| wtfiswrong a întrebat:

Buna. E un tip la mine in firma unde lucrez care cred ca ma place. De ce spun asta? Pentru ca atunci cand iese in pauza la tigara, se tot uita la mine destul de insistent. Cateodata ma saluta cand ma vede in persoana, insa cateodata nu ma saluta dar imi scrie imediat dupa ce ma vede ca ar fi incercat sa ma salute si ca nu a reusit. Din cate am aflat el are iubita, insa intuitia mea imi spune ca el este atras de mine prin modul in care ma priveste (am avut un contact vizual cu el de cateva secunde o data) prin faptul ca imi scrie imediat dupa ce ma vede prin firma si prin faptul ca imi scrie pe messenger si imi reactioneaza la unele postari. Eu inteleg ca asta ar insemna ca este atras de mine. Cumva prin faptul ca e misterios asa, mi-a starnit interesul sa il cunosc mai bine, insa nu stiu daca ar fi ok sa il intreb daca ar vrea sa luam masa impreuna la munca sau sa il intreb daca iese la o cafea. Voi ce spuneti? El chiar este interesat de mine prin toate cele mentionate mai sus? Avand in vedere ca are iubita, dar tot se uita la mine.

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Nu poti sa stai mai mult la discutii 1-la-1 cu el pe la firma? Sa ii arati ca esti interesata si sa-l lasi pe el sa propuna?

Pentru el situatia e mai riscanta, daca vrea sa isi pastreze prietena si incepe o relatie si cu tine, in contextul in care e observat tot timpul de ceilalti din firma, si daca apare ceva nasol intre voi n-o sa poata sa te scoata usor din viata lui.

El stie ca tu stii ca are prietena? S-ar putea sa nu stie ca tu accepti o relatie cu el pe langa prietena lui, si sa-l streseze ca va trebui ori sa ascunda, ori sa-ti zica asta si sa se expuna refuzului.

Daca e de mult timp cu ea, nu trebuie decat sa-i arati ca il vrei si o sa se agite o vreme dupa care o sa te caute. Motivatia de sex cu o tipa noua e coplesitoare.

Deci sa-i faci clar ca il asteapta sex in directia ta, si ca nu ai de gand sa-i strici relatia in care e si nici reputatia pe la firma, si pe urma sa-l vezi cum vine spre branza.

| wtfiswrong explică (pentru Together):

Nu stie ca eu stiu ca are prietena. Nu suntem prieteni si nici macar amici. Suntem cunostinte, suntem colegi si atat. El este pe alt departament fata de mine. El a fost primul care a initiat o conversatie cu mine, reactionandu-mi la o postare. Insa el se uita la mine destul de insistent inainte sa ma abordeze legat de acea postare. Dupa ce am vorbit atunci, a inceput sa ma salute cand ma vede prin firma. Insa acum 2 zile nu a apucat sa ma salute, se uita insistent dar dupa ce a urcat spre departamentul sau ma trezesc cu un mesaj de la el ca a incercat sa ma salute si nu a apucat. Mi-a dat cu virgula. Nu inteleg de ce a simtit nevoia sa imi dea mesaj cu faptul ca nu a apucat sa faca lucrul asta. De la aceasta faza mi s-au intarit si mai tare dubiile ca e foarte atras de mine. Daca nu era atras, nu cred ca avea nici un rost sa ma caute dupa ce m-a vazut sa imi zica ca nu a apucat sa ma salute. Inca o chestie, cand sunt afara in pauza, el cauta mereu un loc unde sa stea in apropierea mea ca sa ma aiba in vizor cumva.

| Together a răspuns (pentru wtfiswrong):

Incurajeaza-l sa vina sa si discutati, cum a fost cand ti-a scris ca nu a apucat sa te salute, puteai sa-i zici sa vina sa te salute la pauza (cu emoticon de zambet), sa depasiti bariera asta in care sunteti doar cunostinte.

Faptul ca nu stie ca tu stii ca are prietena ii face mai dificia apropierea de tine, cat timp nu stie ca il accepti si asa. Chiar daca te vrea nu stie cum vei reactiona, si daca incearca pe ascuns e alta bataie de cap pentru el, pe ambele fronturi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru wtfiswrong):

Dar cum a facut rost de numarul tau? Ti la cerut el? Sau prin alt coleg a aflat numarul?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca el are deja prietena ce mai cauti si tu in viata lui? Cauta ti pe cineva liber, ce varsta ai?

| VoidEternal a răspuns:

E posibil sa fie. Nu e nicio formula matematică aici prin care să obții o concluzie exactă.

Complicat aspectul cu relația deja existentă, dar relațiile încep și se termină, dacă atracția e reciprocă ar putea fi ceva ce merită urmărit.

Dar ia-o ușurel, fii discretă și cu antenele ciulite pentru a detecta potențiale semne de la el. În același mod discret poți să începi și tu să dai semnale că ești interesată. Poate o mână pe braț, o atingere rapidă și aparent întâmplătoare și vezi cum reacționati amândoi la o întâmplare de genul.

Acum, bărbații sunt uneori grijulii în a interpreta semnalele pe care pe recepționează tocmai pentru că nu vor să pară creepy, dar poți încerca, right? What can go wrong?

| anonimuIl a răspuns:

E un pămpălău prost ăla dacă nici măcar nu are curaj să vină la tine și să spună - îmi place de tine și vreau să încercăm să ne cunoaștem mai bine.

| Ether a răspuns:

Da, e interesat de tine, dar v-ar vrea pe amandoua daca se poate, de aia nu merge el mai departe cu avansurile.