| Marin_Mihai_1999 a întrebat:

Bună tpu....acum 2 luni mi-am rugat prietena sa nu mai fumeze ca mă deranjează fiindcă eu sunt nefumator și nu suport sa văd ca ea fumează. Ea s - a lăsat 2 luni și azi i s - a urcat la cap și a ieșit afară și când ies, o văd cu țigara. eu m-am jurat ca mă despart de ea dacă o mai prind ca fumează și ea la fel ca dacă mai fumează sa mă despart de ea și azi m-am despărțit cu toate ca o iubesc..sa o iert? mna....totuși m-am jurat pe icoană...

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Intr-o relatie cica trebuie sa accepti persoana asa cum este, de ea te-ai indragostit.
Fiecare om are viciile sale, este imposibil sa nu ai macar unu.
Poate ea te-a acceptat pe tine asa cum esti, poate si tu faci ceva ce ei ii provoaca discomfort, dar nu ti-a zis.
N-am inteles partea cu "nu suport sa văd ca ea fumează", pentru ca cheltuie bani? pentru ca ii face rau? pentru ca nu iti place gustul?
Sunt destule motive sa fumezi, eu fumez de stress si nervi, ea poate fumeaza din alte motive, poate o deranjeaza ceva si se "elibereaza" cu o tigara.
Regula 2, fiecare persoana poate sa faca exact ce vrea ea, cat timp o afecteaza doar pe ea.
Limbajul semi pueril denota 2 lucruri, ori asa esti ori esti un troll undercover.
"Te-ai jurat" sa te desparti de ea, daca mai fumeaza, "sa o iert?", asta aproape m-a facut sa rad, "totuși m-am jurat pe icoană..." la asta nu mai are rost sa mai zic nimic.
La discoteca nu prea are voie, de fumat nici atat, acel timp in care fetele/femeile faceau ce spuneau barbatii au apus de mult.
https://www.youtube.com/watch?v=7yKDhm4_-90
Poate nu sti melodia.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai bine te jurai pe tigara...

| Holiday a răspuns:

Desparte-te, scuteste-o de un tantalau...auzi la el "sa jurat pe icoana" laughing

N-o fi fumatul benefic, ba dimpotriva, dar sa-i impui tu sa nu mai fumeze ca altfel nu stiu ce faci, e chiar dovada de prostie...

| WaterDrop a răspuns:

In locul ei, iti stingeam tigara pe frunte si plecam inca de cand i-ai spus prima oara. O detii sau ce? Nu ai vazut ca fumeaza cand ai ales sa fii cu ea? Ai tu noroc ca este ea proasta.

| Deaad a răspuns:

Sa o ierti?
Care e problema ta daca fumeaza ea sau nu, egocentristule.
Nu e nimic de iertat.E ea proasta ca a ramas langa un idiot care vrea sa o schimbe.

| kandaraki a răspuns:

In o relatie e nevoie de compromisuri, faptul ca fumeaza si ti-a jurat ca nu o va mai face si iar a inceput a fuma (nu stiu regulat sau nu) arata ca ea nu se poate tine de cuvant. Daca sa o ierti sau nu - ce sa zic? e la decizia ta, gandeste daca vrei sa mai fii cu persoana data sau nu, in dauna acestui viciu. Daca fata te iubeste si vrea sa fie cu tine, ar renunta la acest viciu si nu ar mai fuma.

| AdrianVoicu a răspuns:

Nu patesti nimic, eu ma jur mereu pe icoana de pe desktop.

Cu fumatul e ca si cu Coca-Cola