| onetwothree a întrebat:

Buna (dau funda)

Am nevoie de sfatul si ajutorul vostru. M-am certat cu prietenul meu. El vroia sa iasa in oras dar nu prea avea cu cine asa ca s-a gandit sa iasa cu 2 fete din liceul lui(de cand e cu mine, adica 1 an, nu a mai vrut sa faca asta). Si eu si el suntem foarte gelosi. I-am spus ca m-a deranjat. L-am intrebat ca de ce vrea sa iasa cu ele, mai ales ca eu niciodata nu m-am gandit sa ies doar cu baieti pentru ca stiu ca l-ar deranja si nu vreau sa imi distrug relatia. El a zis ca nu o face, doar s-a gandit si la posibilitatea asta, iar eu l-am pus sa se puna in situatia mea si mi-a dat dreptate; nici lui nu i-ar placea sa ies eu cu 2 baieti. Dar a zis dupa "oricum fac ce vreau eu", iar eu m-am enervat si i-am inchis telefonul. MI-a scris mesaj "gata, nu mai ai ce vorbi cu mine", iar eu l-am sunat. Si i-am spus o chestie ce o regret, si nu as face asta niciodata si am spus-o la nervi(nu va spun ce, dar ideea e ca vrea sa ma trimita la psiholog). Se purta mai distant la telefon, adica el nu parea deloc afectat de asta. As vrea sa imi dati un sfat cum sa procedez sau ce sa cred. Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi! happy

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Amandoi sunteti la varsta la care dramatizati si faceti o tragedie din orice.Ai vazut doi catei mici care se joaca incercand sa traga fiecare de o parte a unei manusi vechi? Maraie amandoi infricosator,sar in sus,mai trage unul, mai trage si celalalt, pana la urma unul cedeaza.Imediat cum a cedat unul, si celalalt lasa manusa, e lipsita de orice interes.Si,brusc,incep sa alerge si sa se joace iarasi unul cu altu,iubitori.
Asa si voi,gasiti motive puerile,doar ca sa aveti manusa la mijloc,sa aveti motiv de cearta.
Din moment ce va iubiti,de ce va place cearta si haraiala asta? Va amarati inimile de pomana,spuneti vorbe grele,pentru ca limba omului oase nu are,dar rupe oase!
Si,toate astea,de ce? Ca sa suferiti unul intr-o parte si unul in cealalta.
Gaseste-l,discuta cu el,foarte serios,cere-ti sincer iertare pentru ce ai spus si explica-i ca va iubiti,sa lase prostiile. Daca vrea sa se desparta,sa se desparta singur,tu nu te desparti.
Hai,cauta-l,e si el amarat, si tu.
Si, nu va mai geloziti, iubiti-va!

4 răspunsuri:
| vlaaddd a răspuns:

Astia care dati raspunsuri, majoritatea sunteti analfabeti si nu aveti pic de ratiune in creier.

btw: nu a facut bine ce a facut, dar nu trebuie sa dramatizezi, a fost doar o simpla plimbare cu 2 colege ( asta cred eu ca a fost ). Puteai sa discuti cu el ca de la om la om, fara nervi, cu calm ca sunteti 2 oameni pana la urma. Si el dramatizeaza, dar si tu. Discutati cu calm si relaxat, doar voi puteti rezolva situatia.

| Comatose a răspuns:

Fama sa inteleg mai bine.ce iei zis u de el vrea sa te duca la pshiholog?

| SunshineLove a răspuns:

Parerea mea este ca...s-a cam plictisit de tine pentru ca aproape fiecar baiat se plictiseste la un moment dat.si isi gaseste alta. Asculta'mi sfatul! daca ti'a vorbit asa, inseamna ca ii place de alta, deci lasa'l in pace. nu e pentru tine si nu te merita, daca s-a comportat asa. Iti vei intalni perechea potrivita, nu'ti vace grijiwinkingpana atunci, ai grija cu ce fel de persoane iesi.:*

| alinush_2610 a răspuns:

Buna.Dupa ce am citit aceasta poveste am inteles un lucru:poate el intentionat a procedat asa,stiind ca esti geloasa si va veti certa. Poate ar fi mai bine sa nu-l mai suni,sa nu-l saluti,sa nu incepi tu vorba cu el,intr-un cuvind nu-l mai deranja, caci la un moment dat isi va da seama ca a gresit(daca este un baiat bun si intelegator). Incearca sa-ti faci si tu noi prieteni, demonstreaza-i ca nu mai ai nimic cu el, ca nu te mai gindesti la ce a fost in trecut.Stiu ca e ft dureros(daca il iubesti cu adevarat)dar, totusi, incearca.happy
Arata-ti mindria ta de femeie.Fii sigura pe tine.Sufera in tacere(se spune ca inimii nu-i vei porunci, dar tu porunceste-i). Asta e sfatul meu.Succes.Pa pahappy