| sayWhaaat a întrebat:

Sa va spun problema mea pe scurt, am 18 ani, plac o fata din clasa cu mine pe care o cunosc de la inceputul anului scolar, dupa 4 luni de conversatii lungi,am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna, raspunsul a fost nu,dar sa ramanem prieteni, pe scurt *friendzoned*. Sunt 2 saptamani de atunci, ar fi fost prima mea relatie, si e cam nasol sa primesti un nu chiar cand mi-am facut si eu curaj, inca sunt cu moralul la pamant. Imi este greu sa vorbesc cu ea acum, nu de prietenia ei am eu nevoie. Am evitat-o, ignorat-o uneori, ii evit privirea, dar suntem in aceeasi clasa si este ciudat. Nu vorbim decat cand ma baga ea in seama,si de atunci,numai ea o face. Poate nu ma credeti dar la scoala incerc sa par tare,numai zambete,insa cand raman singur abia ma abtin sa nu plang. Am crezut ca daca ma descarc prietenilor,imi va trece,dar nu merge asa,cred ca doar o alta fata m-ar ajuta sa trec peste. Aici vine si intrebarea propriu-zisa, vad atat de multe fete in liceu,pe strada,si totusi imi plac atat de putine, cred ca undeva la 1 din 20, si nu sunt genul care este cu nasul pe sus. Ma rog,trecand peste asta, cum Dumnezeului sa ma bag eu in seama cu una, ca nu sunt vreun Casanova,practica cineva chestia asta? Sau credeti ca un site de socializare ajuta aici,daca da, care?
Merci anticipat happy.

Răspuns Câştigător
| cristy3991 a răspuns:

Cam asa mi s-a intamplat si mie, insa eu am trecut repede peste deoarece eu ma plac pe mine(sper ca ai prins ideea) si mi-a afectat moralul doar vreo saptamana dupa. Si eu sunt in clasa cu ea si vorbim fara niciun stres. Cateodata ea evita sa ma mai bage in seama deoarece reusesc sa ma pun intr-o pozitie superioara ei si nu ii convine. Nu imi permit sa dau sfaturi insa daca as fi in locul tau mi-as lua un aer de superioritate in fata ei si atunci iti zic eu ca si atitudinea ei s-ar schimba

| sayWhaaat explică (pentru cristy3991):

Atitidinea ei e normala fata de mine, ma trateaza cum isi trateaza toti prietenii ei. Degeaba imi iau eu aere de superioritate, in cel mai fericit caz ma da naibii, si da, vreau sa ma indepartez incet incet de ea, insa nu asa.

| cristy3991 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Atunci daca nu, incearca sa fii indiferent( e greu sa poti face asta, insa cand treci prin destule ajungi sa nu mai pui tot la suflet ), iar daca nu reusesti macar da impresia ca esti indiferent.

15 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In primul rand ca nu trebuie sa-i porti ranchiuna unei fete care nu doreste sa se cupleze cu tine. Apoi, o fata pe care o placi, trebuie in primul rand sa o curtezi si apoi, in functie de reactia ei, o poti invita la o prima intalnire.
Facebook, este locul unde oamenii barfesc, si-si fac iluzii desarte atunci cand ei nu sunt in stare sa lege o relatie in viata reala.

| sayWhaaat explică (pentru neutrino):

Nu ii port ranchiuna, doar ca ma distruge pe interior cand imi vorbeste de cine este ea indragostita, sau cand stiu ca vorbeste cu altul. Imi fac rau singur daca stau pe langa ea.
Trecand peste asta, nu am o problema in a dezvolta o relatie de orice fel cu o fata, ci de a initia una, de a "ma baga in seama" prima data, cand nu stiu nici macar cum o cheama.
Referitor la Facebook, mi-ar prinde bine pana si o iluzie desarta in momentul asta, dar nici chiar acolo nu prea stiu cum sa cunosc fete.

| Azre a răspuns:

Site-urile de socializare sunt pentru disperați. o prietenie se leagă pe viu nu prin internet.

| Morphines a răspuns:

Nu se opreste lumea pentru un refuz. Nu trebuie s-o ucizi doar fiindca nu vrea sa formati o "comunitate de dragoste" laughing - asta-i de la religie. In fine, incearca sa faci si tu un pas, fiindca ea stie ca te-a mahnit. Vorbeste cu ea, reapropie-te de ea si nu se stie ce se va intampla... Bafta! big grin

| sayWhaaat explică (pentru Morphines):

Sa ma reapropii de ea? Se stie ce se va intampla, ea e topita dupa un individ, nu se intampla nimic.

| Urpaniel a răspuns:

4 Luni? Tu eşti serios? Ai stat 4 luni de vorbă cu ea până să o întrebi?

| sayWhaaat explică (pentru Urpaniel):

Da, am vorbit toata ziua timp de 4 luni, vedeam filme impreuna (ma rog,fiecare de la casa lui,doar le dadeam drumul in acelasi timp si comentam). Eu nu as m-as fi bagat cu ea in seama la inceput, dar am vazut ca se uita la mine prin ore si, ma rog. I-am dat de multe ori de inteles ca o plac, acum daca ma uit inapoi, niciodata nu mi-a raspuns la flirt, nu stiu ce a fost in capul meu pe vremea aia, eram prea indragostit.
Ma rog, puteti vedea toata povestea cu toate detaliile doar daca va uitati printre intrebarile puse de mine aici...

| Urpaniel a răspuns (pentru sayWhaaat):

Ai pierdut prea mult timp, e normal să fii în "friendzone", e posibil să te fii plăcut acum mult timp, dar a văzut că eşti plictisitor, poţi să o uiţi, mai fă-ţi experienţă cu alte fete, duci lipsă şi se vede prea tare, asta a plictisit-o.

| xDirectioner5 a răspuns:

Probabil fata aceea te-a refuzat la propunerea ta fiindca ii era frica sa aiba o relatie ( asa cred ) pentru ca daca te baga inseama te place. Deci Nu cred ca asta ar fi problema. Eu zic sa incerci sa vorbesti cu aceea fata, nu trebuie s-o tratezi asa, chiar daaca te-a ranit eu nu cred c-a facut-o din rautate. Ai putea sa incerci si pe site-uri de socializare, dar nu cred ca ar fi cea mai buna solutie. eu iti urez succes

| sayWhaaat explică (pentru xDirectioner5):

Nu ii era frica de nimic, este indragostita de altcineva, insa nu am aflat asta decat la ceva timp dupa... Simt ca ii este mila de mine, de aceea ma baga in seama, pe cuvantul meu.

| AndreKissYOU a răspuns:

Laso naiba, treci pestewinking

| xxOreos136xx a răspuns:

Buna! Ti-am citit poveste si eu cred ca fata aceea poate nu te place.Si, da poatete-ar ajuta alta fata sa uiti de ea, dar daca o vrei pe ea trebuie sa faci tu primul pas! Nu numai ea. Vorbeste deschis cu ea, nu lasa nici un amanunt. Comporta-te cu ea cum ar fi cea mai buna prietena si daca nu ai tupeu sa vorbesti in fata cu ea, vorbeste pe un site de socializare cum ar fi " facebook, messenger etc.
Sii... Sa nu ai incredere in nimeni in ziua de azi, dupa ce se vor certa cu tine vor da cu gura si ori te fac de ras ori te ranesc pe tine. Asa ca Bafta! Si fi tare!

| sayWhaaat explică (pentru xxOreos136xx):

Sa vorbesc deschis cu care ea? Te referi la o viitoare iubita sau la fata asta?
Eu nu am probleme de dialog face to face cu fete, cu fata asta vorbesc la scoala zilnic, asta pentru ca ma baga ea in seama, eu dupa cum am zis incerc sa o evit. Si mai deschis de atat cum pot sa fiu cu ea? Ea nu a facut nici un prim pas, pentru ca nu simte nimic pentru mine, doar eu.