| DariaZ a întrebat:

Iau anticoncepționale Yasmin și as vrea sa le întrerup deoarece au niște efecte adverse asupra mea, insa trebuie sa iau toată folia începută sau le pot opri oricând?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa se intampla daca le iei „dupa ureche" si nu la recomandarea medicului.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti sa le intrerupi oricand, o sa fie ca si cum ai face acea pauza. Contrar miturilor babesti, poti sa le iei si mai mult sau mai putin timp, in functie de ceea ce doresti. Se pot lua si neintrerupt cateva luni, de exemplu. Deci poti face pauza acum, chiar daca nu ai terminat folia.

| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Despre ce efecte adverse este vorba și de cât timp le iei?

| DariaZ explică (pentru AnotherGirl):

Am luat logest 3 ani de zile și de o luna iau yasmin, deoarece în ultimele 2 luni de administrare a pastilelor Logest am avut menstruație peste ele...adică în loc sa-mi vina în acea pauza de 7 zile îmi venea cu o săptămână înainte timp în care luam și pastilele...și ma ținea 2 săptămâni și acum cu yamin vad ca pățesc același lucru. Inițial am crezut ca e de la Logest, dar vad ca nu. pe 31 august programare la ginecolog, însă săptămână viitoare mi se termina folia

| AnotherGirl a răspuns (pentru DariaZ):

Înțeleg. M-am gândit inițial că poate fi vorba despre acele efecte secundare care apar în prima lună de utilizare: crampe abdominale, amețeli, greață, sâni tari și dureroși, dureri de cap, etc. Mă pregăteam să îți spun că vor dispărea după prima lună. Logest nu am luat, însă Yasmin da și m-am simțit foarte bine cu ele.

Dacă ai un simptom anume care te supără în mod deosebit de când ai început să le iei, atunci întrerupe-le. Ce înțeleg eu este că de fapt nu-și mai fac efectul așa cum erai obișnuită.

Din păcate nu-s medic și nu-ți pot da un sfat complex. Vezi ce zice medicul tău când mergi din nou. Am avut și eu multe dereglări menstruale și sângerări și de 3 luni, dar în timpul pilulei n-am pățit niciodată. Chiar e prima dată când aflu.

Sunt curioasă care ți-a zis că ar putea fi cauza. Asta dacă nu te deranjează să zici, of course.

| DariaZ explică (pentru AnotherGirl):

Sigur. O sa-ti spun după ce ma voi duce la el. Și sanii ma dor. Alte efecte secundare nu am avut, nici măcar nu m-am ingrasat, asa cum spun multe femei ca pățesc. Ție ti-a făcut doctorul ceva analize înainte sa ti le prescrie? Mie nu

| AnotherGirl a răspuns (pentru DariaZ):

Faza e că mie mi-au fost prescrise de endocrinolog și da, mi-a dat să fac un set de analize hormonale înainte. Ginecologii nu fac asta și mi se pare o prostie să dai așa după ureche niște tratamente. Mai ales hormonale. Dacă sângerarea ta nu are o altă natură (de exemplu o rană pe colul uterin sau la nivelul aparatului genital) și după un examen local îți confirmă că e posibil să fie un dezechilibru hormonal, eu zic să încerci să ceri și sfatul unui endocrinolog. Îți va da sigur să faci analizele pe care la ginecologie nu ți le recomandă.

| DariaZ explică (pentru AnotherGirl):

O sa ma programez și la un endocrinolog. Mulțumesc mult pentru sfat!

| AnotherGirl a răspuns (pentru DariaZ):

Cu drag!

| Violleta2022 a răspuns:

Yasmin si Yazz au fost interzise cu multi ani in urma in America, Canada si Australia, din cauza efectelor foarte rele pe care le produc femeilor si a mortalitatii crescute.

Te sfatuiesc sa incetezi sa le mai iei si sa folosesti numai prezervativ la sex, fiindca nu are nici un efect secundar sau nociv, nici pentru tine si nici pentru barbat.

Anticonceptionalele le poti opri oricand doresti, dar va trebuii sa folosesti imediat prezervativ la sex, fiindca nu mai esti protejata.