| Cos12 a întrebat:

Eu si prietena mea am facut dragoste pe 6 ianuarie iar ei i-a venit menstruatia si in ianuarie, si februarie, si martie dar in aprilie nu i-a venit deloc. Poate fi insarcinata daca de atunci nu am mai facut deloc dragoste?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece dupa acel contact sexual intretinut cu 4 luni in urma, s-au produs 3 menstruatii consecutive, se poate considera fara teama de a gresi ca intr-un astfel de caz este absolut IMPOSIBIL sa poata sa existe in uter o sarcina chiar si ipotetica. Neinceperea menstruatiei in acest moment, are cu totul alte cauze, motive, care cel mai probabil sunt de natura hormonala. In organismul prietenei tale in actualul ciclu menstrual s-au produs dereglari hormonale, posibil majore care au dereglat ciclul menstrual. Daca menstruatia va continua sa intarzie si va depasi 1 luna de zile, ar fi indicat sa se prezinte la o consultatie ginecologica. Multa sanatate!

| Cos12 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns!

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU poate fi ca i-a venit menstruatia de 3 ori.