| Lilianes87 a întrebat:

Buna dragii mei, am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta, dau funda este urgent. Spre dimineata am avut un vis cu fostul coleg de banca care zambea (radea la mine si ma privea cu niste ochi care ii straluceau de fericire) si nu isi mai lua ochii de la mine iar eu il intrebam in vis daca tine la mine si el ma privea insistent si zambea tare frumos, noi nu mai vorbim de prin clasa a 4 iar cand am incercat sa reluam relatii de prietenie a fost rece sau ma evitat si nu am mai incercat. Noi cand eram in generala aveam o relatie de prietenie superba ca un frate si o sora, ne spuneam tot, vorbeam, mergeam unul la altul, ne ajutam cu temele, iar familiile se intelegeau super ok pana cand a intrevenit ceva prin clasa a 4 si totul a inceput sa se destrame. Multa lume mi-a spus cand le-am povestit si visele trecute cu el si totul despre noi din trecut ca odata ce mi-a aparut in vis are nevoie de mine sau se gandeste la mine si ca ar trebui sa fiu acolo sa il ajut chiar de nu doreste, macar pentru clipele din trecut, am incercat sa iau legatura cu familia pe Facebook inclusiv cu mama lui, sora si tatal sau care s-a recasatorit dar nimeni nu imi da mai multe detalii de el sau daca stiu tac, mama lui in trecut mi-a spus niste lucruri legate de el dar nu stia ce sa creada pentru ca ne ascultase si partea lui si suna diferit de a mea, iar dupa a rupt orice legatura (p.s mama lui ma iubea foarte mult, ma diviniza spunea ca sunt fata perfecta pentru el). Baiatul respectiv are acum o relatie si eu nu vreau sa ma bag, dar mi-ar placea sa reluam prietenia dar nu stiu cum sa incep sunt cam stangace, help mi

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deh, doar un vis si atat, pornit din dorinta noastra interna.
Din pacate, dragoste cu sila nu se poate face iar baiatul ala nu te fiindca este deja in alta relatie, asadar este bine sa accepti realitatea si sa nu mai faci o obsesie din ceva ce nu se poate realiza niciodata.

Ce ti-ar placea tie cred ca nu i-ar placea lui, si asta este clar din atitudinea lui fata de tine, ca nu-l mai interesezi deloc.
In orice caz, ma socheaza atitudine ata, ca tot insisti sa ai ceea ce nu poti.
De ce?
Chiar iti este imposibil sa accepti realitatea?
Poate este bine sa mai cresti si sa te maturizezi, ca sa poti intelege ca baietii nu sunt papusi pe care tu le comanzi si ordoni sa faca ce doresti tu, fiind persoane libere, care au dreptuls a iubeasca si sa fie cu cine isi doresc ei.
Mergi mai departe, ca asta nu va fi niciodata al tau!

| Lilianes87 explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu ce ai inteles tu din postarea mea dar eu nu am facut o osesie pentru el, nu mai vorbim de multi ani daca ai citit, ceia ce m-a bulversat a fost visul avut nimic mai mult, sunt destul de matura am si un prieten de cateva luni si ne intelegem super ok este jumatatea mea pot spune, si nu imi este imposibil sa acept realitatea, imi pare rau ca ai inteles exact contrariul din ce am povestit iti doresc o zi frumoasa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lilianes87):

Este evident ca nu intelegi ce am spus, faptul caa azi ai venit pe forum sa ne spui o poveste trecuta si terminata cu ani in urma, inseamna ca te obsedeaza!
Mergi inainte femeie si lasa trecutul in trecut, ca ala nu se mai poate schimba iar obsesiile astea bolnavicioase iti pot aduce numai necazuri, fiindca nu te poti bucura de ziua de azi si de ce ai acum.
Ce importanta are ca mama lui te iubea, daca el nu da doi bani pe tine? De ce mentionezi asta, crezi ca conteaza?
Dupa cum ti-am spus, ai facut o obsesie si nici macar nu esti capabila sa o accepti.

| Goete a răspuns:

"Baiatul respectiv are acum o relatie si eu nu vreau sa ma bag, dar mi-ar placea sa reluam prietenia dar nu stiu cum sa incep sunt cam stangace, help mi"
Adica,
Nu vrei sa te bagi,
Sau
Nu stii cum sa te bagi?

| Lilianes87 explică (pentru Goete):

Am spus că mi-ar plăcea dacă mai era posibil pentru că mi-e nu îmi place să port ură și dușmănie, dar am înțeles și merg pe drumul meu cu viitorul logodnic care mă iubește și îl iubesc iar el îmi știe trecutul și povestea și a acceptat așa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti visăm colegi colege fosti sau actuali, asta nu inseamna nimic in realitate, tu te gîndesti prea mult la el ai vrea sa fie ceva intre voi dar nu este, si atunci noaptea creierul lucreaza si i ti dă vise, daca băiatul respectiv in realitate are pe alta este cazul sa te retragi sa-i lasi in pace si sa numai visezi cu ochii deschisi, ce varsta ai?

| Lilianes87 explică (pentru anonim_4396):

Oameni buni voi ati citit ceia ce am scris mai sus? noi nu ne mai vorbim de ani buni, despre ce obsesie vorbesti? eu nu m-am bagat peste relatia lui de acum, era vorba de trecut cand am incercat sa reluam raportul si e vorba de multi ani in urma, am varsta de 28 de ani si am si o relatie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lilianes87):

Si daca l ai visat ce, nu este nimic o sa il tot visezi, iar aceasta nu inseamna nicidecum ca voi doi va veti relua prietenia, ca tu asta ai spus ca i ti doresti ca voi sa reluati prietenia, crezi ca se va mai putea? Am zis bine ca este obsesia ta ca tu l ai iubit si nu l ai uitat, pe cînd el are deja alta relatie si poate ca te a si uitat, si tu ai acum o alta relatie, dar degeaba, mintea inca i ti este la acest băiat pe care il visezi, fie ca vrei fie ca nu vrei, visele nu le poti programa.

| Lilianes87 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Băiatul de care v-am povestit nu am fost cu el ci doar eram colegi și să strâns o prietenie care după ceva timp sa sfârșit, am relația mea cu acest băiat sunt îndrăgostită de el ne iubim, m-a cerut de logodnică și e ceva serios, eu cu actual am vorbit despre acest vis și el știe totul despre această poveste, a fost doar un vis și asa va rămâne, pupici și zi frumoasă

| Miruna333 a răspuns:

Visele nu reprezinta nimic. Daca are relatie, lasa-l in treaba lui, nu te baga peste el. S-au racit lucrurile, da-le uitarii, daca el si-ar dori o relatie de prietenie, te-ar cauta. Uita persoanele din trecut, foarte multe merita sa ramana acolo.

| Lilianes87 explică (pentru Miruna333):

Problema este că în ultimul an îl visez cam des deși nu mă gândesc deloc la el, iar în vis mai mereu îmi zâmbește sau mă privește, la cei ce am povestit mă sfătuiesc să îi fiu alături să nu îl las că vrea să îmi spună ceva, nu știu ce să mai cred