| anonim_4396 a întrebat:

Buna, după cât timp pot face exact un test de sarcina, fiecare îmi spune altceva. Vreau sa știu concret. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent de tipul ciclului menstrual, un test corect de sarcina se pate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, trebuie stiut faptul ca acesta NU poate fi efectuat oricand, adica in orice zi fata de data la care a fost intretinut actul sexual neprotejat. Multi cred/considera ca testarea poate fi efectuata chiar si in ziua in care este intretinut actul sexual sau in orice zi imediat dupa ce a fost intretinut sexul, adica dupa ce au trecut doar 7-8 sau 10 zile, sau 12-14 zile asa cum sustin si pretind majoritatea producatorilor MINCINOSI care promoveaza prin reclama nerusinata faptul ca testerele lor fiind ultra-super-mega-hiper sensibile pot sa dea un rezultatul corect... dupa trecerea a 12-14 zile, adica dupa mintea lor ''bolnava'' chiar mai devreme ca sarcina sa inceapa sa produca hormonul hCG. laughing rolling on the floor
Intradevat testul pe baza de urina poate fi facut incepand cam din cea de a 15-16-a zi de dupa sex, DAR in acest caz SINGURUL rezultatul care poate fi ACCEPTAT si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care este POZITIV.
Orice rezultat obtinut ca fiind NEGATIV cu orice tip de tester si indiferent de marca sau producator, test care a fost facut inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la data sexului sau cea a ovulatie (in cazul in care acesta este cunoscut precis), NU se va lua in considerare fiindca NU reprezinta/inseamna absolut nimic, datorita faptului ca de regula este un rezultat cel mai probabil FALS in proportie de peste 80-90% in cazul in care testul este facut dupa trecerea a 14 zile de la actul sexual. Pe baza experientei dar si a experimentarilor efectuate in decursul timpului, s-a constatat ca din numarul total de femei care erau SIGUR insarcinate, numai/doar circa 1-2% au obtinut rezultatul CORECT adica testul a fost POZITIV iar in cazul a restului de 98-99% de femei care cu toate ca sunt INSARCINATE, vor obtine rezultatul NEGATIV, insa acesta este 100% FALS. Cu fiecare zi care trece peste minimul de 14 zile, numarul rezultatelor FALS NEGATIV se va micsora si diminua progresiv si va creste din ce in ce mai mult cel POZITIV, lucru care se intampla/produce pana in momentul in care testarea se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV si numai/doar 1-2% vor mai fi in continuare FALS NEGATIVE.
REZULTATUL testului de sarcina prin natura reactivului folosit NU va putea fi/iesi aproape niciodata ca FALS POZITIV. Intro anumita masura este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur colloidal in liniuta de pozitivare) au un grad mai mic de sensibilitate si din acest motiv pot oferi sau da mai des, multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Testele efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL pe fereastra sau direct in cosul/tomberonul cu gunoi.
Incepand cu a 13-14 -a zi de dupa actul sexual in urma caruia ar putea rezulta o sarcina, se poate face testul de sarcina prin care este analizat sangele intr-un laboratoar de analize medicale, prin testul de sarcina beta-hCG care va oferi o acuratete de peste 98-99% privind valabilitatea si corectitudinea rezultatului obtinut, Multa sanatatE!

| Emilian65 a răspuns:

Dupa 21 de zile de la ultimul act sexual.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Testul se face după 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| vampyremisa a răspuns:

2-3 saptamani.

| Mad1 a răspuns:

14 zile. Sau scrie pe cutie