu latul de gat,cat de tampit sa fie ala sa isi ia viata pentru asa ceva,e prea bou dupa parerea mea si isi merita soarta, iar daca prietena ta nu intelege ca i-ai vrut binele, e si ea dusa, nu iti merita prietenia, cauta una cu picioarele pe pamant nu in aer ca asta

| Zabbyel a răspuns:

Lucrurile se intampla mereu cu un scop.
poate asa e mai bine sa moara alawinking
tu doar ti-ai facut datoria de prietena
Bucurate nu fi Trista n-ai motiv love struck

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu e deloc vina ta. Tipul este bolnav psihic, este un profitor si sincer sper sa crape. S-a folosit de prietena ta. Tu ai fost o prietena foarte loiala facand ce ai facut. Nu-ti fa griji, daca ii vine mintea la cap va realiza. Daca nu, asta este, tu ti-ai facut datoria.
Lumea te va acuza, dar fii tare. Ramai pe pozitii, e dreptul si indatorirea ta sa-ti ajuti prietena.
Daca nu te bagai, ar fi ajuns foarte rau. Sunt sigura ca ar fi bagat-o in pamant, dupa ce ar fi facut un copil sau doi cu ea.
Again, fii tare. Daca te pot ajuta cu o vorba in particular, da-mi p.m.

| Oana92 a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Doamne, dar tu gandesti inainte sa scrii aici? De ce sa moara? Cum sa ii doresti asta cand nici macar nu il cunosti? Si in fond de ce, pentru ca a avut o relatie cu o fata mai mica? A obligat-o cumva, a violat-o, avea 3 ani si nu era in stare sa gandeasca? Cine esti tu sa iti permiti sa spui ca ar fi bine sa moara? Ai pietre in loc de suflet?

Si ce datorie? Asta e tradare! Poate datoria ei era sa o faca pe ea atenta nu sa mearga la mama ei! Asta nu e datorie, e nesimtire, lasitate, lipsa de bun simt, TRADARE! Asta nu e prietena!

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Oana92):

Nu, am creier in loc de tarate. Hai, taci, ca esti mai proasta decat permite legea. Mersi.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

O relatie la o asa diferenta de varsta, mai ales ca ea era minora, e o greseala. Mintea ei tanara nu poate concepe gravitatea situatiei.
Nu e vina ta ca ala si-a pierdut mintile. Tu i-ai facut un bine prietenei tale.

| Epigonul a răspuns:

Parerea mea este ca ai procedat corect, ce-i drept nu stiu daca as fi facut la fel, sa vorbesc cu maica-sa, dar in principiu ai procedat corect.Cunosc si eu cateva cazuri, unde fata are 16-17 ani iar prietenul ei 26-27.Cine a zis ca iubirea nu are varsta, era pedofil, o asemenea vorba nu exista.Este o scarbosenie sa vezi asa ceva, cel putin asa cred eu, iar daca se va intampla ceva cu el, nu trebuie sa te simti tu vinovata deoarece ai avut dreptate.Impaca-te cu gandul ca este posibil ca prietena ta sa nu te ierte prea curand, poate ani buni, dar toate astea deoarece este inca mica si naiva si nu realizeaza gravitatea problemelor, dar pe parcursul timpului cand va mai creste si va realiza cele intamplate, iti va da dreptate.Inca o data, nu este vina ta, asemenea relatii nu trebuie sa aiba loc, ai procedat corect, capul sus!

| Zizzou a răspuns (pentru Epigonul):

+1. Adevarat ce ai spus mai sus. Contra pentru relatiile intre adulti si minori

| Schatzyyyyy a răspuns:

Ai procedat foarte bine! Pana la urma e ceva ciudat! Eu sunt de parere ca diferenta intre parteneri sa nu fie mai mare decat 4 ani! Daca ala la 33ani ai lui, atat l-a dus mintea, e problema lui! Sa moara linistit! Fete mai sunt, nu trebuia sa se dea "in spectacol", e penibil omul ala!:-&

| Oana92 a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Cat de nesimtit poti sa fi sa spui de un om ca poate sa moara doar pentru ca a avut o relatie cu o minora. Ce, a obligat-o? Asta e motiv pentru care sa meriti sa mori? Tu nu ai nimic in capul ala?

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru Oana92):

Draga mea, eu una sunt satula numai de oameni d-astia am dat! Care daca nu accepta cineva relatia sau vroiam sa ma despart de el spunea ca se omoara, mai exista fete! Si cu ce drept ma faci pe mine nesimitita? Doar mi-am spus parerea, deci nu mai comenta! si pa! Eu nu te-am jignit, asa ca auf wiedersehn!:*

| Oana92 a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Pai esti! Pentru ca ai putut sa vorbesti asa despre moartea unui om caruia nu ii sti povestea si care nu ti-a facut nimic.

Si daca ai citit bine intrebarea baiatul nu a incercat sa se sinucida pentru ca l-a parasit fata, ci pentru ca domnisoara care a postat intrebarea a fost cam la acelasi nivel cu tine pentru ca asa de prietena a fost incat s-a dus sa-i spuna mamei povestea.

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru Oana92):

Esti cumva psihologul site-ului? Nu-mi pasa parerea ta "de inteligenta"! Tu comentezi de toti care isi spun parerea,deci in cpncluzie, tine-ti parerea si gura in acelasi timp, ca nimeni nu iti cere ajutor, sa comentezi de postari, proasta si nesimtita esti tu!:*

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Las-o mai, e ceva distrusa. Nu-ti bate capul cu ea. Sper ca atunci cand va avea copii ei s-o minta si sa faca sex cu persoane de varsta ei, daca tot e asa "avocatul poporului".
Sa vada si ea cum e.

| Oana92 a răspuns (pentru Schatzyyyyy):

Avand in vedere faptul ca acest site a fost creat pentru ca ORICINE sa isi poate spune parerea am tot dreptul sa comentez unde vreau si cand vreau.Si comentez doar daca raspunsurile sun aberante sau pline de rautate cum este al tau. Daca nu iti doresti pareri atunci limiteaza-te la ideile din comentariile tale. Este de neaaceptat sa scrii pe un site ca speri sa moara cineva pe care nu il cunosti si sa nu iti spuna nimeni nimic.

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru Oana92):

Nu am chef, e parerea mea si punct, nu vreau sa ma cobor la mintea ta l-)! Cand vei avea copiii si tu asa sa-i inveti sa umble cu oameni de 40 ani! Ala nu e un om intreg la minte! Ai dreptul sa-ti spui parerea,dar nu fata de parerile altora,fiecare e liber sa-si exprime opinia! Nimeni nu cred ca te-a judecat pe tine cineva, daca ai comentat ceva, sa comentezi mereu, influenteaza-i negativ! Si alta data tine-ti gura, ca la 20 ani ai tai nu esti in masura sa ii faci pe toti sa-ti sustina parerile alea proaste! Nu-i mai influenta in rau! Un copil de 17ani, sa umble cu unul de 33ani,esti intreaga la minte? Asa sa faci si tu,si copiii tai sa-i inveti asa; daca baiatul sau fata cu,care e intr-o relatie nu vrea samai fie impreuna cu ea/el, sa se omoare, sau invers! Influenteaza-i, si invata-i ce e bine, nu sa faca ce ai face tu! Sau ce faci tu! Si te rog nu mai comenta la postarile mele ca deja ma satur de "vorbele alea de rahat" pe care le spui tu! Esti varza scumpa!:*

| Schatzyyyyy a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Poate asa vrea sa isi educe copiii,si sa-i influemteze in rau! Atata minte are! Doamne mai bine ar merge la drept, sa se faca avocat, acolo o sa invete legile! Fiecare e liber sa-si exprime opinia, nu vad ce are ea impotriva! Oricum pentru mine, e o fata inculta! Degeaba are 20 ani! Nu gandeste nici cat unul de 10

| mihnulet a răspuns:

Ai procedat corect in afara de un punct. iubirea nu are varsta.

| Epigonul a răspuns (pentru mihnulet):

Daca in conceptia ta, iubirea nu are varsta, atunci ea de ce a mai procedat corect? Unde mai e corectitutinea, privind lucrurile din perspectiva ta repet? Vorbesti si tu sa te afli in treaba.Ce-i cu expresia asta "iubirea nu are varsta"? Realizezi macar ce inseamna asta? Ti se pare normal ca o pustoaica de 17 ani sa aiba o relatie daca o pot numi asa, cu unul de 33? 33 de ani, tu gandesti? La 33 de ani daca voi ajunge sa umblu cu una de 17 ani, imi voi aminti de randurile scrise acum, si voi cauta blocul cel mai intalt, daca ma-ntelegi.Revino-ti la realitatea cu cliseul asta mizerabil, sau poate si tu esti vreun bajetas d-asta de cartier la 30 de ani, ce inca sta pe capul parintilor si umbla dupa copile, ca mai mult de atat nu poti.TREZIREA!

| MissPussy a răspuns:

In ce stare am ajuns tinerii din ziua de astazi. Mama mea imi spune mereu ca viata e mai improtanta deca ori ce! Nimic nu e mai important decat viata. Dumnezeu ti-o da si tot el ti-o ia atunci cand considera ca ti-a venit timpul.