| deliaaaa123 a întrebat:

Deci am 17 ani si sunt insarcinata (nu ma judecati). nu vreau sa-i spun acelui baiat pentru ca nu i-ar pasa. Infine intrebarea e pot sa fac aavort fara sa afle parintii mei? Adica poate sa vina soramea care are 20 de ani cu mine?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce iubi ai de nu-i pasa, la 18 poti face sub 18 daca mergi cu un parinte

| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Deoarece ai varsta peste 16 ani si mai ales daca vei fi insotita de sora ta mai mare. Poti sa apelezi la serviciile unui medic ginecolog deoarece exista aceasta lege oarecum interpretabila insa perfect legala si anume : Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat):

Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Si pentru a fi mai explicit : ""daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala in absenta consimtamantului pacientei."" Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Raspuns scurt: fara ajutorul si prezenta parintilor nu poti face avort.

| T0T a răspuns:

Acel copil nu e numai sângele acelui nemernic, ci și sângele tău. Gândește-te bine dacă vrei să iei șansa la viață unui om și dacă ai fi preferat ca maică-ta să îți fi făcut același lucru.

| AdelinaC a răspuns (pentru T0T):

Daca ar gandi si ea asa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

De ce "nemernic"?
Sunt doi iresponsabili, intră în aceeaşi oală.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că asta e. Nu am zis că ea nu ar fi, dar e clar că el este.

Răspuns utilizator avertizat