| anonim_4396 a întrebat:

Mama iubitului meu cauzează neînțelegeri între noi, din cauză că ea nu mă vrea de noră, iar noi avem gânduri de căsătorie. Trebuie să precizez că nu a fost de acord cu nicio fată pe care iubitul meu i-o prezentase (în trecut, bineînțeles), face crize de gelozie mereu când acesta e cu mine, deși cu mine se preface că mă iubește. În fine, ideea e că îl minte foarte mult pe iubitul meu ca să ne despartă. El momentan e plecat din oraș cu jobul pentru câteva luni, iar eu cu dânsa ne intersectăm în fiecare dimineață deoarece avem aceeași rută. În fiecare zi îi dă raportul: cu ce eram îmbrăcată, cum aveam părul, dacă eram machiată, dacă mai eram cu cineva, uneori îl minte că ne întâlnim pe stradă și că nu o salut sau că nu o bag în seamă. Până acum nu i-am spus nimic, m-am abținut pentru că dacă îi spun, de iubitul meu se ia și iar se ceartă cu el și face crize de ale ei, îi spune să se despartă de mine și să mă lase. Dar simt că nu mai suport și că merită să-i spun vreo câteva, deoarece iubitul meu ajunge uneori să creadă că îl mint sau îi ascund lucruri, iar asta va duce la pierderea încrederii sale în mine și destrămarea relației noastre (cum a făcut și cu celelalte, efectiv le urmărea și aștepta să facă ceva greșit să-i poată spună și astfel să-l despartă de fata respectivă). Ce să fac cu dânsa? E genul ăla de femeie disimulatoare, care se supără dacă nu-i este făcut pe plac și după dorințele și cerințele ei. De asta cred că dacă discut cu ea despre lucrurile acestea (și toate celelalte pe care le-a făcut, că sunt numeroase) va începe să mă urască și mai tare și va inventa mai multe minciuni să ne despartă. A ajuns și să se prefacă că îi este rău și că "moare" pentru că iubitul meu și cu mine am ieșit undeva, iar ea voia ca el să stea cu ea. Habar nu am cum să mai procedez cu femeia asta. Nici nu știu care variantă ar fi mai folositoare.

Răspuns Apreciat de Editori
| Teo29 a răspuns:

Femeia are probleme psihologice si o tulburare de comportament. Porneste-te de acasa cu 20 de minute mai repede sa nu te mai intersectezi cu ea, fii mai distanta cu ea si ar trebui sa discuti clar si direct aceasta problema cu prietenul tau.

Orice amanare nu duce la nimic bun, asadar trebuie sa il faci sa inteleaga clar ce ai scris aici sus si sa gasiti impreuna o solutie.

Trebuie si el sa puna in balanta si sa se mai distanteze de ea, a fi maica-sa dar e om matur presupun, trebuie sa isi vada de viata.

Gandeste-te bine ca daca te vei casatori cu el si lucrurile nu se schimba dramatic in bine ( femeia nu cred ca se schimba, dar el trebuie sa faca niste schimbari in relatia voastra si in relatia cu mama lui) atunci va fi jale dupa casatorie.

Soacrele se stiu ca sunt multe cam stresante, dar o sa iti strice casatoria dupa si asa iti pierzi si familia, si banii investiti la nunta + ca te faci de ras...

Rezolvati-va problemele de pe acum. Daca el nu pricepe sau nu vrea sa se schimbe intr-un interval de timp, atunci mai bine ii explici ca va avea de ales, maica-sa sau prietena lui.

Eventual ar fi grozav sa locuiti in alt oras la departare de ea, bagati si voi ca aveti un job mai bine platit, etc, si astfel sigur s-ar rezolva multe probleme.

DAR REPET, asta doar daca el intelege situatia clar si daca isi doreste o rezolvare.

Daca nu, cauta pe altcineva decat sa te chinui si acum si pe viitor cu niste oameni care probabil nu se vor schimba prea curand...

Se va vedea cat de mult te iubeste si vrea sa isi petreaca restul vietii cu tine sau nu. E un test pentru el, se pare ca l-a picat cu fostele lui prietene sad

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu pleci cu jumatate de ora mai devreme de acasa, ca sa nu te mai intalnesti cu ea?
Cat priveste iesitul afara, spune-i iubitului sa vina sa te ia de acasa, ca sa nu mai participi la discutiile cu maica-sa si hachitele ei.
Daca ai de gand sa te casatoresti cu baiatul asta, pune 1 singura conditie: sa nu stati cu mama lui si alege un cartier cat mai indeparatt de ea.
Daca nu-i de acord sa locuiasca fara maica-sa, atunci renunta definitiv la el, ca mama lui primeaza in viata lui, iar nevasta va fi intotdeauna ultima.

| bbnnmm a răspuns (pentru Violleta2022):

Deja aluat un apartament într-un alt oraș, la o oră distanța și ne vom muta acolo după ce se reîntoarce el peste câteva luni. Doar că până atunci o am pe dânsa pe cap.

| Iote a răspuns:

Orice ai face, nu o indrepti. Iar dupa casatorie, va fi si mai rau. Atunci nu va mai avea nimic de pierdut si va face totul ca sa va desparta. Iar daca va fi si un copil la mijloc, durerea si tragedia vor fi imense. Am vazut un astfel de caz (din momentul in care erau deja casatoriti) cu ochiul limpede din afara cazului. Nici nu-ti trece prin cap ce poate inventa o astfel de femeie. Minciunile ca nu o saluti sau nu ii dai atentie, sunt jocuri de copii pe langa ce am vazut eu. Daca iubitul tau nu este omul pentru care sa suporti toate astea, fa si tu ca celelalte: renunta la el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clar nu trebuie să rămână lucrurile aşa. Femeia asta o să îți facă zile fripte, mai ales dacă o să vă căsătoriți.Trebuie să discuți foarte serios cu iubitul tău despre toate lucrurile pe care le-ai scris mai sus şi să îi spui că aşa nu se mai poate.Da,o fi mama lui şi înțeleg că o iubeşte,dar e mult prea exagerată de parcă niciuna nu e suficient de bună pentru băiatul ei.Dacă ține la tine cu adevărat poate va încerca să deschidă şi el în sfârşit ochii şi să se gândească oare dacă nu cumva mama lui e de vină şi să încerce să îi explice că nu e bine ce face şi să nu se mai bage în relația voastră,iar dacă nu înțelege chestiile astea, să se îndepărteze de ea pur şi simplu.Ştiu cum sună, dar nu prea este o altă soluție.Lângă o astfel de mamă nu îi va fi bine. Iubirea asta "bolnăvicioasă" nu este bună deloc pentru el, nu este pentru nimeni. Oricum, poate după ceva timp îşi va da seama că a greşit sau de dragul fiului ei se va potoli. Încă ceva. Tatăl lui unde este?

| bbnnmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama lui îi comandă viața și tatălui, el nu comentează nimic, se conformează după placul ei. Oricum nu au o căsnicie fericită, din câte am văzut, și cred că asta o face pe mama lui să fie atât de implicată și posesivă cu iubitul meu. Soțul nu-i prea acordă atenție. Iubitul meu a vorbit cu ea, dar fără vreun rezultat, are perioade când îi sunt dragă, gen mă cheamă la ea, îmi scrie mesaje des, îmi face prăjituri, mă vizitează, ieșim, mergem în vacanțe toți și în următoarea zi nu-i mai sunt dragă și îi spune să se îndepărteze de mine și să mă lase. Devine repede geloasă, mai ales când iubitul meu alege să petreacă timp doar cu mine în defavoarea ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la ei acasa, stai la o cafea cu ea, si vorbiti. Propune-i sa vedeti un film. Sau si mai bine, ii spui lu al tau, bai vezi ca vin sa vad un film la tine, spune-i si mamei tale daca vrea sa se uite cu noi, aduc eu cipsuri popcorn si suc., si aia e, comunicarea e baza.