| anonim_4396 a întrebat:

Eu si prietena mea avem 20 de ani si suntem impreuna de aproape 2 ani. Avem o relatie destul de ok din punctul meu de vedere: ne intelegem bine, tinem mult unul la altul, nu ne certam, vorbim zilnic prin mesaje. Problema cea mare este distanta, ne vedem doar o data pe luna, iar acest lucru afecteaza mult relatia. Ea are multe momente cand se simte singura, cand o doare ceva si ar vrea sa fie stransa in brate.
Inca 2 ani nu putem schimba problema cu distanta si amandoi am decis sa luam o pauza ca sa vedem ce se va intampla.
Eu inca nu stiu daca ea este femeia cu care vreau sa traiesc toata viata si nu stiu daca sa lupt pentru relatia asta sau nu.
(vreau sa mentionez ca in astia aproape 2 ani am mai tras de relatie cu scopul ca poate distanta nu o sa ne afecteze).

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Doar tu poți simții dacă e cazul sa lupți sau nu. Din exterior e ușor sa ți dai cu părerea. Întradevar relațiile la distanta nu prea funcționează și în plus la 20 de ani sunt puțin care rămân împreună chiar dacă sunt aproape fiindcă te schimbi în timp și de regula după 25 de ani oamenii se gândesc mai serios sa și facă relații serioase sau familie. Dar astea sunt doar teorii. Chestia cu luptatul tine de persoanele în cauza și mai ales în funcție de sentimentele pe care le aveți. Dacă o iubești lupți dacă nu, nu are rost

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare ca relatia asta nu are nici un viitor, odata ce nimeni nu se omoara cu sentimentele pe aici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O relație care a rezistat 2 ani de la distanță este consolidată și dacă nu sunt alte impediemente decât distanța, aceasta poate fi anulată. Unul din voi se mută lângă celălalt. Dacă asta se realizează, cei doi ani precedenți sunt fructificați. Dacă nu, sunt anulați și trebuie să pornești să construiești din nou o relație de la zero. Care nouă relație poate să meargă sau nu. Și mai trec 2 ani. Și te îndepărtezi de start și te apropii de final cu o cursă necâștigată.

| Sofer a răspuns:

Daca o iubesti faci un compromis si va mutati impreuna daca si ea vrea asta.

| KuroYamiXLR95 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie dar nu inteleg intrebarea
Vrei sa stii daca pare ok ce ai facut tu ca sa nu simti ca ai facut ceva gresit? Cred ca ar trebui sa imi dai mai multe detalii precum : cat de departe sunteti unu de altul, vb doar mesaje fara video? ai reusit sa vezi daca aveti multe chestii in comun?
Oricum probabil ai facut bine da nu inteleg de ce ai facut pauza asta adica ce castigi din asta? ti ai gasit alta de care iti place?

| TheFrunza a răspuns (pentru KuroYamiXLR95):

Amandoi am ales sa facem aceasta pauza, oarecum sa vedem daca aceasta pauza ne va apropia mai mult sau nu.
Cam 450 km este distanta dintre noi, vorbim doar prin mesaje, fara video si avem multe chestii in comun.
Din moment ce am facut aceasta pauza, eu cred ca ne vom desparti si nu ne vom mai impaca, pentru ca, "ochii care nu se vad se uita".
Eu vreau sa stiu daca sa mai lupt pentru relatia asta(sa gasim o solutie) sau sa o las asa.

| Emma30555 a răspuns (pentru TheFrunza):

Doar tu poți simții dacă e cazul sa lupți sau nu. Din exterior e ușor sa ți dai cu părerea. Întradevar relațiile la distanta nu prea funcționează și în plus la 20 de ani sunt puțin care rămân împreună chiar dacă sunt aproape fiindcă te schimbi în timp și de regula după 25 de ani oamenii se gândesc mai serios sa și facă relații serioase sau familie. Dar astea sunt doar teorii. Chestia cu luptatul tine de persoanele în cauza și mai ales în funcție de sentimentele pe care le aveți. Dacă o iubești lupți dacă nu, nu are rost