| anonim_4396 a întrebat:

Buna, daca am avut probleme hormonale din cauza ovarelor polichistice și nu aveam menstruația regulata, iar după un tratament mi-a venit și îmi vine in fiecare luna. După un contact sexual în ziua ovulației este posibil să rămân însărcinată? Am grețuri, pofte, amețeli etc dar mi-a venit menstruația puțin rozalie in prima zi, apoi a fost normal, ce credeți?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bieninteles ca poti ramane insarcinata imediat, daca erai in perioada fertila si ai facut sex neprotejat.

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

| User2344 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai mi-a venit menstruația regulata

| Floridori a răspuns:

Menstruatia reprezinta garantia ca nu exista o sarcina instalata in uter.
Desigur, nu orice sangerare vaginala este automat menstruatia, dar daca tu iti cunosti corpul, iar cantitatile eliminate au fost normale, durata a fost normala, iar culoarea si consistenta aceleasi ca de obicei, atunci este menstruatie.

O mica precizare as avea de facut, chiar daca risc sa fiu injurata.Nu ai avut probleme hormonale din cauza ovarelor polichistice, ci problemele hormonale (dezechilibre/dereglari) au condus la formarea ovarelor polichistice, prin inhibarea eliberarii ovocitelor mature, care au ajuns sa fie izolate printr-o pelicula lichida.

Multa sanatate! Sper ca acum sa fie totul bine happy