| moonlight2134 a întrebat:

deci chiar sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa cred. Am fost odata, mai exact acum vreo 3 ani cu un baiat. Este prima mea iubire cum ar veni, si de atunci pana acum nu am mai simtit asa ceva fata de nimeni, la el practic a fost totul cel mai intens. L-am parasit atunci, si am mai fost cu alti cativa baieti, dar noi am ramas prieteni foarte buni. Ceea ce ma intriga pe mine este ca, in ciuda faptului ca am ramas prieteni buni, amici, ca sa zic asa, el mereu se intorcea la mine, practic nu aveam nici macar o iesire fara macar sa ne sarutam, sau ceva de genul asta. De fiecare data cand ma desparteam de alt baiat, se intorcea si fiecare iesire avea un gest specific unor indragostiti, si de atunci pana acum ( in trei ani de zile ) nu s-a schimbat aproape nimic. Eu una stiu ca pentru mine respectivul, va fi prima si unica iubire, ca in oricare alte relatii m-as implica, scanteia pentru el va arde undeva adanc si nu se va stinge niciodata, si chiar sunt convinsa de acest lucru, pentru ca si in alte relatii in care am fost implicata, cand il vedeam pe el simteam ca nu mai puteam merge, si tremuram toata. De ce ma intriga acest lucru? Pt ca el este cam introvertit, ca mine, si traieste in lumea lui, oricat am incercat sa-l trag de limba mai discret, nu am reusit sa gasesc o explicatie cum ca de ce inca ma mai saruta, de ce inca ma mai tine in brate, de ce se comporta asa, pentru ca noi practic acum suntem prieteni buni, de ce m-a iertat, ca totusi i-am facut multe faze, si credeti-ma, am vb cu el despre subiectul asta si nu mi s-a parut ca a vrut f mult sa se deschida, ba chiar mi-a spus ca nu ne potrivim si ca sa-mi caut altul, dar sincer nu stiu ce sa cred, pentru ca desi am avut parte de iubit de cand mi-a spus el asta, cand relatia cu ala s-a incheiat el a revenit la mine, iar ceea ce mi se pare interesant e ca in ciuda a ceea ce a spus el atunci, cum ca sa-mi gasesc altul ( asta fiind anul trecut ), acum luna trecuta mi-a zis ca ii sunt draga si ca de asta nu a vrut sa dispara complet din peisaj. Nu stiu, dar chiar am impresia ca se contrazice singur in sentimente. El este cam genul de om mai rece, si nu stii niciodata ce gandeste. Eu una tin enorm la el si acum, si am iesit si azi... idea e ca vreau sa stiu de ce... pentru ca in mod normal doi amici f buni nu se saruta, nu? straight face Voi ce credeti? Inca ma iubeste si nu vrea sa recunoasca? Sau cum ar trebui sa traduc aceste gesturi? Tin sa mentionez ca mereu el ma ia in brate, el ma saruta, si el e primul care face pasul ca sa zic asa, spre un gest tandru. Ce sa mai cred? Iar el stie ca eu sunt singura acum, ca nu mai am prieten ( iubit ). Voi ce sfat mi-ati putea da? Si multumesc mult celor care au avut rabdare sa citeasca.

Răspuns Câştigător
| Lysm a răspuns:

Wow,interesanta poveste.Ai dreptate cand spui ca se contrazice in sentimente,dar daca ai spus ca e un om mai rece si mai introvertit tind sa cred ca el tine la tine,ba chiar te iubeste asa cum tii tu la el,doar ca nu vrea sa recunoasca,sau poate se comporta asa pentru ca te vrea langa el dar poate i e frica sa fiti iar impreuna pentru ca l-ai putea dezamgi, asa stie una si buna:nu avem obligatii, suntem ce vrem doar cand suntem singuri.Ar trebui sa pui piciorul in prag si sa discutati la modul cel mai serios despre asta,si mai ales tu,sa nu te mai compaci in situatia asta.E o poveste foarte draguta,parca e o scena dintr-un film, dar imi imaginez cat de confuza trebuie sa fii tu.Ti-am dat sfatul meu, acum lipseste doar sa il pui in practica.Bafta si sa ne tii la curent:*

7 răspunsuri:
| Făgăraş a răspuns:

Draga moonlight mergeti si faceti-va programare pentru cununie ca poate prindeti reducere! mai ales ca e criza va prinde bine! desi el este o fire mai complexa cum spuii tu, aceste gesturi arata clar un mare atasament al lui fata de tine! cred ca daca as vrea sa te iau eu in brate pe tine m-ar linsa! daca aveti atasament unul fata de altul nu vad ce piedica ar fi intre voi! fa primul pas si refaceti-va relatia, oficial, ca neoficial erati tot impreuna! succes si pupicii! si daca prin absurd nu va dori sa il uiti cu orice pret! dar dupa cum spui tu el este mort dupa tine! serios, daca te-as lua in brate m-ar impusa cu mitraliera! succes si iarta-ma pentru glumele mele daca au fost nepotrivite!

| Făgăraş a răspuns:

Are dreptate lysm, pune piciorul in prag, pentru ca sa nu mai traiti asa! si daca va casatoriti ma anuntati ca vin cu banii! dar cred ca in rate! succes mult

| Rebecca a răspuns:

Unele persoane iti lasa mult timp amprenta in suflet. La fel ca si el, si totodata ca si mine, nici tu nu stii ce vrei. Daca va comportati ca doi indragostiti inseamna ca inca mai exista ceva intre voi, dar totusi daca mai intervin si alte relatii, inseamna ca nu e destul. E complicat. Daca nu te vrea, spune'i sa nu te mai sarute. Daca tine la tine, si tu la el, fiti din nou impreuna. http://rebecka-life.blogspot.com/

| GGeorgel a răspuns:

Frumoasa povestea ta, eu unu vad 2 explicatii pentru comportamentul tipului: 1. Chiar e indragostit de tine dar odata ce v-ati despartit incearca sa te uite (si evident nu poate), incearca sa te lase sa pleci cu alti baieti dar tu revii la el si tot asa... sau 2.E chiar atat de priceput, gigolo, cum vrei sa-i zici incat el te-a facut sa crezi asta despre el/voi si daca e asa 100% mai are cel putin o fata de genu tau dar deja e scenariu de film, prea putin posibil laughing
Deci cred ca e explicatia nr. 1 si voi sunteti 2 indragostiti care orice ati face intamplator sau intentionat ajungeti tot impreuna si asta e foarte bine. Eu cred ca ar trebui sa ii pui lui aceasta problema la modul cel mai serios, ba chiar prima data tu si apoi el sa va ganditi bine si exact ce vreti, sa va propuneti un lucru si sa va tineti de el: ori sunteti impreuna si incercati sa tineti relatia foarte stransa si totul se termina cu bine, fie fiecare o ia pe drumul lui si nu va mai vedeti etc...Ca si baiat care am trecut prin ceva de genu iti spun ca daca e el in faza Nr1 de care am zis eu, tu il ranesti destul de mult cu fazele cu prietenii pe care i-ai avut dupa el deci daca vrei sa fiti inapoi impreuna ar trebui sa ii lasi pe restul si sa te axezi doar pe el. Oricum prima data tu ca si fata (voi sunteti mai nehotarate)trebuie sa stai bine si sa te gandesti ce vrei cum si cat, apoi mergi, vorbesti cu el, ii propui ceea ce vrei tu sa faci, il pui si pe el bine sa se gandeasca la ce vrea, cadeti de acord si va tineti de lucru ala. Da eu cred ca ar merita sa incercati sa reluati relatia deoarece daca fiecare "o ia pe drumul lui" sunt sanse mari sa continuati in ritmul asta si e cam aiurea...dar daca voua va place asa nimeni nu va poate sta in cale asa ca multe succesuri!winking
P.S. Sper sa citesti tot si sa prinzi ideea big grin

| luana1 a răspuns:

L-ai calcat pe coada si ii vine greu sa se decida intre iubire si orgoliu.Si daca e un introvertit, atunci cu atat mai ciudata ti se pare situatia.

| moonlight2134 explică:

laughing, sunteti asa draguti toti happy multumesc mult pentru sfaturi, sincer, chiar mi-e greu sa ma hotarasc la cine sa dau funda.
GGeorgel, sincer, si eu cred ca as pune accent pentru nr 1. pentru ca nimeni, dar nimeni care il cunoaste, si la fel si eu, nu l-a vazut cu vreo alta fata, mereu e in anturaje de baieti si niciodata cu vreo fata. Plus ca nu l-as vedea gigolo laughing, sincer happy, dar multumesc mult pentru sfat la toti. E bine ca din toate raspunsurile pot concluziona un lucru bun...

| moonlight2134 explică:

Si S.I.I.A.S laughing) inca nu ne gandim la maritis, stai linistit, dar vorba unei prietene bune... daca o tinem tot asa. nu mai e mult laughing, dar te vom chema la nunta stai linistit smug smug