| PussicatDolls a întrebat:

Bună!
Eu și prietenul meu ne apropiem cu repeziciune de un an de relație. Toate bune, frumoase, nu am fost înșelată, mi-a dedicat timpul, atenția lui. Acum 2 seri ne-am certat din cauza faptului ca eu sunt mai "posesiva" și nu îmi place ideea ca el sa iasă afară seara cu prietenii. Când a plecat de la mine mi-a zis ca e deja ora 23, nu mai iese afară, se duce și se culca direct. Când a ajuns acasă l-am sunat (am avut niște presimțiri) și mi-a promis ca nu mă minte și ca dacă va vrea sa iese o sa îmi spună. Iată ca iubitul meu a ieșit afară 30 de minute în acea seara iar eu am aflat abia ieri dimineață, m-am dus la el ca sa îi fac o "surpriza" și am surprins niște haine aruncate pe scaun și atunci mi-a recunoscut ca a mai ieșit cu un coleg. M-a deranjat foarte mult faptul ca m-a mințit. Am fost convinsa întreaga zi ca vreau sa pun punct. Am plâns amândoi,am stat toată ziua împreună, însă fara sa vorbim. A fost extrem de dureros. Ieri seara a zis din nou ca îi pare rău, că mă roagă sa îl iert, că nu ar permite sa ne despărțim și a jurat pe relația noastră ca nu o sa mă mai minta niciodată. Eu încă nu sunt convinsa, mi-e frica,sunt șocată. Mi-e frica ca, cu prima ocazie o sa mă minta iar. Ce sa fac? Chiar îl iubesc.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Relatiile sant legate prin minciuna nu mai scrie povesti electronice, poate te-a inselat cand avea hainele aruncate

| Ofiintă a răspuns:

Daca tu nu constientizezi ca exagerezi...
Avand in vedere conceptia pe care o ai nu am ce sfaturi sa iti dau, insa cum privesti tu de fapt o relatie?
Daca in viziunea ta o relatie inseamna sa iti incatusezi practic partenerul, nu am ce sa mai zic. E absurd din toate punctele de vedere. Partenerul tau e un om pe langa faptul ca este intr-o relatie cu tine, care are dreptul la o intimitate, astfel sa-si permita anumite placeri, cum ar fi iesitul cu prietenii.
Tu nu constientizezi ca in halul asta se satura mai repede de tine. Chiar ai nevoie de o persoana care sa fie 24 din 24 lipita de tine si in cazul in care nu este sa-l verifici periodic.
Chiar nu ar fi mai bine sa pastrezi un echilibru in acest context, sa aiba fiecare dintre voi o libertate si sa te bucuri ca ai un partener care te iubeste fara sa te simti stresata ca in orice moment ar putea comite ceva. Consider ca ar trebui sa o lasi mai usor pentru ca un barbat care te iubeste nu are nevoie sa fie verificat in permanenta. Unul care nu simte nimic fata de tine poate sa te insele in orice moment. Viata este atat de imprevizibila incat uneori prin controlul nostru exagerat putem da gres.

| darrio2007 a răspuns:

Ce problema mare ai si tu! Gandeste-te ca nu sunteti casatoriti ca sa ii interzici anumite lucruri.Din cate spui nu te-a inselat cu alta.A iesit cu un prieten.Nu e motiv de despartire.Multa rabdare a avut cu tine un an.In locul lui te-as lasa singura.Sa vezi cum este cand nu mai poti controla viata altuia.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu mai este dragoste, este control freak si sincer, nu ai nici un drept sa impui unui om ce sa faca.
Daca el avea chef sa te asculte, doar pentru ca l-ai rugat sa nu iasa cu prietenii, nu iesea, dar pentru ca i-ai interzis, l-ai intaratat si a facut pe dos.
Relatie fara viitor!
Asta nu-i dragoste, tu vrei sa controlezi si sa posezi pe cineva, el vrea libertate si sa faca ce vrea cand vrea el, indiferent de ce-ti promite, sau il rogi tu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat cat se poate de gresit. Gelozia si neincrederea nu au ce cauta intr-o relatie deoarece o "otravesc" pur si simplu. Daca as fi in locul lui n-as accepta un astfel de comportament si......continuarea sunt convins ca o intuiesti. Punct.

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să nu te mai mintă, încearcă să nu-i mai interzici să facă lucruri care îi fac plăcere.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stiu sa sudez, fac custi toate dimensiunile cu materialul meu sau al clientului. Ieftin si rapid. Garantat nu iese nici musca.

| Idkidk a răspuns:

Scuze, dar eşti chiar exagerată. Deci v-aţi certat că el a ieşit cu un prieten 30 de minute? Mergi la un psiholog, ai mare nevoie.

| raluk27 a răspuns:

O relație sănătoasa presupune incredere. Daca ti-a zis ca nu mai iese din casa, ca e târziu, de ce- ai mai simtit nevoia sa il suni si sa-l verifici? Apoi, ce-s fazele astea cu vizitele neanuntate, asa zise "surprize"? Parca faci anchete. Atitudinea asta nu duce nicăieri. Ba mai mult, il vei obliga sa te minta sau sa-si inchida telefonul. Si ca dovada: stia ca te deranjează si de asta ti-a ascuns.
Nu asa se face. Si pana la urma, de ce te deranjează ca iese cu prietenii? Fiecare partener trebuie sa aiba si alte activități in afara relatiei. Sunt momente in care simti nevoia sa interactionezi cu persoane de acelasi sex, sa mai schimbi o vorba, sa mai stai la o bere, la o barfa. Vreti sa fiti non stop bot in bot?
Daca o sa te minta, o sa fie din cauza ta.

| UnBroken2016 a răspuns:

Ce altceva are de facut? Esti mai rau ca mama lui. Cum sa nu iasa cu prietenii lui? Chiar ma intreb ce naiba le faceti la idiotii astia de ii tineti asa sub papuc, macar de le ofereati sex dar dupa cate ai spus e clar nici atat nu pupa. Vai de el de prost.

| seth2016 a răspuns:

Am citit de doua ori sa vad daca inteleg bine.

Il izolezi de prietenii lui, apoi catastrofizezi totul si plangeti impreuna. Si te intrebi de ce minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sa-i faci capul mare pentru 30 de minute normal ca prefera sa nu-ti zica si sa evite o drama d-asta. Da-i naiba libertate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Okay înțeleg că ești tu "posesivă", dar cine naiba te crezi să-i interzici să iasă afară? Maică-sa cumva? Pe bune acum dacă tipul iese în oraș automat își face de cap sau cum?
Auzi sunt mari șanse ca relația să sfârșească urât, pentru că el vrea libertate iar tu să zicem că ești prea posesivă...și, da sunt mari șanse să te fi înșelat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il lasi sa iasa prea des ca iti e frica ca te inseala.O sa il tii asa o viata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca el te-a mintit doar pentru ca stia ca te-ar fi suparat ideea, doar ca a facut si mai rau asa. Asta nu este un motiv de despartire, discuta cu el si fa-l sa inteleaga ca trebuie sa fie sincer cu tine, indiferent daca te deranjeaza sau nu. Spune-i ca trebuie sa te respecte!

| Kira5854 a răspuns:

Asta suna atat de cunoscut...cred ca e timpul epntru povesti:
Sunt cu iubitul meu de mai mult de un an jumate, iar cand am facut un an el tot insista sa petrecme timp si cu alte persoana, asa ca am iesit, insa acum de cate ori ii zic sa petrecem timp singuri, ne certam pe tema asta. Toate astea se intampal pentru ca eu l-am tinut departe de ceea ce iubea, grupul, iar acum nu vrea sa se mai indeparteze. Iubesc si eu grupul, si imi place ca il face fericit, acum daca relatia nu va merge pentru ca ne acordam prea putin timp noua, nu voi trage cu dintii de ea...
Ce incerc sa spun prin asta e sa il lasi tu din proprie initiativa liber, pentru ca veti ajunge sa aveti certuri pe tema asta si poti sa ii pierzi compania.

| Kira5854 a răspuns:

Fi iubitua, nu mama lui pentru ca daca vrea sa plece, poate pleca oricand, dar el vad ca alege sa stea.

| Kira5854 a răspuns:

Intrebare vizavi la un raspuns de mai sus: voi faceti sex?

| ambicio a răspuns:

Toți vă luați de ea, offf. Fiecare relație are propriile principii și limitări, faptul ca ea este mai posesiva e ceva normal. El a greșit pentru ca a mințit, dacă nu ii convenea relația asa cum este pleca, deci nu comentați. Din punctul meu de vedere ai putea sa îl ierți. Apropo nu merită să plângi, numai bine!

| MidnightR a răspuns (pentru ambicio):

Glumesti,ai citit bine ce s-a scris mai sus? Principii si limitari da, binenteles, dar asta nu inseamna ca are vreun drept sa ii interzica ceva.El ii interzice ei cumva sa iasa la cumparaturi sau altundeva?
Plus ca n-are sens toata vaicareala asta, a iesit 30 de min afara cu un coleg si ea face scandal din asta?

| Octa00 a răspuns:

Eu nu inteleg ce e cu fetele astea asa posesive. Dumnezeule, lasati omul sa respire. Unde credeti ca ajungeti daca il izolati așa?

| flarn a răspuns:

Păi, dacă tu chiar îl iubești ai putea să ai încredere în el. dacă nu poți să treci peste asta nicicum dar tot vreți să rămâneți împreună vă sugerez câteva ședințe de terapie. și apropo, nu mi se pare normal să nu-l lași să iasă cu prietenii pe-afară.

din câte înțeleg aveți două personalități foarte diferite, el preferă să iasă pe afară, tu preferi să stai în casă. nu prea văd cum relația asta va merge când tu ești geloasă că el se întâlnește cu alte persoane(iar persoanele acelea nici măcar nu sunt de sex opus.)