| Carmenmaria14 a întrebat:

De 2 luni de când am prieten nu mai sunt concentrata deloc. Nu mai pot face temele, nu mai citesc ( era hobby-ul meu) stau numai cu telefonul în mana și aștept sa mă sune sau sa îmi dea mesaj. Am o viață total dezordonata și nu mai am pofta de nimic. Vreau un sfat, Cum sa îmi aranjez viața. Avem și câteva probleme în relație, sunt cam supărată și sunt pe clasa a XI a mate -info, temele le fac în casa și de învățat nu mai zic. Vreau un sfat ceva, va rog!

23 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Ce sfaturi mai logice decat : pune-ti ambitia, cauti?
E o problema la care doar TU ai rezolvare. Tu trebuie sa-ti faci un program in functie de ceea ce iti doresti TU si ceea ce trebuie sa faci!
Nu stiu ce probleme in relatie poti avea dupa 2 luni si nu mi se pare ok intr-un timp atat de scurt sa va certati. In fine, alta e problema ta. Cu toate ca realizezi ca pierzi timpul degeaba, asteptand sa te sune( macar daca vorbeati non stop, nu doar daca asteptai, care btw oricum nu e ok pentru ca in momentul in care lucrurile "se vor mai raci"- si aici ma refer ca timpul trece si parca nu mereu poti sa vorbesti cu o persoana zi de zi non stop, ci mai ai nevoie si de zi de repaus.) o sa o iei razna.

Daca chiar nu poti sa te concentrezi, sa-i spui iubitului tau ca vorbiti in 2-3 ore cand termini si tu de invatat, e naspa. Poate ar trebui sa iei in calcul despartirea sau sa tratezi situatia cu maturitate si sa intelegi ca esti doar tu mai mult ( sau mai putin) delasatoare in acest moment si iti cauti scuze. happy
Succes la invatat.

| RAY a răspuns:

Ai o obsesie compulsiva categoric fata de el, sex faceti?

| Carmenmaria14 explică (pentru RAY):

Nu

| RAY a răspuns (pentru Carmenmaria14):

Alte obsesi mai ai?

| Freya1 a răspuns:

Asa este cand te indragostesti dar asta nu inseamna ca trebuie sa devi obsedata sau dependenta de el.
Chiar daca sunteti impreuna nu sunteti siamezi fiecare are treaba lui, datoriile si obligatiile lui asa ca nu ar trebui sa te deconcentrezi si el sa iti fie centrul universului tau.Baieti vin si pleaca viitorul tau ramane acolo.

| minrest a răspuns:

Relatiile de tipul asta exista numai in mintea fetelor. Ca sa se conformeze modelului si sa nu para fraier, se preteaza si baiatul sa tot cocoloseasca o fata cu complimente si incurajari. Dupa un timp, daca vrea sex ia sexul si pleaca; daca e corect si nu vrea sa obtina sex prin frauda, realizeaza ca pierde timpul aiurea si pleaca. Fata sufera mult in ambele cazuri, dar nu e vina nimanui ca umbla dupa lucruri ireale.

| sofisis a răspuns:

Este prima data cand zic asta si sper din tot sufletul sa fie ultima, nici nu imi vine sa cred ca spun asta :
Are dreptate RAY. Ti-ai creat un fel de obsesie fata de el. Nu e deloc sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti dependenta de el.Si chestia asta te afecteaza.Ar trebui singura sa realizezi ca poti s-o duci bine merci si fara el si sa te concentrezi pe.viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti si relatie si scoala, intr-o relatie trebuie sa fi nepasatoare. o sa intelegi intr-o zi.

| sweetangels a răspuns:

Explicatia pentru toata situatia asta e ca vrei sa il controlezi. Clar il iubesti si vrei sa stii in permanenta ce face. Solutia ca sa scapi de aceasta problema e sa va mutati impreuna si atat. Pana nu o faci, o sa ramai tot timpul fixata pe comportamentul asta si nu o sa iasa nimic bun!

| Carmenmaria14 explică (pentru sweetangels):

Nu vreau sa ne mutam încă împreună, încerc sa o las mai moale, noi ne întâlnim aproape zilnic, sau la 2-3 zile

| sweetangels a răspuns (pentru Carmenmaria14):

Te muti pentru o scurta perioada de timp. Te va ajuta sa prinzi incredere in el (aia iti lipseste) si odata ce vezi ca sta toata ziua in pat la tv o sa gandesti altfel si n-o sa mai stai tot cu ochii pe tel.

| Carmenmaria14 explică (pentru sweetangels):

Așa o Sa-i controlez viața, eu nu vreau ăsta, vreau sa am încredere în el, vreau sa nu mai fiu dependenta

| sweetangels a răspuns (pentru Carmenmaria14):

Cum sa-i controlezi viata? Ca stati impreuna nu inseamna ca ii controlezi viata. Te minti singura spunandu-ti ca vrei sa te detasezi de el dar adevarul e ca esti posesiva si nu ai incredere ce face, cu cine e etc de aia tot stai cu telefonul in mana si astepti sa-ti scrie. Fobia se trateaza apropiindu-te tot mai mult de ea si cautand sa ai de-a face tot mai mult cu ea, de aceea pana nu spargi gheata si te muti cu el sa vezi cum decurge o zi din viata lui, o sa tot stai sa te gandesti oare ce face, cu cine e, de ce nu imi scrie?

| Carmenmaria14 explică (pentru sweetangels):

Nu este adevărat, nu sunt așa, cu toții suntem dependenți de ceva, poate ca și tu, eu sunt dependenta de un om, știu ca ni este normal, dar fac ăsta pentru ca mi-a mai trădat încrederea într-adevăr oarecare măsură. Încerc sa devin Cum am fost, știu ca sunt prea paranoica câteodată dar nu vreau sa- pierd, trebuie sa-mi revin.

| sofisis a răspuns (pentru Carmenmaria14):

Problema e dependenta ta asumata fata de el. Este o problema, sincer. Nu e sanatos sau normal. Indiferent ce a facut in trecut, nu e normal sa stai chitita pe el in halul asta.

| sofisis a răspuns (pentru sweetangels):

Eu stiu mai putin despre ziua sotului meu decat una care sta acasa la mama ei laughing))

| Carmenmaria14 explică (pentru sofisis):

Nu mă interesează ce știi tu depreciat soțul tău, și nici nu cred ca știi tu Cum mă comport sau ca as fi bolnava sau nesănătoasă. Ok, ti-ai spus punctul de vedere dat stop.

| sofisis a răspuns (pentru Carmenmaria14):

Draga mea, hai sa te lamuresc cu ceva:
1. Nu vorbeam cu tine, ci cu angels.
2. In momentul in care expui ceva public, iti asumi absolut tot ce e legat de acea problema.
3. Ma poti bloca.
4. Iti lipseste simtul umorului, pentru ca aia era o gluma ce avea legatura cu raspunsul lui angels. happy

| leapșa a răspuns:

Te-ai indragostit de el si de aici dorinta de a-l avea pentru tine.
Cand te indragostesti nu mai gandesti limpede, liber si esti ranita mai usor.
Calmeaza-te, vorbeste cu cea mai buna prietena despre toate astea ca sa te eliberezi sufleteste si poate te vei simti mai bine.
Si incearca sa te detasezi putin. Pana la urma cine stie cat vei fi cu el? Pana la moarte oare? Sa fie asa.
Dar ce trebuie sa stii e ca viitorul tau e mai important. Oamenii vin si pleaca, dar viata o ai asa cum o cladesti. Consuma-ti energia negativa (grijile) pe fapte. Cand te ia dorul de el, ocupa-ti mintea cu orice altceva: ordine in camera, teme, invatat etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Ruptura a răspuns:

E o prostie sa stai toata ziua sa vorbesti cu cineva, vorbesti cateva minute si restul afara, ai si tu alte treburi, nu sa stai toata ziua cu telefonul in mana. e o prostie.
Iesi afara cu iubitul tau si stai mai putin pe telefon.