| Andreeapop9 a întrebat:

Buna! De 10 zile iau anticonceptionale la recomandarea medicului,as vrea sa le întrerup deoarece m-a dor foarte tare sânii, s-au umflat de parca mai puțin și explodează! Trebuie sa termin toată folia și apoi sa le intrerup, sau le pot intrerupe și acum?

37 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, durerea sînilor poate fi din cauza ca trebuie sa i ti vina menstruatia, anticxonceptionalele nu le poti intrerupe fara acordul medicului ginecolog care ti le-a prescris, suna l si intreaba l pe el dar putin probabil sa il gasesti inainte de revelion cand toti se pregatesc de petrecere, câti ani ai?

| Andreeapop9 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu trebuie sa-mi vina menstruația, sunt de abia la a 10-a pastila, sânii au început sa m-a doară după câteva zile de la începerea anticonceptionalelor, eu sensibilitate la sâni am avut mereu la sâni înainte sa-mi vina menstruația, doar ca acum mi-s foarte umflați și dureroși…am 25 de ani

| Andreeapop9 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Menționez ca le iau doar pentru protecție, nu pentru probleme medicale

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeapop9):

Atunci incearca sa nu le mai iei o saptamana sa vezi cum te simti dar după revelion trebuie sa te vada medicul. Sanatate multa

| Andreeapop9 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este oare posibil ca după ce le intrerup sa-mi vina menstruația, ca și cum as face acea pauza de 7 zile? mai am 11 pastile pana termin folia

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeapop9):

Da deoarece tu acum ai o reactie adversa datorită anticonceptionalelor si de aceea te si dor sînii esti sensibilă si trebuie sa discuti cu medicul tau acest lucru ca sa stie ca nu orice tip de anticonceptionale sunt bune pentru tine tu esti mai diferita de alte fete/femei, ai reactii adverse pe care altele nu le au.

| Andreeapop9 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc mult pentru răspunsuri!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeapop9):

Cu plăcere! sanatate multa

| Violleta2022 a răspuns:

Suna medicul care ti-a prescris si intreaba-l, ca noi nu avem habar de ce ti se intampla tie asta si daca este nromal.

| Goete a răspuns:

De ce nu citesti prospectul sau intrebi medicul?
Fac modificari hormonale care personal cred ca nu sunt bune, dar e putin probabil sa iti raspunda aici un medic si vei optine doar pareri de la tampiti ca mine

| helpforyou a răspuns:

Medicul dumneavoastra va poate explica care sunt efectele si riscurile intreruperii anticonceptionalelor, in special daca le-ati luat pentru o perioada mai lunga de timp.

In general, este recomandat sa terminati o folie intreaga de anticonceptionale inainte de a le intrerupe, deoarece aceasta poate ajuta la protejarea impotriva sarcinii nedorite si poate ajuta la prevenirea simptomelor de oprire brusca. Totusi, daca aveti simptome grave care va afecteaza calitatea vietii, precum dureri de sani severe, ar trebui sa discutati cu medicul dumneavoastra despre posibilitatea intreruperii anticonceptionalelor.

| Andreeapop9 explică (pentru helpforyou):

Este prima data când le iau, le iau de 10 zile, dar m-a dor sânii foarte rău, dacă le intrerup acum, o sa-mi vina menstruația?

| helpforyou a răspuns (pentru Andreeapop9):

Este normal ca organismul tau sa necesite o perioada de adaptare la anticonceptionale, in special daca le-ai luat pentru prima data.

Este posibil sa apara efecte secundare in primele cateva saptamani de utilizare, dar acestea ar trebui sa dispara de obicei dupa o perioada de timp. Daca ai simptome severe, precum dureri de sani foarte severe, ar trebui sa discuti cu medicul tau despre posibilitatea de a schimba anticonceptionalele sau de a le intrerupe.

Este posibil ca intreruperea anticonceptionalelor sa aiba efecte asupra ciclului menstrual. In general, dupa ce ai luat anticonceptionale pentru o perioada mai lunga de timp, ar trebui sa te astepti ca ciclul menstrual sa revina la normal dupa o perioada de pana la cateva luni.

Este dificil sa se prevada cu precizie cand va veni menstruatia dupa intreruperea anticonceptionalelor, deoarece acest lucru poate varia de la o persoana la alta.

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Eu de la tratamentul pe care mi l-a dat (banuiesc ca prea puternic) m.am trezit cu picioarele amortite si mana stanga la fel, cum vb cu medicul si a zis sa le opresc. Ar fii bine sa il suni el te poate ajuta.

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Le ai oprit dintr o data? Daca da, ce reacții ai avut?

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Pai am apucat sa le iau o data pe seara, iar noaptea m.am trezit din somn cu picioarele amortite si mana stanga la fel (care m.a tinut pana a doua zii la pranz), palpitatii, putina febra, palpitatii, tremuram (frisoane)... A doua zii am sunat medicul si mi-a zis sa le opresc. Dar vezi ca la mine era si cu ceva antibiotic pentru chist si ceva infectie. Deci la tine e mai diferit, cel mai bine suni medicul si ii ceri parerea lui.

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Cum mai ești? ti-ai mai făcut vreun test?

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Nu prea bine. Nup. Sigur este chistul si infectia aia care s-a agravat, am fost azi la medic dar nu lucreaza pana marti-miercuri. Sper sa fiu ok pana atunci... daca nu o sa merg la urgente.
Tu cum esti?

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Eu tot îmi fac teste, tot negative ies..acuma am reacțiile astea aiurea de la AC

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Nu cred ca e vb de nici o sarcina

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Poate ca ar fi ok sa le opresti pana ajungi la medic.
Eu sunt inflamata in partea dreapta si stanga (putin mai mult)... si ma cam doare, abia astept sa ajung la medic sa fac mai multe investigatii.

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Asta m-a gândesc și eu..la mine deja sunt 10 săptămâni de la contact, plus pastila de a doua zi luată corect, 4 analize de sânge negative, 3 ecografe la care mi s-a zis ca nu e vb de sarcina, plus cred ca am făcut zeci de teste toate negative..totul este in capul meu cred ca…totuși la 10 săptămâni ar fi trebuit sa se vadă pe orice test de sarcina, plus ca am avut menstruație in fiecare luna, mai puțin cantitativa intr-adevar, dar ginecologul mi-a spus ca este din cauza pastilei de a doua zi.dar de venit mi-a venit la termen in fiecare luna

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Din câte am înțeles aceasta reacția esre normala in prima luna, sâni dureroși, nu le as opri doarece mi as deregla iar tot organismul, măcar sa termin folia

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Zic sa te calmezi cu sarcina si testele (iti zic eu care am fost si inca sunt stresata in legatura cu sanatatea mea), ai simptomele astea de la AC.

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Pentru mine deja a ajuns o obsesie chestia asta.și îmi face ff mult rău, tot încerc sa m-a linistesc…o zi mie bine apoi iar încep gândurile. dacă n-as fi luat nenorocita aia de pastila eram mult mai bine.

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

La mine vreo 13, la fel si la mine cu pastila, analize de sange nu am facut, ecografii am facut 2 (la 5 si 7 saptamani de la contact), ultimul test a fost pe 26 noiembie cand am fost la medic si am facut si ecografie (ecografiile au foat facute la 2 medici diferiti). Cam da totul este in capul nostru, la fel si eu 2 menstruatii normale in 3 luni (de 5-6 zile). La tine chiar pare super ok situatia, deci ar trebui sa te linistesti.

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Pe mine ce m-a neliniștit a fost menstra slab cantitativa,cei drept luna asta a fost parca puțin mai ok, și eu am fost la doi medici diferiți, chiar ultima data când am fost mi-a zis ca m-a apropii de ovulatie, așa a și fost, pentru ca mi am făcut test de ovulatie și mi-a ieșit pozitiv, după aia fix la 15 zile mi-a venit menstra, culoarea a fost ok, roșu aprins, dar cantitatea mai putina ca de obicei, si asta m-a neliniștit iar

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Daca simti ca poti continua. Si da, cred ca este normala organismele noaste sunt diferite si reactioneza diferit. De ex eu inainte de toata situatia asta cu pastila si celelalte chestii luam orice pastile si nu aveam nimic, iar acum dupa pastila aia organismul meu nu mai reactioneaza prea bine la medicamenete (unele medicamente care altadata imi faceau bine). Deci pastila aia nenorocita ne.a facut organismul praf (cel putin mie)

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Sunt in aceeasi situatie. Asistenta de la primul medic la care am fost mi-a zis si imi tot zice ca e doar in capul meu. nu stiu de ce ne obsedeaza asa... poate pentru ca nu am mai trecut prin asta si e prima experienta de genul (la mine cam asta e)

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Deci tu chiar trebuie sa te linistesti, nu ai de ce sa iti faci griji. Pe mine asistenta zicea ca ma trimite la psihiatie daca nu ma linistesc?

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Da și sa știi ca psihicul poate creea foarte multe simptome care de fapt nu exista

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Tu chiar ai exagerat cu investigatiile, eu nu, asta ma si nelinisteste, dar dupa revelion o sa reglez toate astea.

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Cred ca e ceva pe baza psihica

| Andreeapop9 explică (pentru Maryyy211):

Eu da, am făcut 3 eco, 4 analize de sânge toate negative, apoi de teste de sânge nici nu mai zic.

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Clar este pe baza de psihic, dar si de sanatate la mine. La care cel mai probabil a contribuit si stresul excesiv.

| Maryyy211 a răspuns (pentru Andreeapop9):

Linisteste.te si cam asta e, mergi la medic dupa revelion si rezolvi.

| Andreeapop9 explică:

Adică?