| Andreea22223 a întrebat:

De o săptămână nu mai mi-a venit ciclul. De abia mi am început viata sexuala și a fost protejat, help, pot rămâne însărcinată?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA protectia folosita (probabil prezervativ) a ramas INTACTA/INTREAGA pana dupa terminarea sexului de dezvirginare, inseamna ca in acest caz este complet IMPOSIBILA (99, 99%) formarea unei sarcini. Neinceperea menstruatei se datoreaza in mod absolut sigur faptului ca ciclul tau menstrual NU este un ciclu de tip REGULAT, si in astfel de situatii neinceperea menstruatiei este urmarea faptului ca s-au produs anumite dereglari ale activitatii hormonale. Menstruatia va porni la un moment dat insa in acest moment este imposibil de anticipat ccand seva produce, la ce data data fata de momentul actual. Toti cei care ti-au sugerat sa efectuezi un test de sarcina in acest moment fara sa-ti spuna in mod foarte CLAR ca testul de sarcina pe baza urinei se poate face NUMAI/DOAR daca au trecut minim 21 de zile de la actul sexual fiindca doar in acel caz rezultatul obtinut este VALID/ VALABIL si CORECT,, sunt ori niste agarici ageamii prosti ori complet dezinformati si te indeamna sa ARUNCI PUR SI SIMPLU BANII aiurea....la cosul de gunoi. In cazul tau sepoate afirma fara teama de a gresi ca existent unei sarcini se poate exclude in proportie de peste 99 %. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Daca nu ai facut protejat posibil sa fi ramas dar eu cred ca e doar o problema hormonala.
Ia un test de sarcina de la farmacie si vei afla mai sigur.

| GabrielaBtw a răspuns (pentru Freya1):

A spus ca a facut protejat, chiar nu citesti? o alarmezi asa cu teste de sarcina... laughing

| Freya1 a răspuns (pentru GabrielaBtw):

Da multumesc ca mai atentionat.
Nu mi se pare ca un test de sarcina o va ucide.E ceva ce o ajuta foarte mult sa se linisteasca si asa poate sa isi dea seama daca e vorba de o sarcina sau o dereglare hormonala.Nici eu nici tu nu am fost acolo sa vedem cum a decurs actul in sine si ce se putea intampla.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata, doar o simpla intarziere cauzata de faptul ca acum ciclul tau incepe sa se regleze.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca stii sigur ca nu au aparut incidente in timpul actului sexual gen sa alunece prezervativul si lichidul seminal sa ajunga in vagin sau chiar sa se rupa atunci intarzierea menstruatiei nu are legatura cu sarcina.

| Mandreiv a răspuns:

Ar trebui sa iti pui un semn de întrebare doar daca pana acum nubai mai patit astfel de întârzieri iar de ramas riscul poate sa fie chiar si daca ati folosit prezervativ.

| Mandreiv a răspuns:

Daca vrei sa fii sigura daca ai ramas sau nu poti alege sa folosesti un test de sarcina care nu costa foarte mult si are precizie...

| GabrielaBtw a răspuns:

Daca esti sigura ca prezervativul nu s-a spart, nu poti ramane insarcinata. "Mandreiv" nu stie ca prezervativeze se folosesc tocmai cu scopul de a evita aceste accidente, cum sa spui ca exista riscuri chiar si asa?

E normal sa mai ai si intarzieri de menstruatie.

| Mandreiv a răspuns (pentru GabrielaBtw):

Depinde de ce prezervativ a folosit baiatul (aici ii vb de marca) sau modul in care la păstrat pana la utilizare...