| Ionela00 a întrebat:

Buna!
Daca prietenul meu nu si-a dat drumul in mine si pentru siguranta am luat pastila de a doua zi, mai trebuie sa ma ingrijorez?

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. Ai toate motivele de a te ingrijora si a te ruga ca in lunile urmatoare dereglarile hormonale sa NU se manifeste mult prea intens/sever. Pentru ca viitoarele ''dureri de cap'' sa fie cat mai suportabile. Folosirea pastilei contraceptive (de a 2-a zi) in scop ''preventiv'' reprezinta o fapta IRESPONSABILA, sau altfel spus un gest incalificabil. Multa sanatate!

| Ionela00 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai eu ma referem daca exista sanse sa raman însărcinată?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionela00):

Acum 2 ore | Ionela00 explică (pentru corbulalbrosu):
Pai eu ma referem daca exista sanse sa raman însărcinată?
Pentru informarea ta CORECTA afla ca : din moment ce ai avut intentia de a-ti incepe viata sexuala, inainte de a ''trece la teaba'' ar fi trebuit sa te informezi precis si corect in ce conditii se poate forma o sarcina/o noua viata, dar si modul in care te poti proteja.
Femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI in situatia in care :
1.) sexul este neprotejat si are loc in una din cele 4-5 zile care apartin de PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual in curs,
si de asemenea;
2.) NUMAI in cazul in care in mod absolut sigur in timpul sau la terminarea sexului a ajuns SPERMA autentica in vagin.
Doar in cazul in care sunt indeplinite cele doua conditii absolut necesare si obligatorii amintite la punctele 1 si 2, numai in acel caz devine posibil sa se poata forma sarcina.
Atunci cand NU exista chiar si doar 1-a din cele 2 conditii, rezulta ca formarea sarcinii devine/este cu totul IMPOSIBILA.
In cazul descris de tine fiindca NU a ajuns sperma IN VAGINUL tau, a lipsit 1-a din cele 2 conditii amintite, situatie in care se apreciaza ca in proportie de peste 98-99% era IMPOSIBILA formarea sarcinii. Din acest motiv a devenit cu totul INUTIL/ILOGIC sa fie folosita pastila contraceptiva (de a 2-a zi) si administrarea ei a reprezentat o grava si crasa IRESPONSABILITATE. Efectele adverse ale pastilei si adevaratele ''dureri de cap'' se vor manifeste in urmatoarele cateva luni. Multa sanatate! fiindca in mod absolut sigur vei avea nevoie de asa ceva.

| bogdy20000 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai si daca nu a facut in perioada fertila nu poate ramane insarcinata?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bogdy20000):

Daca actul sexual este intretinut intr-o zi care este situat in mod sigur in afara perioadei fertile precis determinate, in proportie de peste 99%, este IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in mod intentionat in vagin.

| mihai69 a răspuns:

Normal că trebuie să te îngrijorezi. Pentru că ceea ce faci tu e bătaie de joc față de propriul corp. Și nu ai de unde să știi cât o să reziste. O să te trezești într-o bună zi că VREI să faci un copil și NU mai poți.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te îngrijoreze schimbările hormonale pe care le vei avea datorită pastilei.
Dacă te îngrijorează o sarcină nedorită poți să stai linistită, nu va apărea.

| ywar a răspuns:

Pai. e rau ca nu si-a varsat galbenusul + albusul. L-ai lasat pe bietul baiat cu tema neefectuata.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, de ce ai luat pastila de a doua zi?
Asa vei face dupa fiecare partida?

Răspuns utilizator avertizat
| danaieladaniela a răspuns:

Buna, din punctul meu de vedere nu ai de ce sa te ingrijorezi

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu!

| Lizuca1234 a răspuns:

Pai,da. Nu ai facut decat sa iti dai peste cap ciclul menstrual. Pastilele astea trebuiesc luate DOAR in caz de nevoie.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Nu ramai gravida. Dar nu mai face neprotejat daca nu iti doresti un copil si iti pasa de sanatatea ta...

| timisoara a răspuns:

Dacă nu și-a dat drumul în tine, eu nu cred că mai era necesară pastila. Acum că tot ai luat-o ni ai de ce să îți faci griji. Nu e bine să o iei fără rost, poate produce dereglări hormonale.