| Noone4u a întrebat:

eu si prietenul meu am făcut sex neprotejat acum o săptămana, Menționez ca tocmai mi se terminase menstruația, acum, de vreo 3 zile mi-a venit din nou, am fost la medic si mi-a recomandat sa fac un test de sarcina si in cazul in care iese negativ sa ma duc sa fac niste investigații. Credeți ca ar putea fi vorba despre o sarcina sau o simpla infecție/răceala/dereglare hormonală?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul precis/sigur il vei obtine doar in urma efectuarii unei analize sangvine prin care sa se determine daca exista hormonul de sarcina hCG in sange si care este valoarea acestuia. Este singura metoda precisa prin care se poate determina o eventuala sarcina. Insa in orice caz este complet anormala situatia in care apare o noua sangerare la cateva zile dupa terminarea menstruatiei. Posibilitatea sa existe o sarcina este destul de mica, astfel ca cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala a carei natura se poate determina doar cu ajutorul unor analize si/sau a unor investigatii medicale mai complexe, deoarece pot fi atat endocrine cat si de alta natura medicala (chisturi, polipi, tumori, etc.). Multa sanatate!