| 123gobiche456 a întrebat:

Buna!
De 5 zile mă dor sânii dar menstruația trebuie sa imi vina peste 2 săptămâni...mi-am făcut un test de sarcină și a ieșit pozitiv, se poate să fiu gravidă sau a fost testul defect?(menționez că luna această am avut ciclu)

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima sangerare menstruala, deci NU CICLUL (fiindca acest cuvant reprezinta cu totul altceva) s-a desfasurat la fel si/sau in conditii similare cu celelalte menstruatii anterioare, ca numar de zile de sangerare, ca si cantitate de sange eliminat, ca flux zilnic de sangerare, aspect, culoare, textura, etc, in acel caz practic este aproape in totalitate IMPOSIBIL sa existe o sarcina instalata in uter. Este indicat ca testul de sarcina sa fie refacut asa cum este aratat si explicat in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
fiindca doar asa se poate stabili daca testul a fost efectuat gresit si are rezultatul eronat/incorect, sau daca si noul rezultat este tot pozitiv si astfel este reconfirmata existenta sarcinii in cazul tau. Multa sanatate!

| Emma30555 a răspuns:

Repeta testul. Doua liniuțe înseamnă pozitiv, am specificat asta fiindcă o prietena de a mea care era foarte speriata nu a realizat ca o liniuta înseamnă negativ pur și simplu era atât de speriata încât a făcut aceasta confuzie crezând ca e însărcinată, apoi a realizat ca o liniuta înseamnă totuși negativ...

| ywar a răspuns:

Eh, spune-i ca trebuie sa plateasca pensie alimentara! Si-a bagat s@la acum trebuie sa fie si consecinte! Nastere usoara!