| Apolofox a întrebat:

Buna happy
Dilema mea e urmatoarea...iau anticonceptionale cam de 6 luni, dar mentionez ca in acesta sase luni menstruatia niciodata nu venea niciodata in cele sapte zile ci incepea aproximativ inainte de ultimele 4 pastile..luna trecuta incapand inainte de ultimele doua.
Aseara am luat ultima pastila si nici un semn pana astazi...sa se fi intamplat ceva sau doar sa mai astept, gandindu-ma ca s-a reglat si va veni?
Mnetionez ca am luat fiecare pastila la ora fixa si nicidecum nu am luat antibiotice deoarece sunt alergica la ele.
Ce se intampla? E cazul sa ma gandesc la sarcina?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata nu e cazul sa te gandesti la o sarcina. daca menstra nu apare pana in ziua a cincea de pauza, e cazul sa discuti din nou cu ginecologul.
O sarcina nu este exclusa, dar este putin probabila fiindca anticonceptionalele ofera o buna protectie

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e cazul deocamdata sa te gandesti la sarcina, dar ma intreb de ce ai luat atat de mult timp contraceptive daca menstra venea astfel. Ginecologul tau ce diagnostic a formulat, cum a explicat aceasta anomalie?

| Apolofox explică (pentru Brigaela):

Pai, nu a zis nimic...am fost la control la trei luni si a zis sa continui sa mai iau trei luni pentru ca mi se va regla.
Acum sa se fi reglat luna aceasta si imi fac eu degeaba probleme?
Deci sa nu ma gandesc la o sarcina, nup?

| Apolofox explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru Apolofox):

Deocamdata nu e cazul sa te gandesti la o sarcina. daca menstra nu apare pana in ziua a cincea de pauza, e cazul sa discuti din nou cu ginecologul.
O sarcina nu este exclusa, dar este putin probabila fiindca anticonceptionalele ofera o buna protectie