| ana29583 a întrebat:

Buna, ieri am terminat ultima pastila de contraceptive, și astazi am scurgeri, o substanța alba, cu ceva sange, deși sangele nu se prea evidențiază, ce sa fac? Ce e asta? De obicei imi vine ciclul in a 3-a zi de pauza

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este obligatoriu sa respecte ceas ziua obisnuita. Atat timp cat apare in perioada de pauza, este totul normal si nu trebuie sa iti faci griji

| corbulalbrosu a răspuns:

In pauza celor 7 zile care urmeaza dupa administrarea celei de-a 21 -a pastile AC, menstruatia se poate porni in oricare zi, adica chiar si din prima zi de a pauzei sau uneori chiar si in ultima zi, fiindca NU exista absolut nicio regula in aceasta privinta. De asemenea este bine cunoscut faptul, ca pe intreaga perioada de folosire a aceastei metode in care sunt folosite pastilele AC, sangerarea menstruala este de regula complet ATIPICA, in sensul ca poate fi total diferita d.t.p.d.v. al caracteristicilor cunoscute in cazul menstruatiilor anterioare cum ar fi : cantitatea, fluxul de eliminare, aspectul, culoarea, textura, etc.etc. In consecinta NU ar trebui sa ai absolut nici un motiv ingrijorare, fiindca manifestarea descrisa in aceste conditii este absolut ''normala''. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

S-ar putea ca sa fie inceputul ciclului, si de asta vine mai asa acum.

| AlexSalling a răspuns:

Il ai iregular. Este normal, stai linistita.