| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou.Va mai scriu ceva ce mi s-a intamplat acum cateva momente. Dupa ce m-a sunat instructorul mai devreme si m-a intrebat ca de ce ii scriu astfel de mesaje pentru ca nu a fost nimic intre noi, ma suna si prietena lui si imi spune ca ea a citit mesajul si m-a intrebat daca este ceva intre mine si prietenul ei ca el a mai avut aventuri s cu alte cursante deci nu ar fi la prima escapada.Bineinteles ca am incercat sa fac femeia sa inteleaga ca intre mine si el nu a fost nimic si ca nu va fi niciodata.Asa ca sa stea linistita ca pur si simplu a fost doar o relatie platonica din partea mea. Ea intre timp imi spune ca daca e ceva intre noi si ne iubim ea se poate da foarte frumos la o parte sa ne lase sa ne traim viata.Am incercat sa o convins ca nu este nimic mi-am cerut bineinteles mii de scuze, tipa mi-a vorbit foarte frumos si mi-a zis ca a inteles.Acum am intrat intr-o mare panica din pricina faptului ca nu as vrea sa afle cineva despre acest incident, mai ales seful lui care ma stimeaza din cauza functiei pe care o am.Nu stiu ce se va intampla daca lucrurile vor ramane asa pur si simplu sau daca vor lua o intorsatura periculoasa pentru mine. Urmeaza o avansare intr-un post de conducere si nu as vrea sa-l pierd din cauza tampeniei pe care am facut-o.Nu stiu in ce masura el si prietena lui vor trece peste si daca ma va afecta mai mult decat m-a afectat aceasta problema(profesional ma refer ca personal ma afecteaza destul de tare). Problema mai este si faptul ca eu am mai vb pentru niste ore suplimentare cu el, el mi-a zis ca nu mai vrea sa mai ia ore cu nimeni, dar apoi imi spune ca pentru mine este dispus oricand sa faca ore, sa-l anunt si el ma va ajuta.Acum ma intreb cum dracu sa mai apelez eu la el dupa imprudenta si prostia pe care am facut-o? Ce credeti despre acesta situatie? Va lua amploare problema? Sa-l mai sun in legatura cu orele suplimentare?(desi eu in locul lui as prefera sa nu mai lucrez cu nebuni ca mine). Nici nu stiu cum il voi mai privi in ochi cand va trebui sa ma intalnesc cu el pentru semnarea dosarului de scoala.Va multumesc si astept sfaturile dvs.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Nu e atat de grav pe cat ti se pare tie. Tipa a intervenit pentru ca prietenul ei are un trecut de aventurier si voia sa vada daca e vorba tot de asa ceva. Parerea mea e ca nu ai pentru ce sa te invinovatesti atat. Nu ai procedat cu foarte multa maturitate, dar ai inteles cand tipul a spus nu. Cred ca ar fi bine sa faci ore suplimentare cu altcineva, nu are sens sa te complici si mai tare. In ceea ce priveste functie, jobul si seful, tipul ar trebui sa fie chiar lipsit de discretie ca sa dea sfoara in tara de sms-ul tau. Dar chiar daca se intampla asta, faptul ca ai facut o pasiune pentru cineva care nu ti-a impartasit-o nu e o chestie pentru care sa pierzi o avansare. Asa ca, relaxeaza-te. Stai departe de cuplul asta si totul va fi ok.

| amberjuly a răspuns:

Am mai urmarit intrebarile tale. Femeie, aduna-te!
Fiecare are dreptul sa aiba sentimente... ca doar n-om fi robotei. Capul sus si mergi inainte! Nu trebuie sa-ti fie rusine pentru sentimentele tale. Ti-ai cerut scuze fata de ea. Ajunge.
Nu trebuie sa te simti vinovata pentru ca e vinovat si el. Nu se comporta asa un barbat care nu vrea nimic.
Il vei privi in ochi cu demnitatea unei femei mature pentru ca asta esti. Oamenii se indragostesc si fac lucruri irationale. E ceva nou? Nu stia nimeni asta si trebuie sa te simti prost din cauza asta? NUUUU
Gaseste-ti timp pentru tine sa-ti vindeci ranile si in rest... nu-ti mai bate capul. Viata e scurta mai bine regreti lucruri pe care le-ai facut decat pe care nu le-ai facut.
Acuma situatia cel putin e clarawinking. Nu s-ar fi putut altfel. Daca ar fi vrut sa fie cu tine si vazandu-te asa indragostita ar fi fost si gata. ai fortat putin situatia si s-a intamplat inevitabilul, atat. Bafta in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il privesti frumos in ochi, semnezi dosarul si iti vezi de alte tale.atata drama pentru cineva care nu merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai facut nici o imprudenta, ai facut-o intentionat, ca sa afle prietena lui ca o inseala si poate il paraseste; si ai facut-o sa sufere. Nu stiu ce functie ai putea primi pentru ca, scuza-ma dar esti dusa rau. Ai seriale saptamanale cu aventurile tale si faci tocmai invers decat ar trebui. Nu are nimic postul de conducere, cu faptul ca hartuiesti un barbat care, de ce nu, ar vrea o aventura cu tine, mai ales ca o soliciti cu orice prilej. Oricum vor avea grija colegii de serviciu sa te traga in jos cat pot ca doar te cunosc si ei bine. Scuz-ma, ar fi trebuit sa ma abtin dar ma enerveaza cum pui problema si mai ales faptul ca stiind ca nu este liber, il provoci. Sper ca si tu cand vei fi mai indragostita, sa patesti la fel, sa iti faca una zile fripte, ca sa vezi cum este! Acum am fost rea dar nu imi pare rau. Puneti intrebari de genul "de ce inseala barbatii", ei bine, de aia pentru ca altele ca tine, se baga in seama si isi flutura fustele in jurul lor. Punct.