| Lexyemada a întrebat:

Buna, de vreo 5 zile am dureri abdominale, mucus cervical alb-galbui ca albusul de ou, dureri de picioare, oboseala si frisoane. Ce ar putea fi? Tin sa mentionez ca c.m are o lungime de 30, 31 de zile, ultima menstruatia a fost in 20 octombrie dupa o întârziere de 7 zile și a tinut 3 zile. Ce poate fi? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual anterior a fost MAI LUNG cu 7 zile fata de lungimea care a fost anticipata/pronosticata initial, induce ideea ca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi mereu de tip NEREGULAT, sau cel putin la anumite intervale de timp. Din acest motiv este posibil ca lungimea actualului ciclu menstrual sa fie de 30-31 de zile, insa poate sa exista si posibilitatea ca lungimea ca numar de zile sa fie diferit, la fel cum s-a intamplat in ciclul menstrual anterior si analizarea ciclului sa fie eronata, incorecta.
Fiindca ovulatia se produce intotdeauna cu fix 14 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual, rezulta ca intr-un ciclul menstrual cu lungimea de 30-31 de zile, eliberarea ovulului din foliculul ovarian se produce in cea de a 16-17 -a zi a ciclului (numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii).
Astfel ca in cazul actual, in mod concret, este posibil ca ovulatia sa aiba loc in data de 4 sau 5 Noiembrie si in acest caz existenta mucusului cervica fertil care are aspectul albusului de ou, este absolut normal sa existe in aceste zile, intre 1 si 7 Noiembrie, zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual actual. Mulra sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iti cumperi un tester de fertilitate ovulatie Barza 5+1 (https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/) care costa in jur de 20 de lei si poti sa-ti verifici cu o precizie de peste 99% daca in acest moment esti sau nu in preajma zilei de OVULATIE, deoarece in mod cert, testerul va avea rezultatul POZITIV.

1 răspuns: