| Flower1234 a întrebat:

Sunt clasa a10-a(mate-info) si mi-e foarte frica. Adica, am niste profesori care ne epuizeaza in ultimul hal, iar eu sunt o pers destul de lenesa. Nu vreau sa ma transfer pentru ca nu ma vad in alt loc. Dar as vrea sa imi gasesc motivatie si nu stiu sa reusesc sa ma concentrez mai mult pe scoala. Anul trecut am fost concentrata pe o prietena, asteptam sa se sune sa ajung la ea, nu prea am invatat. Eram atenta in clasa mai repetat putin si luam note de 6-7-8. Am materii la care stau f prost. De exemplu franceza, deci am luat maxim 5 in testele pe care ni le da profesoara. Nu-mi place! Si informatica, unde noi avem 2 ore si dam teza. Si am incercat s-o inteleg, dar nu imi iese. Ideea e ca prof ne lasa sa copiem pentru ca suntem toti o apa si-un pamant. Dar as vrea sa scap de bariera asta si sa nu imi mai impun limite. Cum as putea sa ma motivez? Cum as putea sa ma concentrez mai mult pe scoala?

2 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Daca vrei mai departe pe informatica sau calculatoare nu are rost sa iti bati prea mult capul. Trebuie sa inveti doar la mate si la info iar la restul sa treci clasa. Si dupa ce termini a 12-a incearca sa treci la romana cu 8 iar la mate si info peste 9.5 si dupa dai admitere si e okay. Din ce vad esti la mate info normal si acum intra 10-a o sa aveti tot 2 ore si dintra 11-a 4. Am terminat mate info, intensiv info si daca vrei manuale bune pentru mate si info lasa-mi mesaj pe privat.

| Anonim10002 a răspuns:

E normal ca la varsta asta sa fie asa..De obicei la liceu suntem mai preocupati de viata noastra, de stil si sa fim pe placul altora, sau sa nu ne facem de rusine si toate astea.Si uitam pe ce trebuie sa ne concentram defapt.Ai deja un plan pentru. viitor?