| Tudor77 a întrebat:

De curând am făcut dragoste cu iubita mea iar după ejaculare m-am șters cu șervețele umede iar la câteva minute am continuat. Trebuie să ne ingrijorăm? Care sunt șansele sa rămână insărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca contactele sexuale la care te referi au fost intretinute intruna dintre cele 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, probabilitatea de a se forma o sarcina este FOARTE mare si spre INEVITABILA in cazul in care sexul a fost intretinul in preziua sau ziua ovulatiei. Intotdeauna IN URETRA ramane o cantitate de sperma mai mult dect suficienta pentru a se putea forma o sarcina prin intermediul acestuia. Dupa trecerea a 5-10 minute de la ejaculare, sperma ramasa in uretra intra intr-un proces de fluidizare si intotdeauna in mod invariabil acea sperma se scurge/prelinge din penis direct in vagin in timpul urmatorului act sexual. In concluzie NEsansa iubitei tale de a ramane insarcina este cat se poate sigura si mare. Bineinteles numai/doar in cazul in care sexual a fost intretinut in perioada fertila. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca fata era in perioada fertila, ai sanse 99% sa ramana insarcinata, pentru ca poate ramane cu picatura pre-ejaculatoare care se scurge involuntar din pensiul tau, imediat cum l-ai introdus in vagin, pentru ca aveai sperma pe teava, de la ejaculare.

| Tudor77 explică (pentru Violleta2022):

Si daca nu era?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tudor77):

Si daca nu era in perioada fertila, nu poate ramane insarcinata.
Perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina 3-4 zile, dupa ovulatie.

In orice caz, un test de sarcina se poate face abia dupa 21 de zile de la data sexului, ca testul sa fie facut corect. Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, fiind facut prea devreme.

| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada fertila, este posibil sa fi ramas gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru ca riscul de sarcină să fie cât mai mic, fiecare partener ar trebui să : urineze înainte şi după actul sexual (dupa fiecare număr), să se spele cu apă caldă plus săpun înainte şi după partida de amor.
Dacă nu folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există riscul să rămâna însărcinată! Riscul este unul destul de mare daca nu ai urinat dupa primul numar, doar ca mai poate ramane gravida si datorita lichidului pre-ejaculator care contine spermatozoizi, dar in acest caz sansele sunt mai mici.
Da, există riscul să rămână însărcinată chiar dacă nu ejaculezi în ea - mai ales dacă se află în perioada cu fertilitate mare!

| p2o3g4a5n6 a răspuns:

Daca ati facut fara prezervativ exista cea mai mare posibilitate sa ramana insarcinata deoarece sperma mai ramane pe canalul acela si daca ati continuat sigur a mai iesit. Folositi prezervativul mai bine alta data.

| TwizzleLe a răspuns:

Oare îmi poți da un update cu ce s-a intamplat