| andra54 a întrebat:

Eu și iubitul meu ne-am "jucat" puțin azi. Și-a dat drumul odată fără a mă atinge, iar mai târziu ne-am atins organele. Fără penetrare sau să-și dea drumul pe mine. Însă nu sunt sigură dacă era ud sau uscat. Eu eram udă. Și știu că sunt șanse să rămân însărcinată. Și știu că pot lua o pastilă. Însă am avut dureri de stomac ca de înainte de ciclu de câteva zile. Și sunt sigură că mâine dimineață îmi va veni... Nu am când să iau pastila... Vă rog! Ajutați-mă!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta CORECTA citeste cu atentie cele explicate care se refera fix la situatia in care te afli si tu in acest moment. Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Exact in aceasta situatie esti si tu in acest moment. Astfel ca folosirea pastilei de a 2-a zi ar fi absolut INUTILA si ar reprezenta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea ta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu te-a penetrat si nu a ejaculat in tine nu poti sa fii gravida.

| andra54 explică (pentru Emilian65):

Am citit și peste tot scrie... Chiar dacă este spermă, sau lichidul de înaintea spermei, spermatozoidul poate penetra himenul lăsându-l intact și poate avea efect...

| Frank51 a răspuns:

Sansele sa ramai sunt extrem de mici. Daca din greseala ti-ai introdus degetul care avea sperma pe el, evident ai introdus sperma. Pe viitor sper sa fiti mai atenti.

| Goete a răspuns:

Vorbesti codificat, ud sau uscat... si-a bagat-o in tine sau nu? Daca nu, stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti gravida, este cat se poate de clar. Avortul este un pacat capital. Va doresc sanatate si succes!