| costyhunny a întrebat:

Buna dimineata! am o intrebare si poate vi se pare stupida dar eu as vrea sa stiu daca se poate:Cum pot afla daca sunt insarcinata fara test de sarcina sau ecograf? mentionez ca deja am 10 zile de cand nu mi-a venit CM si am doar sanii mariti si dor tare...si atat.ast raspunsuri.

13 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu ai cum sa stii sigur ca esti sau nu insarcinata daca nu mergi la medic sau nu iti faci un test de sarcina; dar totusi nu e asa scump un test, de ce sa nu iti faci, sa scapi de griji, e in jur de 10 lei, e simplu de folosit si ai scapat de dubii...
FAptul ca nu ti-a venit inca menstruatia nu garanteaza nimic, poti sa fi insarcinata de aceea nu ti-a venit, dar poate sa fie si o dereglare hormonala sau sa ai ciclu neregulat, depinde. Ori ai racit la ovare.
Sensibilitatea saniilor poate fi din cauza sindomului premenstrual, care arata ca trebuie sa iti vina menstruatia, durerea de sani apare cu cateva zile inainte de menstruatie, dar am auzit ca si femeile insarcinate se pot confrunta cu dureri de sani.
Deci, ori ecograf, ori test de sarcina, daca nu asteapta sa vezi daca vine menstruatia sau daca ai ceva simptome de sarcina dar totusi nu toate au, deci sfatul meu e sa faci test de sarcina.

| Zady a răspuns:

Nu stiu eu iti spun ca cea mai sigura este ecograful, greturile si intarzierea cm pot fi doar de natura psihologicadoar de frica de a nu se intampla, cunosc cateva fete care dupa ce au facut-o neprotejat le-a intarziat cm si avea greturi si altele, dar cand au facut testul si au vazut ca e negativ le-a venit si cm si au trecut peste toateiti doresc doar bafta

| marrr a răspuns:

Poti sa te duci la ginecolog, dar cel mai bine te-ai duce si ti-ai cumpara un test de sarcina ca banuiesc ca la ginecolog nu te duci. Dar testul se face dupa minim 14 zile de la contactul sexual neprotejat.

| nely19 a răspuns:

Hmm un control ginecologic ar fi solutia, sa stii ca nu este asa de rau este un simplu consulthappyai avut contact sexual neprotejat?

Ar fi trebuit sa folosesti acele 2 mici pastilute dupa 24sau 42 ore, sunt chiar bune

Si sanii sunt sensibili probabil ca te dor si cand te atingi, pentru ca asta e un sintom care previne cm`ul, 10zile nu este chiar asa de multhappy

| mihaela_7915 a răspuns:

Nu ai cum sa afli fara test sau ecograf...mai bine fa-ti un test ca nu e mare lucru decat sa traiesti cu indoiala.bafta.quidate

| MidnightLady a răspuns:

Singurul mod de a afla este sa intrebi untilizatorii TPU. Ca doar nu degeaba avem HiQ-urile alea marite pana la limita exploziei...

| Ambassaderåd a răspuns:

Sani mariti suna binehee hee). Glumeam! pai spui ca de 10 zile nu ti-a venit C. M. pai eu din cate stiu cand nu-ti vine ciclul esti gravida sau ai un dezechilibru in organism. dar stiu ca atunci cand esti insarcinata, glandele mamale indeplinesc denumirea de glande -mamale- prin acumulare de lapte matern in san/i. mai multe nu stiu, dar fa un test de sarcina e mai ok happy

| Timeea_1190 a răspuns:

Testul de sarcina se poate face dupa 7 zile de la conceptie. Poti cumpara unui de la o farmacie. Sanii dor si isi maresc putin volumul cand trebuie sa ai Cm. Dar. totusi pentru linistea ta si pentru siguranta ta fa un test. Daca iese negativ asteapta sa iti vina CM. Daca intarzie foarte mult mai bine mergi la medic, la un medic endocrinolog poate ai dereglari hormonale.

| CreatzaBắ a răspuns:

Pai asteapta s vezi daca ai ceva simptome.stari de voma, multe pofte.alcv nsstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai sigur poti afla cu un test de sarcina, daca nu vrei sa mergi la ginecolog. Dar daca ti a intarziat si menstruatia si ti s au marit si sanii e foarte posibil sa fi insarcinata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dupa 3-5 zile de la contactul sexual neprotejat apare o pata maronie pe lenjerie intima este semn ca ar fi probabila o sarcina.happy Sanii durerosi, iar sfarcurile inchise la culoare, bineinteles lipsa menstruatiei [7 zile intarziere]. Eu te sfatuiesc sa faci un test de sarcina din prima urina de dimineatahappy

| costyhunny explică:

Eu am 22 ani!(pentru.cine m-a intrebat)stiu cum este la un ginecolog, si chiar ne dorim (eu si sotul)sa avem un bebe si "lucram" la asta.insa mie imi este "frica"de o dezamagire in cazul in care nu as fii insarcinata intelegeti?

| alinuta23_4756 a răspuns:

Depinde... daca ai avut relatii apropiate cu iubitul tau si nu v-ati protejat, poti astepta un baby in cadou.citi ani ai?