| EvaTramell a întrebat:

In seara asta trebuia sa iau anticonceptionale. Miam luat folia si am luat o pastila doar ca am puso in portofel deoarece eram intrun loc public si nu era nici ora la care le iau. Doar ca nu stiu ce am facut ca am pierdut pastila si am luat alta din folia aia. Are ceva? Cand o sa termin pastilele roz o sa iau albe doar ca va fi una in minus... o zi nu iau...ce pot face? As vrea totusi sa intrerup tratamentu. Pot? Imi va deregla menstruatia? Nu am mai avut contact sexual de o saptamana. Daca ibtrerup akma imi va veni ciclu? Ce pot sa fac in legatura cu acea pastila lipsasad. vreau raspunsuri

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La câte "probleme" ai avut cu AC, mai bine te laşi păgubaşă! sad

Întotdeauna, TREBUIE să ai o cutie de REZERVĂ şi tableta pierdută se ia din cutia respectivă!
NU poţi lua cu o tabletă mai puţin ( şi NU se întrerup "în mijlocul foliei" ) deoarece vei avea dereglări hormonale/menstruale sad

Întreruperea AC se face doar cu ACORDUL medicului care ţi le-a prescris!
Iar în cazul în care apar dereglări hormonale/menstruale, tot acesta îţi va prescrie tratamentul necesar...

Toate cele bune.

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Buna. Am fost la farmacie si i-am spus ce am patit dar a zis ca nu are nimic. Oricum vreau sa si renunt la ele o perioada. Akma ma simt balonata si mie cam greata. Dar nu vomit ca doar la urma ragai. poate am acid. Ce pot face?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe prospect se mentioneaza cand uiti o pastila dar...in cazul tau nu stiu...ce sa spun. Poate ar trebui sa iei o alta folie cel mai sigur. Toate cele bune!