| Flynn2001 a întrebat:

Deci... Imi place de un baiat ( apropo, nu sunt "flynn", cum spune contul meu, e doar un nume fals, si sunt fata.) deci am 14 ani si sunt in clasa a 8-a iar el e in a 9-a si are aproape 16 ani. Chestia e ca nu as vrea neaparat sa fiu cu el deoarece 1. sunt prea mica dupa parerea mea 2. sunt genul de om care se concentreaza pe scoala pentru moment. Totusi, as vrea sa ma apropii de el, genul sa fim prieteni buni. Si, ca idee, as vrea sa stiu daca ma place sau nu. Deci mergem la scoala si amandoi suntem olimpici la aceeasi materie, deci pentrecem mult timp in cabinet lucrand. Chestia e ca nu am vorbit decat de 4-5 ori, desi ne stim de cateva luni bune. Nici eu nu mi-am dat seama ca il plac decat dupa multe saptamani. Deci de fiecare data cand vorbesc se uita in ochii mei si zambeste si rade la orice gluma spun. Credeti ca ma place sau e doar dragut? Nu m-a evitat sau ignorat niciodata. Si acum apare alta problema: sunt timida... Ce as putea face ca sa am mai multe conversatii cu el? Si cum imi pot da seama daca ma place sau nu? Merci anticipat.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu esti preea mica, iar o relatie cu baiatul asta te-ar putea motiva sa lucrezi mai mult.
As crede ca te place din ceea ce descrii, daca isi mai si aranjeaza parul cand se apropie de tine le ai pe toate happy
Ca sa vorbesti mai mult cu el, pregateste-ti subiecte de discutie care sa nu para trase de par. Intreaba-l la inceput care e secretul succesului lui, sau ce face ca sa se relaxeze dupa munca.
Cand aveam 16 ani am avut o prietena de 14 ani. Puneam amandoi scoala pe primul plan, invatam impreuna, ne intelegeam foarte bine. M-a motivat atat de mult incat dintr-un elev mediocru am ajuns printre primii din an, iar la olimpiada de la faliment total la judeteana, anul urmator am luat premiu pe tara si am ajuns in lotul pentru olimpiada internatonala. Fata era in clasa a 8-a, intr-a 9-a a avut si ea realizari similare. De ce nu ai fi cu ell, poate va merge la fel de bine si pentru voi?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru o relatie de prietenie aveti varsta corespunzatoare.Din cele expuse se pare ca nu i-ar displace sa accepte o legatura cu tine. Din moment ce va intalniti la scoala si la cabinetul unde lucrati impreuna i-ai putea propune sa va oferiti momente de destindere, sa ii propui sa te insoteasca sa va plimbati impreuna in vederea refacerii. In timpul acestor plimbari ai putea aduce in discutie si alte subiecte de conversatie pe langa problemele scolare. Daca accepta si pe baza discutiilor ti-ai putea da singura seama de sentimentele lui fata de tine.Fii tu un pic mai indrazneata ia tu initiativa daca el este prea timid deocamdata.

| neutrino a răspuns:

Fii cu ochii in 4: daca si el este fals?

| CocaCola112 a răspuns:

Eu cred ca te place, sincer foarte bine ca te axezi pe școală dar daca vrei sa ai un prieten sau un iubit nu e nici o problema. Poti sa te concentrezi la școală si la viata ta.Si nu ești pre mica pentru el.