| Melonnn a întrebat:

Buna!
Deci, cum sa incep....am 18 ani (aproape 19) si mereu am avut relatii pasagere, fara complicatii, cu barbati mult mai mari, cu barbati din alte culturi total diferite de a mea, niciodata ceva serios.
Am inceput sa ma inteleg foarte bine cu un amic de-al meu, iesim zilnic, ma invita peste tot, am fost in doua vacante impreuna (cu alti prieteni evident), sincer am inceput sa-l plac, mult, foarte mult...big grin
ieri mi-a facut o faza care nu mi-a placut deloc..eram cu gasca si mi-a spus ca se duce sa manance ca o amica,i-a facut nu stiu ce mancare care ii place. in casa la un alt amic.da, complicat! m-am simtit foarte, foarte rau si am plecat si eu sa iau cina cu un alt amic de-al nostru. voiam sa ii platesc cu aceiasi moneda, si destinul a facut ca acel amic sa ma invite la el acasa, in tot acest timp am vorbit iar el mi-a scris ca pana la urma nu pot sa manance acolo si s-a intors in locul in care eram toata gasca iar eu am disparut. dupa vreo ora eu m-am intors si el pleca. tin sa spun ca la un moment dat i-am scris : "dar nu trebuia sa mananci cu ea in nu stiu ce loc" incepuse sa imi zica ca sunt prostuta ca nu stiu ce...sincer imi place foarte mult de el. si stiu ca si el ma place. e evident, dar nu stiu cum ar trebui sa ma port avand in vedere ca nu am mai avut pe nimeni...
el are 24 de ani. e o persoana minunata si mi-ar place sa am ceva mai mult cu el, pentru ca in acest moment suntem prieteni cu beneficii si cam atat..insa i-am spus clar ca nu vreau nimic cu el..insa regret ca i-am spus asta.mi-a spus ca el nu vrea o iubita deocamdata...el vrea sa cunoasca o fata bine. abia apoi poate incepe ceva serios...
eu fac mereu faze penibile cand plac pe cineva..gen il fac gelos si etc si mereu stric tot..MEREU.
credeti ca ar trebui sa ii spun ca il plac, si ca am schimbat de idei..ca el m-a facut sa schimb de plan si sa simt ca il vreau aproape mereu...

Faza de ieri m-a facut sa cred ca il plac pentru ca am simtit o gelozie incredibila. si s-a vazut ca si el...

sa astept sa treaca timpul sa vad ce se mai intampla sau sa ii spun ce simt?
ce ati face voi?
eu dupa mine as renunta pentru ca mie foarte frica sa ma indragostesc si nu am incredere niciodata in nimeni...

cum sa reactionez?
multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa inteleg, ne intrebi daca ar fi ok sa incepi o relatie cu un tip care ti-a spus clar ca nu vrea o relatie cu tine? Pentru ca, daca omul a vorbit serios, nu prea conteaza ce vrei tu sa faci...

Da, inceteaza cu fazele penibile. Invata sa te controlezi, nu vei avea nimic de castigat daca te lasi controlata de orgoliu la modul asta. Tot ce vei face va fi sa ranesti oameni la care tii si sa fii ranita, la randul tau. Presupun ca ai inceput sa vezi si tu asta, pana acum. Maturizeaza-te, fiecare dintre noi a invatat sa isi controleze iesirile, nu vrei sa stii cum ar arata omenirea daca cu totii ne-am asculta impulsurile de moment.

Situatia e delicata, deja ai convenit asupra unei relatii fara implicatii. Acum e cam aiurea sa te sucesti si sa ceri devotament, dupa ce lui deja i-ai oferit lucrurile de care s-ar fi bucurat doar daca ati fi fost impreuna. Daca vei continua la fel, vei suferi, pentru ca nu e prima data cand el va face asta si pe buna dreptate, se bucura de libertatea pe care tu i-ai oferit-o. Daca ii ceri o relatie oficiala si el nu va fi de acord, din nou nu iti va pica foarte bine. Ti-as recomanda sa incerci sa il analizezi si poate reusesti sa iti dai seama ce fel de sentimente nutreste fata de tine. Totusi, daca tipul e foarte ok, cum spui tu, si are si acces la atatea domnisoare dispuse sa incerce cu el, inclusiv tu, nu vad de ce ar renunta la toate astea pentru o relatie exclusivista cu tine... Sper sa ma insel.

Tu oricum indragostesti doar de barbati carora le e aproape imposibil sa fie cu tine, stiu asta din intrebarile anterioare. Poate are legatura cu frica de relatii si faci alegerile astea la nivel subconstient. Sau poate esti mai ghinionista. Pana la urma, daca il placi, incearca-ti norocul. Intelege ca e inevitabil sa suferi in viata, nu te poti ascunde la infinit. Toata lumea iubeste si apoi sufera, e mersul lucrurilor. Doar ca uneori mai gasim si persoana potrivita, cine stie, poate chiar el e acea persoana pentru tine. Bafta!

Apropo, daca va accepta, invata sa te abtii de la fazele de rahat cu gelozia si razbunarea pentru ca il vei pierde chiar inainte sa il faci al tau.

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Fii independenta! Pana in prezent ai fost in cautare, in dileme, incerca sa iei o pauza, sa fii TU INSUTI!
Da trecutul la o parte si sa o iei de la 0[zero]. Din tot ce ati scris, se intelege un lucru: " sunteti bulversata, incepeti sa depasiti faza adolescentei, DEVENITI FEMEIE!". Complicata situatie
intr-adevar! Dar, cu rabdare, depasiti si aceasta situatie. Iar, in legatura cu El, nu e vorba de gelozie, doar pur si simplu, s-a simtit putin pus pe planul 2.
Atata doar. Succes!

| Melonnn explică (pentru romeo78):

Minunat raspuns!
eu m-am simtit pe locul doi pentru ca el a plecat primul cu ea.
si dupa am plecat eu...
tin sa spun ca toata seara a fost trist..si nu vorbea...

crezi ca ar trebui sa imi dau o sansa, gen sa incep o relatie cu el?
sa ii spun ca il plac sau sa astept sa vad unde ajungem?

Multumesc foarte mult.

| RAY a răspuns:

Eu dupa mine as renunta pentru ca mie foarte frica sa ma indragostesc si nu am incredere niciodata in nimeni.

singura tiai raspuns,suferi de obsesie compulsiva nu esti singura si eu la fel,macar bucarate de sex,si daca prinzi incredere in cineva dai o sansa la prima minciuna adio, asa poate gasim ceva bun, nu uita ca aperentele inseala, poate il placi ca joaca tearu bine, poate ca esti la ovulatie si in timpul sexului creierul tau a prin atasament fata de el, ce anume te impinge sa faci sex cu un barbat fizicul? relatile facute pe dorinta se duc repede, priveste pozele din copilaria ta zambeai in ele? ai avut o copilarie fericita?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-a iesit atat de rau faza de ieri.
Deja recunoasteti, incet, incet, ca nu sunteti doar prieteni.
Ai putea sa il provoci sa stea mai mult cu tine. Nu cred ca e bine sa ii spui pe sleau ce simti.
Oricum, nu lasa garda jos, ai sanse mari sa fii ranita. Ai facut bine ca te-ai ferit de complicatii pana acum. Nu o poti tine la nesfarsit asa, dar macar nu pune suflet, si nu da cartile pe fata prea devreme.
Daca reusesti sa-l faci nebun dupa tine, atunci poti sa-i spui, sau sa-i arati, ce simti pentru el.

| lex79 a răspuns:

Imi place ca spui singura ca nu stii sa te porti si ca faci faze penibile care strica tot.
nu te contrazic, asa e.
prin urmare nu mai fa ce faceai pana acuma. fii mai cuminte. personal nu as pleca la altul acasa cand ma intereseaza o alta persoana.
ma minunez cand vad ca aveti relatii din care nu invatati nimic. maturizeaza te. vb deschis cu el, zii ce ai pe suflet si daca el nu are aceleasi planuri cu tine incheie relatia, fara sa fugi in bratele altuia ca sa ii arati lui ce a pierdut...sincer ii vei demonstra ca de fapt nu ai meritat niciodata sa te ia in serios.

ps: ce i asta cu prieteni cu beneficii? renuntati frate la a face sex imprastiat cu cine apucati. nu va face bine sub nici o forma. nu inveti nimic si mai ramai si cu cicatrici si o imagine eronata despre tine.

| Coquinetza a răspuns:

Asa se intampla cand te inhami la o relatie tip FWB, cand nu dispui de maturitatea necesara, si cand nu stabilesti dinainte niste reguli cu el si cu tine insati.