| Marius535d320d a întrebat:

De curand am facut sex neprotejat cu iubita mea si din neatentie am ejaculat inauntru. Imediat dupa asta la aproximativ 2 ore a luat pilula de a doua zi. La ea mai erau 5 zile pana ii venea stopul. Acum mai este o zii si inca nu are nici un simptom de a veni ciclul. Daca a luat pilula ar putea sa ii intarzie? Si inca o intrebare, inainte de a lua pastila trebuia sa manance adica sa nu o ia pe stomacul gol sau invers? Multumesc si va rog dati-mi cat mai multe detalii, sunt ingrijorat.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Vă încurajez să nu mai faceți sex înainte de căsătorie și să nu mai ia pastile de a doua zi, dacă fecundația a avut loc deja înseamnă că ați omorât un copil. Și mama ta dacă lua pastila de a doua zi, pe tine te omora, nu niște celule. Înintea lui Dumneze zeu asta e crimă. În cazul de față cel mai probabil era în perioada infertilă și a luat=o degeaba, doar și=a dat peste cap sistemul hormonal.Sexul fără mustrări de conștiință după și fără teroarea de a rămâne însărcinată ca fată necăsătorită, e mult mai plăcut.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca voua va lipsesc chiar si cele mai elementare cunostinte si informatii in privinta structurii pe care o are ciclul menstrual sadmenstruatie, prima perioada INFERTILA, perioada FERTILA si a 2-a perioada INFERTILA) precum si a faptului ca SARCINA poate sa se formeze NUMAI in singurul caz si anume DOAR atunci cand SPERMA ajunge in vagin intr-o singura zi sau in toate cele 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE. Fiindca NU v-ati informat atunci cand ar fi trebuit s-o faceti, habar nu ati avut ca in acest caz era cu totul imposibil sa se poata forma sarcina, fiindca fata era in cea mai SIGURA perioada INFERTILA a ciclului menstrual, adica in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE de 9-10 zile a ciclului menstrual. In acest moment este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin in toate cele 9-10 zile situate inainte de ziua in care urmeaza sa porneasca menstruatia. Din cauza prostiei voastre, ati procedat in modul cel mai IRESPONSABIL posibil si ati folosit ABSOLUT INUTIL si FARA NICIUN ROST acea pastila nenorocita. Chiar daca va suna cinic, intr-un fel va meritati soarta, deoarece in loc sa va interesati prima data ce trebuie facut in aceasta situatie, v-ati hotarat voi 2 de comun acord sa ''otraviti'' si sa va bateti joc cu buna stiinta de organismul iubitei tale, pe o perioada destul de indelungata de mai multe luni in care intregul ciclu menstrual va fi grav/sever afectat si dereglat.
DE CE ESTE ABSOLUT IMPOSIBIL CA IN ULTIMELE 9-10 ZILE DIN CICLUL MENSTRUAL SA IA NASTERE SARCINA :

Este determinat si stabilit stiintific si medical, ca in mod absolut sigur, precis si concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent de tipul sau lungimea ciclului cu exact 14 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii, cu conditia sa NU fi fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu lungimea fixa de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, doar in ziua ovulatiei, adica 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE accelerata/rapida si din acest motiv in 2-3 zile ovulul devine total degenerat, moare si se produce procesul prin care... SE DESTRAMA. O parte a resturilor de ovul rezultate este resorbit de endometru, iar cealalta parte se lipeste pe suprafata ovarului si formeaza in asa numitul CORP GALBEN care are rolul sa produca hormonul progesteron pana in ultima zi a ciclului. Reiese ca dupa ce trec in jur de 3-4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL NEFECUNDAT PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce aproximativ cu 9-10 zile inainte de terminarea ciclului menstrual si ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi gravida. Actul sexual de care vorbesti a avut loc in perioada nefertila.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu mai nu, e ok. Pilula de a 2 zi trebuie luata doar odata la 6 luni, deoarece cand tu iei acea pastila se fac o groaza de schimbari in corp la nivel hormonal si altele, si dupa ce o iei automat o sa ii se deregleze ciclul si altele, gen o sa ii intarzie si posibil sa ii fie si rau depinde de la persoana la persoana, dar daca a luat-o is sanse 0 sa fie insarcinata, adica cel putin dupa 2 ore cum spui tu, ca daca in mod normal o iei in a 2 sau a 3 zi sansele sa ramana gravida cresc, dar daca a luat-o dupa 2 ore e ok.Nu conteaza daca e sau nu pe stomacul gol.

| Stegman a răspuns:

E chiar atat de greu de folosit un prezervativ?

| Alexandra8963 a răspuns:

Pilula produce dereglări menstruale, deci poate întârzia.