| anonim_4396 a întrebat:

Deci daca el are prezervativ si totul e protejat, si suntem virgini amandoi, nu mai sunt riscuri,nu? Adica boli cu transmitere, sau nu mai trebuie luate anticonceptionale? Si nu mai pot ramane?

Multumesc. Vreau sa stiu cum poate fi totul 100% SAFE (protejat)

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca folositi prezervativ nu ai nevoie de pastile.Virginitatea se pierde indiferent daca folositi sau nu prezervativ.

| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativul ar trebui sa fie destul de complet ca sa fie sexul protejat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia impotriva formarii si instalarii unei sarcini nedorite se poate face prin folosirea mai multor mijloace sau metode. Cel mai des este folosit prezervativul care ofera o protectie teoretica de 96-97% in cazul in care nu se produc "accidente" cum ar fi : ruperea acestuia, alunecarea de pe penis, defecte ascunse, etc.), fiind si singura metoda care ofera protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala (BTS). Prin folosirea pastilelor anticonceptionale (AC) dar prescrise in mod obligatoriu de catre un medic ginecolog (pe baza profilului tau hormonal) va creste gradul de protectie catre 99% in cazul folosirii corecte si la timp a pastilelor AC. Insa protectie maxima de circa 99, 4-99, 6% este oferita de cea mai noua metoda de protectie cea care se obtine prin folosirea inelului intravaginal cu emisie continua de hormoni 24/24 ore, denumit NuvaRing. Multa sanatate!

| NoGenderMF a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si cum se poate evita ruperea unui prezervativ? Sau din ce cauza se produce si cum trebuie prevenita?

| NoGenderMF a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cum pot evita sigur ruperea prezervativului? Daca folosesc un pic de lubrifiant de la durex, odata cu prezervativele Durex Extented Pleasure, va fi mai sigur asa decat fara lubrifiant? Mentionez ca lubrifiantele durex spun ca sunt pe baza de apa sau nu stiu ce si nu afecteaza prezervativul.

| mihai69 a răspuns:

Boli se pot transmite, chiar și cu prezervativ; ceva mai puține, e drept, dar există riscuri.
E aproape sigur numai împotriva sarcinilor nedorite. Fără anticoncepționale.

| Emilian65 a răspuns:

Prezervativul, te protejeaza de tot: sarcina si boli sexuale.

| Sofer a răspuns:

Indata ce ati folosit prezervativ nu sunt riscuri, decat in cazul in care se rupe si ejaculeaza in cazul asta.

| Idkidk a răspuns:

Păi dacă ai prezervativ e sigur.

| Kira5854 a răspuns:

Vreau sa adaug la ce s-a scris mai sus si faptul ca un prezervativ pus incorect nu e deloc safe, deci tipul fiind virgin, ar trebui sa se uite la niste clipulete in care e prezentat grafic cu m sa puna prezervativul si sa si incerce sa puna unul sau 2 inainte pentru orice eventualitate...zic si eu happy
As fi zis pntru orice eventualitate ca il poti ajuta tu, e mult mai usor pus in 2 si nu stai nici tu degeaba in timupl ala, dar avand in vedere ca esti virgina, pariez ca nu vri vrea nici sa vezilaughing