| Callmebaby a întrebat:

Sunt in primul an de liceu la mate-info si pot sa spun ca dupa doar 2 săptămâni nu stiu daca voi putea face fata. La tic este foarte mult de invatat, mai mult decat pot sau decat imi permite timpul. La mate temele sunt grele si nu ma descurc deloc sa le rezolv. Nu mai am timp nici sa ma uit 2 ore la televizor de invatat, ma culc la 12 si ma trezesc la 7. Sunt foarte stresata si chiar nu mai rezist. As vrea sa ma mut la filo, dar nu stiu ce facultatea as putea sa urmez dupa aceea, ce prefesie, etc. si dupa cat timp va fi posibil transferul, chiar acum, un semestru, un an. pe deasupra, eu nu sunt din localitate si strau in gazda, departe de casa, de familie si imi este deja foarte dor de ei si astept cu nerabdare sa ajung acasa, chiar si pentru 2 zile. Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti reanalizezi timpul si elimini din program, ce nu este necesar. De exemplu, esti la liceu si nu mai ai timp 2 ore pe zi, sa te uiti la televizor, atunci elimini in totalitate televizorul, care oricum nu-i important. Lasi televizorul pentru weekend.
NU ai de ce sa fii stresata, esti doar ingrijorata pentru ca nu esti capabila sa elimini ce este inutil din progarmul tau zilnic, ca sa -ti ramana timpd estul, epntru ce este importanta. Dupa cum am spus, iata ca tocmai ti-am facut rostd e 2 ore libere pe zi, care te vor trimite la culcare nu la12 noaptea ci la 10, asa cume ste nromal si sanatos, pentru un copil de varsta ta.

| Yiliz a răspuns (pentru Violleta2022):

Pana si un idiot si-ar da seama de importanta televizorului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yiliz):

Tu fiind unul dintre ei happy

| aXy99 a răspuns:

Ce-i asa de greu la tic? laughing La informatica mai intelegeam sa-ti fie greu.
Invata doar la materiile importante, iar unde nu stii nu ezita sa intrebi profesorul.

| ywar a răspuns:

I-auzi, p@la mea, da ce altceva ai de facut? Ai dat in greu? Ridici pietre de moara? Pune mana si invata. Ai obosit dupa nici 2 saptamani de scoala. Ce daca stai in gazda? Te face om descurcaret, nu handicapat! Invata, pune mana si invata. Sunt destui fara carte care fac umbra pamantului degeaba.

| AC4S4 a răspuns:

La TIC primele luni vei face multă teorie, nu te mira dacă o să iei notă mică la primul test. Apoi veți începe să faceți Word, Excel, PowerPoint... alea sunt mai ușoare.
Folosește-te de internet dacă poți, pentru a învăța la matematică (încearcă în engleză). Nu e nimic complicat, trebuie să îți dai seama la început cum merge treaba.

| anais13 a răspuns:

Și eu sunt la mate-info, ma apropii de an terminal. Așa este la început. Îmi amintesc ca și eu câteva luni ma culcam după 12 și ma trezeam la 6. Ia-o ușor. Tic ul nu este așa greu cum crezi, mai faci pana in a 10a și după gata. La mate încearcă sa fii foarte atenta in clasa și sa analizezi bine lecția și acasă. Dacă ai dat la mate-info e clar ca trebuie sa știi ceva matematica. Eu la info sunt bata dar nu dau bacul la info, deci nu ma stresez. O sa te obișnuiești și cu dorul de casa, așa e la început mai greu pana te înveți cu toate, și mie mi-a fost greu, stai calma ca trece

| NoBullshitDude a răspuns:

Am terminat mate-info cu info intensiv si tot aveam vreo 4 ore libere pe zi. TIC-ul e o gluma, nu-l confunda cu informatica.
Cat despre problema ta, ori iti dai silinta si inveti la materiile de bac ori te muti la alt profil.
Daca iti permiti ai putea merge la meditatii pentru matematica sau sa-i rogi pe colegi sa-ti explice ce nu stii.