| AllleAlexandra a întrebat:

Fostul meu prieten ma ignora : m-a sters de la prieteni de pe facebook, cand il sun nu vrea sa-mi vorbeasca si-mi inchide. Si toate astea, de cand i-am spus ca imi place de prietenul lui. Am fost 2 ani de zile impreuna si nu am motive sa cred ca nu m-a iubit. Nu dau detalii, sunt multe. Voi de ce credeti ca un baiat se comporta asa cu o fata? M-a uitat sau vrea sa ma faca sa cred ca m-a uitat?

P.S. : De fiecare data cand ne certam, el se intorcea la mine + multe alte chestii. Stiu sigur ca m-a iubit, dar ma intereseaza sa stiu daca vrea sa ma faca sa sufar sau chiar m-a uitat. Nu vreau raspunsuri de genul : "vorbeste cu el", pentru ca nu sta de vorba cu mine si nu m-ar mai lasa pe mine orgoliul sa-l sun. Azi am iesit afara si m-am intalnit cu el si cu prietenii lui. Nici nu s-a uitat la mine sigh. Si erau cu doua fete. Nici "buna"nu mi-a zis. dau Funda :*.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

L-ai ranit si te pedepseste.
Degeaba incerci sa vorbesti cu el,pana nu va ierta,fie si partial,afrontul pe care i l-ai facut,n-o sa stea la discutii.
O relatie de doi ani,nu se termina cu un ignore pe fb,da-i timp sa isi revina,sa-si vindece putintel orgoliul ranit si sa i se faca dor de tine.
Si, va reveni.
Pana atunci, asteapta-te sa-l vezi chiar si cu cinci fete si sa nu te salute, sa nu te surprinda, e modul in care pedepseste el sinceritatea ta.
Ai rabdare si rezista!

14 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Daca e ceva ce ranesti usor la un baiat, acela e orgoliul lui. Tu practic l-ai terminat emotional cu o singura fraza, prin care i-ai spus (indirect) ca nu il mai iubesti, ba mai mult, ca il simpatizezi pe prietenul lui. Il respect pe baiatul asta pentru ca a facut cel mai diplomatic gest, probabil as fi procedat la fel in locul lui, ca sa evit certurile inutile. I-ai frant inima si acum vei suporta consecintele. Desi e extrem de dureros si pentru baiat la inceput, incetarea oricarui contact cu o persoana care te-a ranit in dragoste e cea mai buna cale de a-ti vindeca sentimentele. Nu mai doreste sa aiba vreo legatura cu tine pentru simplul fapt ca s-ar putea indragosti din nou de tine si s-ar putea repeta episodul care a cauzat ruptura. Cum crezi ca i-a picat lui vestea cand stia ca se va vedea destul de des cu prietenul lui iar tu vei fi prin preajma ca noua lui partenera, in timp ce el va sta si va suferi degeaba pentru un trecut care nu merita. Da, te-a iubit, dar nici el si niciun alt baiat nu cred ca ar putea trece prea usor peste un astfel de eveniment si cel mai bine ar fi sa treci si tu peste. Acum daca prietenul lui te iubeste axeaza-te pe ce ai si profita de dragostea lui, nu mai visa inutil la o iubire demult apusa. Baftawinking

| mona a răspuns:

De uitat nu cred ca te a uitat, face asta din orgoliu si ca, sa se razbune pe tine, ignora-l si tu

| MasterOfDisaster a răspuns:

Lasa-l sa isi vada de viata, si continua-ti si tu viata ta. Nu te mai intreba ce simte aau nu el pentru tine. Ce a fist intre voi a fost. Te astepti sa stea sa planga dupa tine tot restul vietii?
Dupa 2 ani impreuna a fost urat din partea ta sa ii spui ca de fapt iti place de prietenul lui. Nu trebuie sa ai pretentii sa ramaneti prieteni, sa iesiti la plimbare si sa i te plangi de viata ta privata si el sa te consoleze.
Move on!

O seara frumoasa!

Ps: nu il mai suna, trimite mesaje. Pari disperata.

| Georgi2011 a răspuns:

Posibil ca daca relatia voastra a durat 2 ani te-a iubit si poate inca o face altfel nu ar fi stat 2 ani cu tine...te iubeste si nu suporta ideea ca tu ai putea cu altcineva sau ca nu mai sunteti impreuna!
Ii posibil sa faca pe indiferentul pentru ca il doare iar daca te va indeparta te va uita cat de cat.da-i putin timp isi va reveni
Sper ca te-am ajutat!

| neutrino a răspuns:

Poate ca ai dreptate atunci cand spui ca "te-a iubit". De uitat nu are cum sa te uite dar accepta si tu ideea ca o relatie nu poate fi eterna.

| Azµre a răspuns:

Așa și? E fostul ce treabă mai ai cu el!

| AllleAlexandra explică (pentru Azµre):

Am fost doi ani impreuna si mereu i-am zis "fostul"desi urma sa ne impacam. oh go on

| Dariusuu a răspuns:

Lasă-l.
Nu ai nevoie de el, acum pe bune.
Ignoră-l, poate peste câteva zile chiar te va căuta.

| FadetoBlack a răspuns:

Vrea să te facă să crezi că nu îi pasă, aşa cum nu ţi-a păsat ţie când i-ai spus că îţi place de PRIETENUL lui.

| gingergirl1 a răspuns:

Off,incearca sa te gandesti cum te-ai simti in locul lui! Dupa 2 ani de relatie sa-ti spuna ca ii place de prietena ta, nasol nu?sad
Eu cred ca el vrea sa para nepasator dar sufera cel mai mult! Daca tu chiar ti la el, du-te si impacati-va(daca se poate) daca nu...du-te la prietenul lui, cu totul ca nu e frumos ce faci pentru ca o sa le stirici prietenia si relatia ta cu el!

| AllleAlexandra explică (pentru gingergirl1):

Nu pot sa stau cu prietenul lui, pentru ca au trecut 2 saptamani de cand nu mai simt nimic pentru el. adica decat a fost o simpatie. pe mine ma doare tare faptul ca nu pot sa-l uit pe fostul sad. in fiecare seara ma gandesc la el si ma intreb daca ii mai pasa de mine. daca isi mai aminteste de noi.dar cum ati spus si voi : cei care par puternici, sufera cel mai mult. Nu stiu ce sa cred. Tu crezi ca mai tine la mine sigh?

| gingergirl1 a răspuns (pentru AllleAlexandra):

Normal ca "tine" intr-un fel la tine! Daca nu-i pasa nu reactiona asa! E foarte dureros pentru tine dar si pentru el-in special! Daca nu iti raspunde la telefon si alte chestii, du-te personal la el si spune-i ca a fost o prostie, ca inca il mai iubesti! Daca tine la relatia voastra, poate va impacatihappy Spune-i ca iti este greu fara el, te gandesti mereu la el! Si daca se poate sa "stearga cu buretele"aceasta...problema care aparut! daca zici ca mereu venea la tine sa va impacati, fa-o tu de data aceasta! Daca nici acum nu vrea, asta e, tu ai facut tot posibilul pentru o impacare!winking
Succes!

| ThisGirlHere a răspuns:

Faza e ca l-ai ranit. Nimic mai mult. Tu+ faptul ca-l placi pe prietenUL LUI= L-AI RANIT. Chiar daca nu pare asa, si baietii au sentimente. Unii dintre ei chiar sincere. Ar trebui sa incerci sa-ti ceri scuze ca "l-ai ranit" si sa il intrebi ce are. Baietii sunt mai naivi si se deschid repede daca stii cum sa vorbesti cu ei. Succes! happy

| Seasavi a răspuns:

laughing) Esti culmea, dupa ce i-ai zis ca iti place de prietenul lui dupa 2 ani de relatie... esti de-a dreptul morbida! Vrei sa-ti aduca flori sau ce, sunt total de acord cu el, nu din rautate, dreptatea e de partea lui in cazul asta. pare rau. happy