| Elly7890 a întrebat:

Buna dimineata! Aproape am terminat anticonceptionalele (logest-21 pastile)mai am 3 de luat dar am niste scurgeri ca un fel de sange! banuiesc ca e normal ca am mai auzit! ciclul mi-a venit luna trecuta pe 20 deci acum nu cred sa fie vorba de asa ci de acele pete de sange care apar si sunt normale nu? astept raspunsuri, mersihappy

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o menstruatie inceputa precoce, din cauza contraceptivelor. Nu este chiar normala, dar nici foarte ingrijoratoare. Menstra din luna asta va veni ceva mai repede (e un ciclu scurt primul) si poate fi mai reduisa atat ca timp cat si ca volum. Totusi, inainte de a incepe o noua folie e bine sa discuti cu ginecologul care ti le-a prescris. Logest este un contraceptiv cu doza mica de hormoni, dar care nu reuseste intotdeauna sa suplineasca corect ovarele, asa incat e insotit de multe reactii adverse de tip lipsa de hormoni (sangerari de privare, asa cum sunt convinsa ca ai citit pe prospect). Nu inseamna ceva ingrijorator, dar e bine ca medicul tau sa fie informat.

| Elly7890 explică (pentru Brigaela):

Mersi brigaela, am vorbit azi k ginecologul!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu stiu cine ti le-a recomandat dar sangerarile astea in afara cicluclui e dovada ca organismul tau nu le prea accepta, du-te la medic sa ti le schimbe cu ceva mai potrivit

| Andreutsa25 a răspuns:

Nu cred ca e in regula, si eu iau anticonceptionale de aproape 2 ani, alta firma, dar nu mi s-a intamplat vreodata sa am scurgeri niciodata. Eu iti recomand sa mergi sa discuti cu medicul tau ginecolog, el te-ar putea ajuta.
Sau spune-i mamei tale daca aveti o relatie buna, ea sigur va stii ce sa faca. happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Uneori, în primele 3 luni de administrare, apar efecte adverse - între care şi aceste sângerări sporadice.

Dacă aveţi sângerare neaşteptată

Ca în cazul celorlalte contraceptive orale, în decursul primelor luni, puteţi să observaţi apariţia unei sângerări neregulate (sângerare minoră sau spontană) în intervalul dintre două menstruaţii. Trebuie să luaţi măsuri de igienă, dar continuaţi să luaţi drajeurile în mod normal. Sângerările vaginale neregulate dispar, de obicei, odată ce organismul s-a obişnuit cu contraceptivul (de obicei după aproximativ 3 cicluri de administrare a drajeurilor). Dacă sângerarea continuă, devine abundentă sau reapare, spuneţi medicului dumneavoastră.

Sursa : http://www.medipedia.ro/......OGEST.aspx

Deci, aceste sângerări sporadice sunt "normale" - în măsura în care nu devin abundente.