| deni487563ds a întrebat:

Dacă am făcut dragoste cu iubitul meu acum o luna și ceva, între timp menstruația mi-a venit doar ca cu câteva zile mai repede, mai este posibil sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Si in cazul in care sangerarea menstruala porneste cu cateva zile mai devreme fata de data calculata, in principal trebuie avut in vedere modul in care se manifesta/desfasoara sangerarea. Daca eliminarea menstruatiei s-a desfasurat pe o durata tot la fel ca si alta data, in astfel de situatii se apreciaza ca de fapt menstruatia este in mod cert autentica. Este exclusa orice posibilitate sa poata exista o sarcina chiar si una pur ipotetica, ori de cate ori se constata ca sangerarea menstruala s-a desfasurat in conditii similare sau aproape identice cu cele produse mai inainte : atat ca numar de zile de menstruatie, cat si in privinta fluxului zilnic de sangerare, a volumului/cantitatii de menstruatie eliminata, cat si a texturii, a culorii, a aspectului, etc. etc. In astfel de situatii se considera ca atat teoretic cat si practic, insasi simpla pornire a sangerarii menstruale chiar si daca are loc cu cateva zile inainte de termen, insa desfasurarea ulterioara se produce in conditii apreciate ca fiind normale, asta reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99 % NU poate sa existe o sarcina instalata in uter, fiindca in timpul ciclului menstrual anterior, NU s-a produs fecundarea ovulului. Deoarece NU s-a format si nici NU s-a implantat o sarcina in endometru, tesutul endometrial a devenit inutil si a fost eliminat din uter sub forma amestecului de sange menstrual la terminarea ciclului. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ciclu = nu esti insarcinata, cand iti vine n-are importanta.
singuru moment cand poti totusi sa-ti faci griji e doar daca iti vine 2-3 zile, 2-3 picaturi inchise la culoare

| Sofer a răspuns:

Categoric nu ești însărcinată dacă ți-a venit menstruația.

| Teo29 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, nu esti insarcinata. Dar, daca te risti neprotejat, o sa ramai si insarcinata pe viitor...

Folositi protectie daca nu doriti acest lucru.

| Catalin77945 a răspuns:

Daca iti vine ciclul dupa sex, clar nu ai cum.

| Cristian84 a răspuns:

Nu sansele sunt de 000000, 1 la 100